Czy każdy ma predyspozycje do zostania kierownikiem?

Kierownik projektu – to zawód, który marzy się naprawdę bardzo wielu osobom. Pojawia się jednak dość zasadnicze pytanie, a mianowicie, czy w ogóle opłaca się wykonywać taki zawód kierownika projektu?

zdjęcie - (the_title())


Czy każdy ma predyspozycje do zostania kierownikiem?

Kierownik projektu - to zawód, który marzy się naprawdę bardzo wielu osobom. Pojawia się jednak dość zasadnicze pytanie, a mianowicie, czy w ogóle opłaca się wykonywać taki zawód kierownika projektu? To raczej generalnie tak.. Ale czy każdy się nadaje na kierownika projektu? Tu już pojawiają się pewne problemy.

Kim musi być kierownik projektu?

Warto przeanalizować wszystko, co w zasadzie musi wiedzieć taki kierownik projektu i zastanowić się, czy na pewno absolutnie każdy ma predyspozycje, aby nim zostać.

Wiedza o projektach - cóż przede wszystkim taki kierownik projektu musi naprawdę dobrze znać się na projektach - na sposobach ich realizacji, strategiach zarządzania projektami. Zagadnień jest tu całkiem sporo i obejmują one także podstawy ekonomii itp.

Warto jeszcze dodać, że taki kierownik musi w zasadzie co chwila się doszkalać. Dlatego inwestuje on w różne szkolenia dla kierowników. Jak widać zatem - kierownik projektu zdecydowanie jest bardzo inteligentną osobą.

Umiejętności interpersonalne i psychologiczne - kierownik projektu to także ta osoba, która ma za zadanie z grupy ludzi zrobić zgrany zespół. Co więcej jest to też osoba, która musi umieć odpowiednio dopasować zadania do umiejętności danych osób, rozplanować pracę, stworzyć harmonogram, motywować, ganić. Dodatkowo nie zapominajmy, że kierownik projektu musi mieć też spory autorytet.

Ważna jest jeszcze jedna kwestia. Otóż kierownik projektu w niektórych systemach zarządzania projektami pełni także rolę pewnego mentora - w niektórych zaś do tego zadania wydzielona jest inna osoba.

Generalnie zatem kierownik musi wykazywać się szeregiem pewnych zdolności interpersonalnych. Oczywiście istnieją pewne project management szkolenia, które właśnie mają na celu pomóc w pracy nad takimi umiejętnościami, niemniej dana osoba musi mieć jakieś naturalne zdolności w tym kierunku.

Umiejętności biznesowe i negocjacyjne - na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że to kierownik przecież negocjuje, podejmuje decyzje, czasem trudne itp..

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.