Czym są turkusowe firmy?

O turkusowych firmach jest głośno od kilku lat. To specyficzne przedsiębiorstwa, które charakteryzują się całkowicie odmiennym stylem zarządzania. Główną cechą firm turkusowych jest brak formalnej hierarchii – nie ma szefa, nie ma menedżerów, ustalani są co najwyżej liderzy w ramach krótkotrwałego projektu. Oznacza to, że całą strukturę firmy tworzą pracownicy na jednym stanowisku.

   
  O turkusowych firmach jest głośno od kilku lat. To specyficzne przedsiębiorstwa, które charakteryzują się całkowicie odmiennym stylem zarządzania. Główną cechą firm turkusowych jest brak formalnej hierarchii - nie ma szefa, nie ma menedżerów, ustalani są co najwyżej liderzy w ramach krótkotrwałego projektu.

  Oznacza to, że całą strukturę firmy tworzą pracownicy na jednym stanowisku. Przypomina to nieco spółkę akcyjną, w której każdy pracownik jest równocześnie współwłaścicielem firmy - przynajmniej jeśli chodzi o strukturę i decyzyjność.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Firma Gamma sp. j. zaprasza na szkolenie z Design Thinking. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową, gdzie uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez cykl Design Thinking. Dzięki temu, mogą oni od razu przećwiczyć  idee Design Thinking, co pozwala na szybsze  wdrożenie tej metodyki w praktykę zawodową. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników działu HR. Zobacz również: szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia dla menedżerów.

  Firmy turkusowe składają się zwykle z grupy profesjonalistów, często indywidualistów, którzy czują się zaangażowani w życie firmy. Zazwyczaj z firmami turkusowymi mamy do czynienia w momencie, gdy grupa przyjaciół bądź znajomych zakłada firmę, która jest rozwinięciem ich pasji. Wszyscy mają takie same prawa i obowiązki, każdemu wyjątkowo zależy na utrzymaniu firmy.
   
  Z powodu braku hierarchii, w tego typu przedsiębiorstwach sprawdzają się osoby zorganizowane i odpowiedzialne. Żeby firma dobrze funkcjonowała nie można zapomnieć o głębokim zaufaniu do siebie nawzajem oraz wiary w możliwości, doświadczenie i umiejętności współpracowników. Tymczasowi liderzy wybierani są zwykle w trakcie trwania projektów - zdarza się, że jedna osoba realizuje dany projekt, lecz potrzebuje pomocy innych pracowników. To właśnie ta osoba, jako specjalista w konkretnym temacie, będzie pełniła funkcje liderskie.

  Czy turkusowy model zarządzania sprawdza się w każdym przypadku? Z pewnością nie. Firma, która nie posiada określonych podziałów obowiązków, ról i hierarchii wymaga stu procentowego zaangażowania od każdego pracownika.

  To doskonałe rozwiązanie dla grup specjalistów, którzy pracują jedynie pod wspólną marką, starając się osiągnąć sukces poprzez realizowanie swojego hobby - tylko w takim przypadku firma turkusowa może odnieść sukces oraz stać się przyjaznym miejscem do pracy dla każdego, kto nie chce być jedynie szeregowym pracownikiem, ale przede wszystkim mieć realny wpływ na organizację.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.