Co zrobić gdy mamy problem z kolegą z pracy?

Nie da się ukryć, że przyjemna atmosfera w miejscu pracy to jeden z czynników, który motywuje nas do pracy. Nie zawsze jednak relacje między współpracownikami są poprawne, a szef wyrozumiały. Czasami zdarzają się sytuacje wyjątkowo nieprzyjemne i stresowe.

zdjęcie - (the_title())

 
Co zrobić gdy mamy problem z kolegą z pracy?

Nie da się ukryć, że przyjemna atmosfera w miejscu pracy to jeden z czynników, który motywuje nas do pracy. Nie zawsze jednak relacje między współpracownikami są poprawne, a szef wyrozumiały. Czasami zdarzają się sytuacje wyjątkowo nieprzyjemne i stresowe. Nierzadko zdarza się również, że nasz kolega z pracy zachowuje się w stosunku do nas niewłaściwie. Patologiczne sytuacje w miejscu pracy można rzecz jasna mnożyć. Nie da się rzecz jasna przytoczyć i omówić każdej z nich. Bardzo często w firmach dochodzi jednak do sytuacji, w których jeden pracownik zazdrości drugiemu. Zazdrość bywa bardzo niebezpieczna.

Jeżeli nasz kolega stał się wobec nas nieprzyjemny i opryskliwy, zastanówmy się czy nie jest on przypadkiem zazdrosny. Być może otrzymaliśmy podwyżkę za ciężką pracę, a jego pominięto? Może szef poważa nas bardziej, podczas gdy kolega został przez niego upomniany publicznie? Nie da się rzecz jasna udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki powinien być dobry kolega. Jeżeli jednak pracuje nam się razem dobrze, pomagamy sobie i mamy do siebie zaufanie, prawdopodobnie trafiliśmy na dobrego kolegę. Nie da się jednak ukryć, że wspomniane już wyżej czynniki mogą w każdej chwili zachwiać nawet najbardziej udaną relacją. Nic bowiem tak bardzo nie boli ludzi jak sukcesy innych podczas gdy oni sami odnoszą porażki. Jeżeli więc nasz kolega, z którym dobrze nam się dotychczas pracowało stał się mrukliwy, a jego działania utrudniają nam pracę, spróbujmy z nim porozmawiać.

Czasami za niezbyt miłe zachowanie odpowiadają po prostu problemy prywatne. Nierzadko ktoś ma po prostu zły dzień lub gorszy okres w życiu. W takich sytuacjach warto oczywiście zaproponować pomoc. Jeżeli jednak złośliwość naszego kolegi wynika z zazdrości, niestety nie możemy zrobić zbyt wiele. Oczywiście jeżeli zajmujemy w firmie kierownicze stanowisko, musimy dbać o porządek w zespole. Nie możemy więc pozwolić sobie na nieprzyjazną atmosferę wśród pracowników. Dobrze byłoby, gdyby młodzi menedżerowie oraz kierownicy zespołów pracowniczych brali regularny i systematyczny udział w szkoleniach. Szkolenie dla młodych managerów powinny być prowadzone przez odpowiednio wykwalifikowaną firmę szkoleniową. Dobrze by również było, gdyby firma ta posiadała odpowiednie doświadczenie.

Wybór firmy, która ma przeprowadzić szkolenia dla team leaderów nie jest rzeczą łatwą. Najlepiej jest sugerować się opiniami innych klientów o danej firmie. Warto jest również poznać ceny poszczególnych usług. Podsumowując wyżej zebrane rozważania z łatwością można dojść do wniosku, że przyczyną pogorszenia relacji między pracownikami może być zazdrość jednego z nich. Kolega może zazdrościć nam wyższej pensji czy poważania szefa. Nie da się również ukryć, że nierzadko przenosimy relacje prywatne na grunt zawodowy. Jeżeli więc zazdrościmy komuś czegoś prywatnie, gorzej będzie nam się z nim pracowało. Za chwilowe pogorszenie relacji z kolegą z pracy odpowiadać może również zły okres w życiu kolegi. Czasami pojawiają się u niego problemy zdrowotne, a czasami ktoś może mieć kłopot w związku.

Warto rzecz jasna zaproponować koledze pomoc, jeżeli widzimy, że czuje się on niezbyt dobrze. Czasami jednak nie mamy większego wpływu na nastawienie kolegi do nas. Jeżeli jednak kierujemy zespołem, musimy zrobić wszystko, by nie utrudniał on pracy nam oraz innym pracownikom. Warto zadbać o szczerą rozmowę i eliminację przyczyn. Nie da się jednak ukryć, że czasami trzeba postawić pracownikowi ultimatum. Dobrze byłoby, gdyby każdy pracownik miał możliwość uczestnictwa w kursach z komunikacji interpersonalnej. Komunikacja w zespole szkolenie to pozycja obowiązkowa zwłaszcza dla team leaderów.

Nie da się bowiem ukryć, że praca na stanowisku kierowniczym charakteryzuje się zwiększoną odpowiedzialnością. Regularnie i systematycznie organizowane szkolenia na pewno pomogą team leaderom radzić sobie z trudnymi sytuacjami w zespole. Ważne, aby szkolenia zostały poprowadzone przez wykwalifikowaną oraz doświadczoną firmę szkoleniową.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.