Co to jest kreatywne i twórcze myślenie?

Współczesny świat pędząc nieustannie do przodu nie pozostawia wyboru, jak tylko dostosowanie się do jego wymogów, co czasem nie jest wcale proste.

zdjęcie - (the_title())

 
Co to jest kreatywne i twórcze myślenie?

Współczesny świat pędząc nieustannie do przodu nie pozostawia wyboru, jak tylko dostosowanie się do jego wymogów, co czasem nie jest wcale proste.
Każdy zawód oraz każda wykonywana praca wymaga od pracownika kreatywnego myślenia. Oprócz umiejętności oraz doświadczenia twórcze myślenie - „do it yourself” jest niezbędnym elementem większości profesji. Bez kreatywności i twórczości niemożliwe jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania, a czasem najprostsze zadania wymagają włożenia dodatkowego wysiłku.

Twórcze myślenie - do it yourself jest coraz bardziej cenione oraz pożądane we współczesnym świecie. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej w CV można znaleźć określenie, że osoba ubiegająca się o pracę jest twórcza oraz kreatywna. Niemniej czasem wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę jak informacja, że dana jednostka posiada twórcze myślenie - do it yourself wpływa na postrzeganie jej przez przyszłego pracodawcę. Zatem co w rzeczywistości oznacza, że ktoś jest kreatywny czy twórczy?

Kreatywność, a twórcze myślenie

Człowiek kreatywny to taki, który tworzy coś nowego oraz oryginalnego. Kreatywność jest procesem umysłowym pociągającym za sobą powstawanie nowych koncepcji lub skojarzeń oraz powiązań z istniejącymi dotychczas koncepcjami. Myślenie kreatywne w efekcie końcowym prowadzi do uzyskania oryginalnych oraz bardzo korzystnych rozwiązań. Zatem kreatywność to nic innego jak zdolność do tworzenia czegoś nowego.
Często, aby wyróżnić się wśród tłumu podobnych do siebie ludzi oraz zaskoczyć wszystkich swymi umiejętnościami trzeba wykazać się kreatywnością, twórczym myśleniem oraz nieszablonowym podejściem do tematu.
Twórczy umysł pozwala próbować patrzeć na jedną rzecz z kilku stron, a wyniki obserwacji składać w jedną całość. Dzięki temu przed naszymi oczami powstaje pełniejszy obraz całości.

Skuteczne ćwiczenia na kreatywność

Ćwiczenia na kreatywność działając na bazie skojarzeń pozwalają znacznie rozwijać naszą pamięć. Warsztaty kreatywne zmieniają myślenie, co jest bardzo użyteczne w stosunkach interpersonalnych. Otóż patrzenie na problem z innej perspektywy uczy każdego człowieka decentracji oraz empatii. Odrywając się od stereotypów w myśleniu można znacznie lepiej kształtować relacje, w których to trwamy oraz można wyzbywać się egoizmu.

Dzięki twórczemu myśleniu można rozwijać swoje talenty i zainteresowania na bazie których to budowane są nasze mocne strony. Ponadto czerpiemy radość z tego, co robimy oraz spełniamy się, a to z kolei motywuje nas oraz zachęca do dalszego działania.
Każda jednostka kreatywna myśli nieszablonowo, dzięki czemu potrafi zawsze wyjść z trudnej sytuacji. W razie problemów szuka nowych rozwiązań oraz potrafi doskonale improwizować.
 
Sprawdzone techniki twórczego myślenia

Znajomość poszczególnych technik jest niezwykle istotna dla wszystkich osób aktywnych zawodowo. Wśród wielu z nich można wymienić:

  • burzę mózgów - jest to podstawowa technika pomagająca twórczo myśleć, przede wszystkim w grupie. Poszczególni uczestnicy zespołu zgłaszają wszystko, co przychodzi im w danym momencie do głowy w odpowiedzi na zadane im pytanie czy też przedstawiony problem. Poprzez dzielenie się pomysłami, z grupą wspólnie dochodzi się do twórczego rozwiązania zadania.
  • wizualizację - metoda ta polega na odtwarzaniu w wyobraźni kolorów, konkretnych czy też wymyślonych przedmiotów, zdarzeń realnych lub nierealnych oraz pojęć abstrakcyjnych. Jest to niezwykle skuteczna metoda pomagająca w rozwijaniu wyobraźni.
  • Podczas stosowania tej techniki wykorzystywane są: mapy skojarzeń, mapy myśli oraz plakaty. Ponadto popularne jest rysowanie komiksów, opisywanie obrazów, muzyczne podróże czy odgrywanie poszczególnych scenek.
  • technikę Napoleona– wówczas to osoby realizują zadanie, w taki sposób jakby nie były sobą. Próbują ejść w skórę kogoś innego i patrzą na zadanie z innej perspektywy, w sposób nieszablonowy oraz innowacyjny.
  • wolne pisanie– przez pewien czas poszczególne osoby zapisują na kartce swoje pomysły związane z zadaniem, nie zastanawiając się nad tym czy są one sensowne czy też nie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.