Zmiany w Funduszu Świadczeń Socjalnych

Spore zmiany w roku 2017 nie ominą również przepisów jakie odnoszą się do tworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych, który powinien być utworzony w każdym mniejszym lub większym przedsiębiorstwie zatrudniającym pewną grupę pracowników.

Gamma - Zmiany w Funduszu Świadczeń Socjalnych

   

  Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to specjalne środki finansowe i materialne, jakie gromadzi pracodawca by móc przeznaczyć je w odpowiednim czasie na socjalne wsparcie swoich pracowników. Warto pamiętać że to pracodawca podejmuje ostateczną decyzję na jaki cel mają być przeznaczone te środki, może zdarzyć się sytuacja że pracownicy nie otrzymują bezpośrednio do ręki gotówki a np. paczki świąteczne.

  Według najnowszych przepisów obowiązujących od 1 stycznia bieżącego roku każdy pracodawca zobowiązany został do zatrudniania co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W sytuacji, kiedy dany pracodawca zatrudnia pracowników w granicach 20-50 osób w przeliczeniu na pełne etaty mogą oni stworzyć samodzielnie taki Fundusz Świadczeń Socjalnych składając stosowny wniosek wo władz zakładowej organizacji związkowej.

  Co takie przepisy oznaczają w praktyce? Do tej pory jeśli liczba zatrudnionych na pełnych etatach pracowników nie przekraczała liczby 20 Fundusz Świadczeń socjalnych i tak musiał powstać, zgodnie z owymi przepisami nie ma takiego obowiązku ( co nie jest jednoznaczne z tym że taka organizacja wewnątrz firmy nie może powstać, jej utworzenie zależy tylko od władz i pracowników, ich wzajemnego porozumienia w tym temacie), konieczność jego utworzenia zachodzi tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób, ale nie więcej niż 50.

  Jeśli nie został utworzony taki fundusz pracodawca winien jest wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe. Jeśli pracodawca ma swoim regulaminie wynagradzania od długiego czasu zapis o nie tworzeniu takiego fundusz, nie jest zobowiązany ani do jego założenia ani do wypłacania świadczeń urlopowych. Pracownik jednak przed podjęciem zatrudnienia powinien być z takim regulaminem zapoznany w szczegółach.

  Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.