Ustawa o produktach kosmetycznych

Wraz z początkiem roku 2019 obowiązywać przestała uchwalona w roku 2001 ustawa o kosmetykach. Zastąpiona została przez Ustawę z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych, która dostosowała przepisy obowiązujące z Polsce do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r., związanego z produkcją i dystrybucją produktów kosmetycznych.

zdjęcie - (the_title())


Ustawa o produktach kosmetycznych

Wraz z początkiem roku 2019 obowiązywać przestała uchwalona w roku 2001 ustawa o kosmetykach. Zastąpiona została przez Ustawę z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych, która dostosowała przepisy obowiązujące z Polsce do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r., związanego z produkcją i dystrybucją produktów kosmetycznych.

Przepisy zawarte w tym rozporządzeniu są już od dawna stosowane przez rodzimych producentów kosmetyków, jednak w myśl ustawy wprowadzony został specjalny system nadzoru monitorowania przestrzegania zasad dobrej praktyki produkcji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Nasze szkolenia dla firm farmaceutycznych charakteryzują się doborem zróżnicowanych metod dydaktycznych w celu jak najlepszego przyswojenia wiedzy przez uczestników. Treści merytoryczne jak i metodyka szkoleń są każdorazowo dostosowywane do omawianych zagadnień i problemów.

Dla branży farmaceutycznej stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń, opartych na aktualnych wymaganiach Prawa Farmaceutycznego oraz wymaganiach dobrych praktyk.

Sprawdź nasze:

Oznacza to, że możliwe stało się egzekwowanie przepisów zawartych w unijnym rozporządzeniu. Nadzór sprawowany jest przez Państwową Inspekcję Sanitarna oraz Inspekcję Handlową.

Dla przedsiębiorców największe znaczenie ma wprowadzenie wysokich kar za niestosowanie się do przepisów. Co zmieni się z perspektywy konsumenta?

Po pierwsze nowe przepisy nakładają na producentów obowiązek informowania o ewentualnych niepożądanych skutkach ubocznych, jakie występować mogą podczas stosowania danego produktu.

Dodatkowo w nowej ustawie pojawił się zapis, według którego produkty kosmetyczne, które są przeznaczone do sprzedaży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej muszą zawierać oznaczenia w języku polskim.

Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

To spore ułatwienie np. dla osób uczulonych na niektóre substancje, poszukujące wyłącznie produktów pochodzenia naturalnego czy ogólnie każdej osoby, która chce poznać dokładny skład i działanie produktu przed jego użyciem.

Zgodnie z nowo przyjętą ustawą powstał wykaz zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne, co pozwoli Inspekcji Sanitarnej wykonywanie obowiązkowych kontroli a tym samych zwiększy bezpieczeństwo konsumentów.

Utworzono także ośrodek kontroli zatruć, który ma na celu zapewnienie służbom medycznym dostępu do różnego rodzaju informacji o produktach kosmetycznych potrzebnych na wypadek konieczności podjęcia leczenia.

Ma on także pomóc w analizie przyczyn wystąpienia zatrucia i udzielać niezbędnych konsultacji toksykologicznych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.