Ustawa o ochronie danych osobowych

Wszelkie rozmowy na temat danych osobowych musza rozpoczyna się od tego, że podstawą takiej dyskusji zawsze będzie Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 1997 nr 133 poz. 883).

Gamma - Ustawa o ochronie danych osobowych

  Jej głównym założeniem a także celem jaki przyświecał ustawodawcy jest to, by zawarte w niej prawo stało na straży danych osobowych osób fizycznych. Ponadto ustawa o ochronie danych osobowych zawiera także regulacje dotyczące możliwości przetwarzania takowych danych.


  Znajomość przepisów ustawy o ochronie danych osobowych jest szczególnie ważna nie tylko dla osób fizycznych, ale także, a może przede wszystkim dla tych podmiotów, które gromadzą takie informacje. Mowa tu o organizacjach, szkołach, zakładach pracy, czy nawet grup wyznaniowych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ustawodawca nakłada na podmioty gromadzące dane osobowe szereg obowiązków i restrykcji dotyczących zarówno tego, jakie dane mogą być gromadzone, jak i tego kto i w jakiej formie może je przetrzymywać i przetwarzać. Na tym poziomie najlepiej uwidacznia się kwestia ochrony osób fizycznych, a w szczególności ich danych przed nadużyciami ze strony firm czy instytucji. Warto także pamiętać, że to ustawa o ochronie danych osobowych jest podstawą funkcjonowania Generalnego Inspektora Ochrony Danych.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Warsztaty Administrator Bezpieczeństwa Informacji mają za zadanie w sposób praktyczny wprowadzić uczestników w tematykę ochrony danych z punktu widzenia administratora bezpieczeństwa informacji.

  Uczestników tego szkolenia interesują również:

  Podstawowym obowiązkiem dotyczącym podmiotów gromadzących dane osobowe jest przede wszystkim to, by posiadanym danym zapewnić właściwą ochronę. Należy przez to rozumieć po pierwsze obronę przed wydostaniem się tychże informacji do podmiotów do tego nie powołanych oraz, po drugie należyte ich przechowywanie, w tym aktualizację. Jednocześnie trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie, zgodnie z którą, osoba, której dane są przez nas gromadzone musi być o tym poinformowana, włącznie z określeniem celu w jakim dane informacje są przechowywane.

  Ponadto podmiot gromadzący dane osobiste musi dopełnić obowiązku polegające na zgłoszeniu takiego faktu do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych celem dopisania go do specjalnego rejestru prowadzonego przez ten organ. Ochrona danych osobowych jest zatem wyjątkowo mocno obwarowana różnego rodzaju unormowaniami, które obciążają różnorakimi obowiązkami przede wszystkim te podmioty, które takowe dane gromadzą. Tym samym prowadząc taką działalność dobrze jest dobrze określić, które informacje są niezbędne, a które nie musza być przez nas gromadzone.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.