Ewaluacja szkolenia

Czym jest Ewaluacja? Najprościej odpowiedzieć na to pytanie przy użyciu słów ocena pracowników. Nie odnosi się to tylko do ogólnej oceny zdolności i funkcjonalności pracowników, lecz do stopnia nabytej przez nich wiedzy, podczas przechodzenia szkoleń (najczęściej finansowanych przez przedsiębiorstwo). Zazwyczaj ewaluacją szkoleń w dużych przedsiębiorstwach zajmują się działy HR, zaś w małych firmach odpowiada za to bardzo często sam właściciel. 

  Czym jest Ewaluacja?

  Najprościej odpowiedzieć na to pytanie przy użyciu słów ocena pracowników. Nie odnosi się to tylko do ogólnej oceny zdolności i funkcjonalności pracowników, lecz do stopnia nabytej przez nich wiedzy, podczas przechodzenia szkoleń (najczęściej finansowanych przez przedsiębiorstwo). Zazwyczaj ewaluacją szkoleń w dużych przedsiębiorstwach zajmują się działy HR, zaś w małych firmach odpowiada za to bardzo często sam właściciel.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

  Może też tak się zdarzyć, że zostanie utworzona specjalna komórka, której pracownicy będą właśnie sprawdzać wiedzę pracowników. Sama ewaluacja składa się z kilku etapów do których można zaliczyć m. in. badanie reakcji osób, które brały udział w szkoleniu, następnie przeprowadzenie odpowiednich testów wiedzy, później obserwacji, czy pracownicy wykorzystują zdobyte zdolności i wiedzę, po to by na samym końcu wystawić ocenę wzrostu efektywności.

  Jest to bardzo ważne dla przedsiębiorstwa, gdyż założeniem wszystkich szkoleń jest zwiększenie wiedzy pracowników, a przez to ich wydajności, co przekłada się na większą efektywność firmy, jak i większe zarobki.

  Oczywiście w samej teorii powinny wystarczyć szkolenia, jednakże ważny jest pomiar wzrostu efektywności pracy. Ocena stopnia nabytych umiejętności przez pracowników, nie może wyglądać jak w szkole (np. test) gdyż jest to nie miarodajne. Powinna więc ona trwać przez pewien czas, który pozwoli na obserwacje pracowników w różnych sytuacjach, które sprowadzają się do m. in. poprawy obsługi klienta, wzrostu świadczonych usług, czy też w ostatecznym rozrachunku poprawy wyniku finansowego.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W trakcie szkolenia czy spotkania online wykorzystywane są przez nas narzędzia dzięki, które sprawiają że spotkanie staje się naprawdę interaktywne.Zobacz co oferujemy: Zapoznaj się z listą szkolenia sprzedażowe

  Pojawia się więc pytanie, kiedy należy przeprowadzić taka ewaluację szkoleń? Tak naprawdę każdy z etapów ewaluacji powinien być realizowany w innym czasie. Stąd ocena reakcji pracowników na szkolenie, powinna być przeprowadzana zaraz po zakończeniu szkolenia.

  Zaś obserwacja pracowników, może już przebiegać na równi z testami wiedzy. Ponadto osoby odpowiedzialne za ewaluację mogą, a wręcz powinny sprawdzać nabytą wiedzę przez pracowników w różnych odstępach czasu.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.