Co to jest action learning i w czym nam pomoże?

Zarządzanie firmą na pewno nie jest prostym zadaniem. Co więcej – nawet zarządzanie częścią firmy generuje już wiele problemów i zadań. No właśnie – problemów. Są one jak małe kamyczki, które rzucone na młyn stopniowo powodują zwolnienie jego pracy. Warto zatem poznać wszelkie metody, które pozwolą nam jak najbardziej zniwelować efekt takich problemów.

zdjęcie - (the_title())

 
Co to jest action learning i w czym nam pomoże?

Zarządzanie firmą na pewno nie jest prostym zadaniem. Co więcej - nawet zarządzanie częścią firmy generuje już wiele problemów i zadań. No właśnie - problemów. Są one jak małe kamyczki, które rzucone na młyn stopniowo powodują zwolnienie jego pracy. Warto zatem poznać wszelkie metody, które pozwolą nam jak najbardziej zniwelować efekt takich problemów. Polecaną metodą w tym zakresie jest action learning. Co to jednak dokładniej jest za metoda? Na czym opiera się jej działanie? Jakie wyciągniemy z niej korzyści?

Co to jest action learning?

Skupmy się jednak na początek na sprawie najważniejszej, a mianowicie co to jest action learning? Odpowiadając na to pytanie, warto cofnąć się w czasie do lat czterdziestych dwudziestego wieku. Wiele osób postulowało już wówczas to, że konwencjonalne metody nauczania nie są zbyt skuteczne, że samo wkuwanie na pamięć po pierwsze jest szybko zapominane, a po drugie - nie umożliwia w ogóle praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Jednak tylko jedna osoba poszła o krok dalej. Brytyjski profesor pracując w przemyśle i służbie zdrowia zauważył, że aby skutecznie się czegoś nauczyć, należy mieć konwencjonalna wiedzę oraz możliwość, a w zasadzie konieczność, zadania pytań - gdzie, kto, kiedy, co, dlaczego, jak dużo, jak wiele.

Tak powstało pierwsze action learning, czyli nauka poprzez doświadczenie. Ale zaraz... cały czas mowa tu o nauce, ale gdzie zastosowanie action learning w firmie? Otóż nauka ma wielorakie znaczenie. Może odnosić się do nauki rozwiązywania problemów, negocjacji, postępowania z pracownikami. No właśnie - a to już w firmie jest potrzebne.

Zalety action learning

Wiemy już, co to jest action learning, to teraz warto zastanowić się, co nam w ogóle da taka metoda? Jakie ma ona zalety? Kiedy ją wykorzystamy? Otóż korzyści, jakie osiągniemy jest naprawdę sporo. Przede wszystkim bowiem ta metoda uczy bardziej zdyscyplinowanego sposoby pracy. Czas nie umyka już gdzieś pomiędzy na nudnych pogawędkach - każda minuta jest dobrze wykorzystana. Ponadto wymaga ona od uczestników także nawiązywania korzystnych kontaktów. Jej uczestnicy także mają systematycznie coraz to wyższą pewność siebie, wyższą świadomość swoich działań i siebie, wyższą gotowość do wzięcia odpowiedzialności za siebie i za swoje działania. Słowem tworzy nam się prawdziwy zespół świadomych swojej pracy, umiejących dobrze zorganizować czas kierowników.

Metody action learning

Kierowników?... No właśnie trzeba powiedzieć kilka słów o metodach action learnig. Pozornie bowiem wydaje się to bardzo prostą sprawą niemniej jednak w miarę zgłębiania tematu dojdziemy do wniosku, że tak naprawdę metoda action learning nie jest wcale taka prosta, jakby się to mogło wydawać. Przede wszystkim bowiem najlepsze efekty ma ona, jeśli jest prowadzona na grupie osób o podobnym doświadczeniu i pozycji w firmie np. właśnie na kierownikach. Ponadto każdy powinien w danym czasie być zaangażowany w konkretny projekt czy działalność. Spotkania muszą się odbywać regularnie w 6 -8 składzie, ściśle ustalonym. Dalej konieczny jest także doradca zespołu - osoba, która czuwa nad całym procesem omawiania poszczególnych decyzji, problemów itp.

Po co nam i jak znaleźć dobrej jakości action learning szkolenie?

Generalnie zatem action learning jest doskonałą metodą i prostą w praktyce, niemniej jednak dopiero wtedy, kiedy się tego nauczymy. Szkolenie action learning zazwyczaj obejmuje uzyskanie umiejętności koniecznych, aby stać się doradcą zespołu. Na takim szkoleniu uczymy się, jak dobierać zespoły, w jaki sposób prowadzić spotkania itp.

Jak jednak wybrać konkretne szkolenie? Przecież dzisiaj szkoleń biznesowych znajdziemy w zasadzie naprawdę sporo...Otóż tu ważne jest to, aby dane szkolenie miało action learning certyfikacja. Certyfikat uprawnia nas bowiem do przeprowadzenia takich szkoleń dla wielu różnych grup. Ta sprawa ma jednak jeszcze jeden swój aspekt. Nie tylko my mamy osiągnąć po niej certyfikat, lecz także certyfikaty powinna posiadać firma, która organizuje nam szkolenia....

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.