Dlaczego triber jest utożsamiany z zawodem przyszłości?

W 2018 roku magazyn „Fast Company” poprosił dwóch znanych futurystów o wytypowanie jaki zawód stanie się najbardziej poszukiwaną profesją przyszłości. Futurystami, którzy mieli wskazać tą profesję byli Graeme Codrington oraz Joe Tankersley. Wskazali oni w swoich odpowiedziach wiele różnych zawodów, które już dzisiaj są znane, ale mało popularne.

Gamma - Dlaczego triber jest utożsamiany z zawodem przyszłości?

 
Dlaczego triber jest utożsamiany z zawodem przyszłości?

W 2018 roku magazyn „Fast Company” poprosił dwóch znanych futurystów o wytypowanie jaki zawód stanie się najbardziej poszukiwaną profesją przyszłości. Futurystami, którzy mieli wskazać tą profesję byli Graeme Codrington oraz Joe Tankersley. Wskazali oni w swoich odpowiedziach wiele różnych zawodów, które już dzisiaj są znane, ale mało popularne. Przykładami takich odpowiedzi byli miejscy farmerzy, fachowcy od wszystkiego, popularnie zwani „złotymi rączkami” (od których w tym czasie będzie się wymagać nie tylko naprawienia kranu, ale także biegłej obsługi elektroniki użytkowej), czy opiekunowie osób starszych. Jednak bez wątpienia, jednym z najciekawszych zawodów jaki padł w tym zestawieniu był triber. Słowo to pochodzi z angielskiego słowa tribe, czyli plemienia.

Zanim wskażemy zakres obowiązków za które będzie odpowiadał triber właśnie, to spójrzmy kim jest i czym zajmuje się Joe Tankersley. Jest to bardzo znany futurysta i pisarz. Wieloletni pracownik wytwórni filmowej Walta Disneya. W latach 2010 – 2015 pełnił funkcję członka zarządu Stowarzyszenia Profesjonalnych Futurystów. Dzisiaj zmienił swój zawód i jego misją jest łączenie dwóch rzeczy, w których sprawdza się niesamowicie dobrze, czyli storytelling i doradztwo biznesowe. Niestety słowo storytelling nie ma odpowiednika w języku polskim, a jest to bardzo popularne słowo ostatnich lat. Oznacza ono sposób prowadzenia rozmów, sprzedaży, negocjacji i wielu innych procesów, w zupełnie innym podejściu. Podejście to polega na zbudowaniu całej sekwencji kolejnych etapów, tak aby myśl, którą chcemy wyrazić stała się opowiadaniem. Joe Tankersley uczynił wykorzystywanie storytellingu i doradztwa swoją misję, która polega na pomocy różnym firmom, w zbudowaniu atrakcyjnej wizji jutra, w której organizacja będzie najlepiej przystosowana do zmieniającego się rynku. Klientami Joe w większości są międzynarodowe korporacje, największe fundacje i organizacje społeczne.

Ale wróćmy do zawodu tribera i zastanówmy się, za co taka osoba miałaby być odpowiedzialna. Dzisiejszy biznes bardzo różni się od biznesu, który był jeszcze 20-30 lat temu, kiedy to korporacje tworzyły swój długodystansowy cel, który chciały zrealizować. Niejednokrotnie były to plany sięgające nawet 20 lat do przodu. Dzisiaj koncepcja takiego zarządzania nie ma racji bytu, rynek zmienia się zbyt dynamicznie, zbyt szybko. Każda korporacja musi mieć możliwość bardzo szybkiej zmiany swoich planów, tak aby nadążyć za nadchodzącymi trendami. Sprawia to często trudność z utrzymaniem pracowników, którym bardzo często dochodzi nowych obowiązków, albo bardzo mocno zmieniają się dotychczasowe. Stąd tak popularne ostatnio są szkolenia liderów zespołów, ale także szkolenie motywowanie pracowników. Jeszcze parę lat temu, takie szkolenia były organizowane jedynie przez największe z największych korporacji, najczęściej w branży kreatywnej. Dzisiaj prawie każda firma, nawet te małe, zdają sobie sprawę jak ważne jest, żeby koordynatorzy przechodzili szkolenie lider zespołu, które zapewni im zaznajomienie się z nowoczesnymi sposobami zarządzania ludźmi. Wiedzą także jak wartościowy jest pracownik, który wykazuje się dużą motywacją w czasie swojej pracy, dlatego też wysyłają ich na szkolenia motywacyjne pracowników.

Ale dzisiejszy biznes niesie też ze sobą coraz trudniejsze projekty. Trudność zwiększa się wraz z liczbą pracowników w organizacji. Oczywistym jest, że o wiele prościej jest zarządzać firmą, w której pracuje 30 osób, niż firmą w której pracuje 1000 osób. I w przypadku tych drugich firm, już w 2025 roku prognozuje się właśnie, że zawód tribera będzie bardzo pożądanym zawodem. Osobami takimi staną się dzisiejsze osoby od skomplikowanych projektów, albo firmy będą musiały zatrudnić zupełnie nowych specjalistów. Zadaniami takiego pracownika, będzie zorganizowanie pracy wielu zespołów, w taki sposób, żeby projekty szły do przodu w najbardziej efektywny sposób. Już dzisiaj największą przeszkodą w sukcesie projektu jest brak komunikacji pomiędzy działami. Podczas wewnętrznych kontroli coraz częściej okazuje się, że bywają sytuacje, w których w jednej organizacji kilka zespołów pracuje nad tym samym, przez dublują swoją pracę. Albo inna, jeszcze gorsza możliwość – zespoły twierdzą, że nie są w stanie zrealizować jakiegoś projektu, przez brak współpracy różnych działów właśnie. Jak więc widać, przyszłość korporacji przyniesie ze sobą bardzo ciekawe wyzwania.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.