Etapy rozwoju pracowniczego – jak wspierać podwładnych?

Każdy zespół rozwija się w podobny sposób: od pierwszych etapów zapoznawczych, do końcowej maksymalizacji współpracy. Dobry menedżer powinien zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji i zachowań, jakie niesie za sobą rozwój zespołu pracowniczego, powinien także wspierać podwładnych w przechodzeniu poszczególnych etapów.

Gamma - Etapy rozwoju pracowniczego - jak wspierać podwładnych?


Etapy rozwoju pracowniczego - jak wspierać podwładnych?

Każdy zespół rozwija się w podobny sposób: od pierwszych etapów zapoznawczych, do końcowej maksymalizacji współpracy. Dobry menedżer powinien zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji i zachowań, jakie niesie za sobą rozwój zespołu pracowniczego, powinien także wspierać podwładnych w przechodzeniu poszczególnych etapów.

Etap 1: Forming

Etap pierwszy polega na zapoznawaniu się z działalnością przedsiębiorstwa. Nowi pracownicy poznają siebie oraz swojego kierownika. Zapoznają się także z obowiązkami, hierarchią pracy, oczekiwaniami innych pracowników i kierownictwa.

To czas pełen lęku i niepokoju. Może dochodzić do testowania granic. Menedżer powinien wprowadzać do zespołu spokój, służyć radą i możliwie pomagać pracownikom.

Etap 2: Storming

Etap, podczas którego dochodzi do pierwszych, zwykle nieudanych prób wykonywania obowiązków. Pracownicy są zmęczeni ciągłymi porażkami i koniecznością ciągłego kontaktu z kierownikiem. Często występują konflikty.

Na tym etapie produktywność jest wyjątkowo niska, głównie ze względu na brak zrozumienia zadań i ciągłą naukę.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze najnowsze szkolenia sprzedażowe online:

Etap 3: Norming

W tym etapie pracownicy posiadają już podstawową wiedzę i umiejętności, dzięki czemu rozpoczynają samodzielne wykonywanie większości obowiązków. Nie potrzebują już stałej opieki menedżera, który przechodzi na boczny tor.

To właśnie teraz kierownik powinien dać większą dowolność i obarczyć odpowiedzialnością podwładnych.

Etap 4: Performing

Etap największej produktywności zespołu. Menedżer znów jest potrzebny by wspierać w pracach wykonawczych, podrzucaniu pracy oraz kontrolowaniu wykonywania obowiązków.

To również etap, w którym poszczególni pracownicy wykazują specyficzne zdolności i predyspozycje, dzięki którym grupa zaczyna przypominać niejednolitą strukturę. Świeżo odkryte talenty wymagają od menedżera specjalnego traktowania.

Jeśli chodzi o szkolenia managerskie Katowice oferują dostęp do kursów z zakresu zarządzania talentami, które doskonale przygotują kierownika do pełnienia nowej roli.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.