Jakie narzędzia zarządzania projektami warto wdrożyć w swojej firmie?

Zarządzanie – to słowo zdecydowanie niezbędne jest w pracy każdej firmy. Z drugiej jednak strony zarządzanie odnosi się do bardzo wielu rzeczy. Przede wszystkim zaś w firmie można zarządzać zasobami ludzkimi, projektami, maszynami, innowacjami, finansami… W poniższym artykule zaś skupimy się przede wszystkim na zarządzaniu ludźmi oraz projektami.

Gamma - Jakie narzędzia zarządzania projektami warto wdrożyć w swojej firmie?

 
Jakie narzędzia zarządzania projektami warto wdrożyć w swojej firmie?

Zarządzanie - to słowo zdecydowanie niezbędne jest w pracy każdej firmy. Z drugiej jednak strony zarządzanie odnosi się do bardzo wielu rzeczy. Przede wszystkim zaś w firmie można zarządzać zasobami ludzkimi, projektami, maszynami, innowacjami, finansami... W poniższym artykule zaś skupimy się przede wszystkim na zarządzaniu ludźmi oraz projektami.

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Na początek warto powiedzieć kilka słów o tym, co to w ogóle jest. Otóż generalnie rzecz ujmując zasoby ludzkie odnoszą się oczywiście do pracowników- do ich zaangażowania, umiejętności, wiedzy talentów. Zarządzanie zasobami ludzkimi porusza zatem bardzo wiele różnych zagadnień i tematów. Przede wszystkim mamy tutaj bowiem budowanie zespołu, wykrywanie talentów, sposób motywowania, zwalniania, nagradzania i wiele wiele innych.

Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi

Zdecydowanie warto zainwestować w szkolenie z zarządzaniem zasobami ludzkimi dla siebie, jako dla szefa oraz dla menedżerów poszczególnych sektorów i czasem też dla liderów grup. Podstawowe szkolenia dadzą nam gruntowną wiedzę o tym, jakie można wyróżnić nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi, jakie mamy konwencjonalne podejścia, który typ może okazać się najlepszy dla jakiej konkretniej grupy.

Wspominając na marginesie - jakie w ogóle możemy wyróżnić nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi? A jakie konwencjonalne? Zasadniczo jest tego naprawdę wiele i całej wiedzy na tak szeroki temat nie da się zawrzeć w jednym artykule, dlatego też przytoczone zostaną jedynie pewne przykłady. Mianowicie do nowych trendów w zarządzaniu zasobami ludzkimi należy np. dbanie o przestrzeń. Otóż odchodzi się dzisiaj od konwencjonalnych biurek, siedzenia w szeregu, maszynowych przerw itp. Dzisiaj natomiast stawia się wiele na otwarte przestrzenie, biura podzielone pod kątem wykonywania zadań itp. Ponadto wiele się także mówi o konieczności constant feedback, czyli o zbieraniu często informacji zwrotnej. Klasyczne modele zaś także można wyróżnić bardzo różne - co więcej mogą one sprawdzić się bardzo dobrze. Warto jeszcze dodać, że właściwie to w jednej firmie może być kilka modeli, a ponadto nawet kilka z nich w jednej grupie... Klasyczne modele zarządzania to np. zarządzanie przez kompetencje, cele...

Ponadto warto zastanowić się nad innymi szkoleniami. Duże znaczenie może także tutaj mieć motywowanie pracowników szkolenie. Dlaczego akurat ono? Otóż zawsze warto mieć w pracy zaangażowanych pracowników- wówczas spada nam ilość zwolnień, wzrasta zaś efektywność. Ponadto zawsze opłacają się przeróżne szkolenia związane z budowaniem zespołu, tworzeniem liderów itp.

Zarządzanie projektami

Jednak motywowanie pracowników szkolenie to nie jedyna rzecz, w jaką powinniśmy inwestować. Bowiem liczy się wiele innych spraw, jak chociażby właśnie zarządzanie projektami. Oczywiście są dwa największe modele zarządzania projektami - pierwszy z nich odnosi się do bardziej klasycznych metod, drugi zaś raczej do zwinnego zarządzania, czyli takiego, gdzie zespół nastawiony jest na ciągłe zmiany wprowadzane przez klienta itp.

Obok ogólnych modeli zarządzania ważne są jeszcze pewne narzędzia do zarządzania projektami, Mowa tu przede wszystkim o przeróżnych programach komputerowych, które pomagają nam zorganizować czas, zadania, pracę. Generalnie doskonale one ułatwiają zarządzanie projektem.

Które narzędzia do zarządzania projektami warto zastosować w firmie? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Przede wszystkim bowiem należy zdecydować, na czym w zasadzie nam zależy, co jest dla nas w jakiś szczególny sposób istotne. Dalej warto przejrzeć poszczególne rankingi, sprawdzić czym cechują się konkretne programy, co mają w sobie szczególnego. Warto również wypróbować na początek wersję demo, która w zasadzie w każdej opcji jest dostępna. Generalnie największy błąd to wybieranie takiego narzędzia na chybił trafił w pośpiechu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć to fakt, że niektóre z nich są darmowe i na początek całkiem nieźle dają radę...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.