Przyczyny stresu w pracy

Stres jest szczególną reakcją naszego organizmu, która pojawia się zawsze, gdy nie potrafimy sobie poradzić z sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy. Stres towarzyszy nam niemal codziennie, kiedy to w życiu zawodowym lub prywatnym spotykają nas niespodziewane sytuacje, które mogą wiązać się z jakimś zagrożeniem. Wydaje się, że pewna, umiarkowana dawka stresu jest niezwykle przydatna i może wykazywać pozytywne działanie. 

 
Stres jest szczególną reakcją naszego organizmu, która pojawia się zawsze, gdy nie potrafimy sobie poradzić z sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy.

Stres towarzyszy nam niemal codziennie, kiedy to w życiu zawodowym lub prywatnym spotykają nas niespodziewane sytuacje, które mogą wiązać się z jakimś zagrożeniem. Wydaje się, że pewna, umiarkowana dawka stresu jest niezwykle przydatna i może wykazywać pozytywne działanie.

Problemem pojawia się jednak wtedy, gdy sytuacje stresowe zdarzają się zbyt często. Wówczas może dojść nawet do tego, że stres zacznie mieć wyjątkowo negatywne działanie, a w wyjątkowych przypadkach może nawet powodować różnego rodzaju choroby. Dlatego warto ograniczać stres w miarę możliwości. Najpierw jednak powinno się znaleźć przyczyny stresu w pracy. Jakie mogą być powody?

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy można zarządzać swoim stresem? Jak rozwiązywać asertywnie konflikty i budować swoje kompetencje społeczne? Jak walczyć z poczuciem bezradności? Jak rozwijać swoje umiejętności interpersonalne? Zobacz: szkolenie zarządzanie czasem, szkolenie radzenie sobie ze stresem, szkolenia interpersonalne.

Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że dla każdego z nas powodem do stresu może być coś innego. Zależy to przede wszystkim od naszych predyspozycji, odporności psychicznej, doświadczeń życiowych, umiejętności interpersonalnych, a nawet cech charakteru czy temperamentu. Są jednak takie przyczyny stresu w pracy, które prędzej czy później zestresują każdego, nawet najbardziej odporną osobę.

Do takich przyczyn należy zaliczyć przede wszystkim:
 
  • zbyt dużą ilość pracy, która często prowadzi do przemęczenia i zbytniego zdenerwowania,
  • przeciążenie spowodowane sposobem pracy, jak choćby zbyt duża ilość odpowiedzialnych zajęć, zbyt silnie obciążających umysłowo, częste podejmowanie decyzji o ogromnej wadze itp.
  • praca niezgodna z predyspozycjami, czy umiejętnościami, w pewnym momencie może spowodować irytację, zmęczenie pracą i stres,
  • niejasność przydzielonych obowiązków, co zdarza się, kiedy nie mamy jasno określonych obowiązków, pracodawca oczekuje od nas czegoś, czego nie sprecyzował jasno itd.
  • nieprzyjemna atmosfera w pracy, kiedy nie można dojść do porozumienia z współpracownikami, w pracy brak życzliwej i uprzejmej atmosfery, bądź jest ogromna rywalizacja,
  • złe warunki panujące w pracy, tzn. zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, zbyt duży hałas, lub uciążliwy zapach.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.