Reakcja organizmu na stres

Stres jest wyjątkową reakcją organizmu, która pojawia się w przypadku trudnych sytuacji, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, bądź w przypadku zbyt dużego obciążenia psychicznego, fizycznego lub zbyt intensywnych bodźców. Od tego, w jaki sposób reagujemy na stres, jak wiele sytuacji stresowych pojawia się w naszym życiu i jak bardzo jesteśmy obciążeni zależy nasze zdrowie.

 
Stres jest wyjątkową reakcją organizmu, która pojawia się w przypadku trudnych sytuacji, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, bądź w przypadku zbyt dużego obciążenia psychicznego, fizycznego lub zbyt intensywnych bodźców. Od tego, w jaki sposób reagujemy na stres, jak wiele sytuacji stresowych pojawia się w naszym życiu i jak bardzo jesteśmy obciążeni zależy nasze zdrowie.
 
Jedną z pierwszych reakcji na stres jest duży wyrzut adrenaliny, która na krótki czas znacząco poprawia sprawność naszego mózgu i całego organizmu. Wydajność znacząco się zwiększa, dzięki czemu pracujemy znacznie szybciej, wydajniej i intensywniej. W krótkim okresie czasu nie stanowi to zbyt dużego problemu, jednak przy dłuższym narażeniu na stres mogą pojawić się problemy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak  zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:

Zapraszamy.

Taka reakcja stresowa powinna zmotywować organizm do przetrwania, ale wykorzystywana podczas pracy podnosi jej wydajność. Przy pierwszych objawach stresu znacząco przyspiesza bicie serca i oddech, dzięki czemu wszystkie komórki organizmu są znacząco silniej zaopatrywane w tlen. Jednocześnie, wszystkie inne funkcje życiowe, jak choćby trawienie przechodzą na dalszy plan, aby w pełni zmobilizować się na walce z zagrożeniem.
 
Zarządzanie stresem polega na tym, by wykorzystać umiarkowany, pierwszy stres, jaki się pojawia. W przypadku umiarkowanego stresu poprawia się koncentracja, spostrzegawczość i wydajność. Jest to stymulator do realizacji zadań i osiągania założonych celów. Jeśli jednak reakcja organizmu na stres się przedłuża, trwa przez długi okres czasu, zaczynają pojawiać się pierwsze negatywne skutki.

Poziom adrenaliny nie wraca do normalnego poziomu, organizm pozostaje cały czas w stanie najwyższej gotowości, przez co szybko traci siły i zużywa pokłady zapasowej energii. Szybko spada także odporność organizmu, zaczynają się problemy krążeniowe i jesteśmy wyjątkowo narażeni np na zawał serca bądź udar mózgu. '

W żołądku produkowanych jest więcej kwasów trawiennych, które podrażniają śluzówkę powodując bóle brzucha i problemy trawienne. Nadmiernie długie narażenie na stres jest bezpośrednim powodem wielu chorób.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.