Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest zbiorem wszystkich środków finansowych, które pracodawca lokuje na specjalnie do tego celu założonym bankowym rachunku. Pracodawca w odpowiednim momencie może je wykorzystać (choć w niektórych sytuacjach jest do tego wręcz zobowiązany) na socjalne wsparcie swoich pracowników. Fundusz Socjalny nie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Do jego założenia i wykorzystywania zobowiązany są przede wszystkim pracodawcy z jednostek budżetowych i samorządowych (bez względu tak naprawdę na liczbę zatrudnianych pracowników). 

   
  Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest zbiorem wszystkich środków finansowych, które pracodawca lokuje na specjalnie do tego celu założonym bankowym rachunku. Pracodawca w odpowiednim momencie może je wykorzystać (choć w niektórych sytuacjach jest do tego wręcz zobowiązany) na socjalne wsparcie swoich pracowników. Fundusz Socjalny nie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy.

  Do jego założenia i wykorzystywania zobowiązany są przede wszystkim pracodawcy z jednostek budżetowych i samorządowych (bez względu tak naprawdę na liczbę zatrudnianych pracowników). W myśl nowych zasad obowiązujących stosunkowo od niedawna, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych musi również zostać stworzony przez tych pracodawców, którzy w swoim przedsiębiorstwie zatrudniają co najmniej 50 pracowników pełnoetatowych.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  ZAKŁADOWY FUNDUSZ ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

  Praktyczne warsztaty na temat aktualnego stanu prawnego dotyczącego zakładowego funduszy świadczeń socjalnych. Zapraszamy na Szkolenia z zarządzania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych

  Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

  Środki gromadzone i przeznaczone wyłącznie na fundusz socjalny pochodzą niemal wyłącznie z odpisów. Ich wartość jest ściśle określona i nie może być manipulowana w dowolny sposób. Środki pochodzące z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zostać mogą spożytkowane między innymi na:
  • dofinansowanie wypoczynku pracownika lub jego dzieci,
  • finansowe wsparcie dla pracownika będącego ofiarą zdarzenia losowego, takiego jak przewlekła choroba (pracownika lub bardzo bliskiej mu osoby),
  • dofinansowanie o charakterze sportowo-rekreacyjnym,
  • dofinansowanie o charakterze kulturalno-oświatowym,
  • organizację paczek żywnościowych czy prezentów z okazji świąt dla pracowników oraz ich najbliższych,
  • dofinansowanie powstawania przyzakładowych żłobków lub przedszkoli.

  Bardzo często pracodawca ma dość duże możliwości przeznaczenia środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jednak są pewne sytuacje, w których bezwzględnie nie może skorzystać ze środków zgromadzonych w funduszu.

  Oto kilka przykładów:
  • fundusz nie może finansować stołówek pracowniczych,
  • fundusz nie finansuje dojazdów do miejsca pracy,
  • imprezy integracyjne oraz wszelkiego rodzaju firmowe imprezy nie mogą być finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.