Jak można zbadać komunikację wewnętrzną w firmie?

Od tego, w jaki sposób prowadzona jest komunikacja w przedsiębiorstwie będzie zależeć to, czy odniesie ono sukces czy też jego działania zostaną skazane na porażkę. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym czym jest komunikacja oraz jakie są jej rodzaje.

zdjęcie - (the_title())


Jak można zbadać komunikację wewnętrzną w firmie?

Od tego, w jaki sposób prowadzona jest komunikacja w przedsiębiorstwie będzie zależeć to, czy odniesie ono sukces czy też jego działania zostaną skazane na porażkę. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym czym jest komunikacja oraz jakie są jej rodzaje. Kolejna kwestia to badanie jakości komunikacji wewnętrznej w firmie i na końcu - co można zrobić, aby taka komunikacja była bardziej efektywna.

Czym właściwie jest komunikacja?

Komunikacja to nic innego jak przekazywanie komunikatu pomiędzy odbiorcą a nadawcą. Wyróżnić można komunikację wewnętrzną, zewnętrzną, werbalną, niewerbalną, pionową, poziomą, bezpośrednią jak i pośrednią. Wiele z tych pojęć jest oczywistych i nie wymagają dodatkowego komentarza. Można skupić się na pojęciu komunikacji wewnętrznej. Otóż zachodzi ona w ramach jednego przedsiębiorstwa.

Komunikacja wewnętrzna prowadzona może być pionowo i poziomo (pionowo między szefem i podwładnymi, poziomo między pracownikami tego samego szczebla). Komunikacja bezpośrednia ma miejsce gdy dwie osoby ze sobą rozmawiają, natomiast pośrednia, gdy występuje dodatkowy nośnik komunikatu jak na przykład e-mail.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

Badanie komunikacji wewnętrznej w firmie

Nie jest to zadanie proste, ponieważ nie istnieją skuteczne narzędzia które w sposób jednoznaczny mogłyby określić poziom komunikacji w firmie. Można pokusić się o przeprowadzenie ankiet wśród pracowników, w których mogliby się oni wypowiedzieć na temat osobistych odczuć odnośnie jakości komunikacji w przedsiębiorstwie.

Niezależnie od wyników badań warto inwestować w szkolenia pracowników z komunikacji interpersonalnej. Szkolenie komunikacja wewnętrzna w firmie jest propozycją zarówno dla małych jak i dla dużych przedsiębiorstw.

Takie szkolenie ułatwi współpracę pracownikom na różnych szczeblach. Szkolenie z komunikacji w zespole przynosi bardzo dobre efekty. Już przy najbliższych projektach będzie widać czego pracownicy nauczyli się podczas szkolenia, takim wymiernym wskaźnikiem może być jakość budowanych komunikatów i tego, jak przekładają się one na efektywność pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.