Uleczenie prawa budowlanego

20 lipca 2017 roku w ustawie o gospodarce nieruchomościami zostały wprowadzone kilka istotnych zmian. Mają one wpływ na interpretacje tej ustawy. Pierwszą istotną zmianą jest zmiana definicji wartości rynkowej nieruchomości.

5 lutego 2019
zdjęcie - Uleczenie prawa budowlanego

Uleczenie prawa budowlanego

20 lipca 2017 roku w ustawie o gospodarce nieruchomościami zostały wprowadzone kilka istotnych zmian. Mają one wpływ na interpretacje tej ustawy. Pierwszą istotną zmianą jest zmiana definicji wartości rynkowej nieruchomości.

Do tej pory była to najbardziej prawdopodobna jej cena, możliwa do uzyskania na rynku, określona z uwzględnieniem cen transakcyjnych przy przyjęciu następujących założeń:

  1. strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy;
  2. upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy.

Po zmianach jest to szacunkowa kwota jaką można uzyskać za nieruchomość w dniu sprzedaży zawartej na warunkach rynkowych.

Zmianom uległy również techniki rzeczoznawstwa. Jednoznaczne stwierdzenie że rzeczoznawca majątkowy ma prawo uzyskać, a dany podmiot ma obowiązek udostępnić dokumenty w związku z dokonywaną wyceną nieruchomości.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Ponadto w trakcie nowelizacji tej ustawy znowelizowano również ustawy, przez które w niektórych Starostwach powstawały zaległości w aktualizacji informacji.

Po zmianach Starostwo ma termin 30 dni na wpisanie informacji z otrzymanych dokumentów do ewidencji gruntów czy rejestru cen i nieruchomości.

Ponadto zmiany dotyczą również samych rzeczoznawców zawodowych.

W myśl tych ustaw jest on zobowiązany do samokształcenia i doskonalenia swoich umiejętności, a ponadto musi udokumentować odbywanie takiego doszkalania umiejętności.

Podniesiono również kary za ewentualne wykonywanie szacowania wartości nieruchomości bez odpowiednich uprawnień. Ustalono również że wyciąg nie stanowi elementu obowiązkowego podczas ustalania wartości nieruchomości.

Zmianom uległy również regulacje prawne dotyczące użytkowania wieczystego i formy zawierania umowy jego dotyczącej.

Zmianom uległ również skład personalny Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej i Komisji Odpowiedzialności Zawodowej, a następcy będą powołani przez odpowiedniego ministra.

Zmiany wprowadzone mają uregulować wiele nieścisłości i poprawić działanie organów odpowiedzialnych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.