Zmiany w ustawie o aktach osobowych w roku 2019

Rok 2019 przynosi wiele zmian w prowadzeniu, gromadzeniu oraz przechowywaniu pracowniczych akt osobowych. Nowe zmiany oznaczają w praktyce, iż uchyleniu częściowemu ulegną zasady wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, wprowadzonej w życie w dniu 28 maja 1996 roku.

zdjęcie - (the_title())


Zmiany w ustawie o aktach osobowych w roku 2019

Rok 2019 przynosi wiele zmian w prowadzeniu, gromadzeniu oraz przechowywaniu akt osobowych. Nowe zmiany oznaczają w praktyce, iż uchyleniu częściowemu ulegną zasady wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, wprowadzonej w życie w dniu 28 maja 1996 roku.

Już w samym projekcie owego rozporządzenia widoczne było wprowadzenie nowej cześci do konstruowania dokumentacji pracowniczej.

Jest to tak zwana część D, w której zawarte zostać maja odpisy zawiadomień o ewentualnym ukaraniu pracownika za dane przewinienie bądź dokumentacja odnosząca się do ponoszenia przez pracownika odpowiedzialności porządkowej (lub innej określonej przez odrębne przepisy).

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Warsztaty Administrator Bezpieczeństwa Informacji mają za zadanie w sposób praktyczny wprowadzić uczestników w tematykę ochrony danych z punktu widzenia administratora bezpieczeństwa informacji.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Część D akt osobowych ze względu na swoją specyfikę, może być wedle uznania pracodawcy podzielona na mniejsze części dotyczące nałożenia na pracownika określonej kary (oczywiście wszystko musi się obywać zgodnie z obowiązującymi w danym momencie przepisami).

Zmiany dotyczcie prowadzenia akt osobowych dotyczą nie tylko umieszczenia w nich dodatkowej cześci D. Mniejsze czy większe zmiany będą dotyczyły także elementów znajdujących się w częściach A, B oraz C.

Dla przykładu zgodnie z nowymi przepisami prawa dotyczącego prowadzenia akt osobowych, w części B bezwzględnie musza się znaleźć dokumenty dotyczące:

  • potwierdzenia faktu zapoznania pracownika z przepisami i zasadami obowiązującymi w przedsiębiorstwie, w którym został on zatrudniony,
  • potwierdzenie zapoznania pracownika z warunkami dotyczącymi zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie,
  • ukończenia szkolenia w zakresie BHP (zgodnego z wymaganiami na danym stanowisku pracy),
  • podnoszenia kwalifikacji pracownika,
  • ubiegania się oraz przebywania pracownicy na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym.

Natomiast jeśli chodzi o część C, to tu zmian ustawodawca nie przewiduje.

W dalszym ciągu w części tej muszą się znaleźć wszystkie te dokumenty, które dotyczą rozwiązania oraz wygaśnięcia stosunku pracy pomiędzy pracodawcą, a byłym już pracownikiem. W tej części nic nie zostało poddane modyfikacjom.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.