Komunikacja interpersonalna – ograniczenia i sposoby nauki

Komunikacja interpersonalna jest procesem, bez którego trudno wyobrazić sobie życie. W końcu utrzymujemy różne relacje, wymieniamy informacje i doświadczenia – to szczególnie ważne w kontekście efektywnej i wydajnej pracy. Niestety, komunikacja w zespołach pracowniczych często nie jest skuteczna.

   

  Komunikacja interpersonalna jest procesem, bez którego trudno wyobrazić sobie życie. W końcu utrzymujemy różne relacje, wymieniamy informacje i doświadczenia - to szczególnie ważne w kontekście efektywnej i wydajnej pracy. Niestety, komunikacja w zespołach pracowniczych często nie jest skuteczna.

  Ograniczenia komunikacyjne

  Czynników, które wpływają na poprawną komunikację (lub jej brak) jest bardzo wiele. Oczywiście, najprostszym i najłatwiejszym do wyeliminowania ogranicznikiem są tak zwane szumy, czyli wszelkie zakłócenia, które wynikają z otoczenia osób komunikujących się. Może to być zbyt głośna muzyka, rozmowy innych osób czy wszelkie czynniki rozpraszające uwagę.

  Zdecydowanie trudniejsza do wyeliminowania jest postawa osób, która może być odbierana jako ignorowanie lub brak zainteresowania.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

  Zobacz też:

  W takim przypadku nadawca komunikatów wycofuje się i przestaje zabiegać o uwagę. Inną przeszkodą w komunikacji może być różnica charakterów lub brak znajomości niektórych elementów językowych - nawet osoby posługujące się tym samym językiem, mogą mieć trudność w wyrażaniu lub rozumieniu stwierdzeń branżowych lub organizacyjnych.

  Jak wzmacniać komunikację w zespole?

  Kluczem do zachowania odpowiedniego poziomu komunikacji interpersonalnej, która pozwoli na efektywną i wydajną pracę całego zespołu, są szkolenia komunikacyjne. Dzięki nim uczestnicy dowiadują się o barierach komunikacyjnych oraz uczą się, jak przeciwdziałać wszelkim ogranicznikom.

  Na praktycznych warsztatach nasi pracownicy nie tylko zdobywają wiedzę i umiejętności, ale mają również okazję do integracji, która ma decydujący wpływ na cały proces komunikacji.

  Najlepiej wybierać szkolenia oparte o praktyczne ćwiczenia, które uatrakcyjniane są elementami gier i rywalizacji. Taka nauka poprzez wykonywanie różnych zadań sprawia, że umiejętności komunikacyjne pracowników znacząco się podnoszą w bardzo krótkim czasie oraz mają oni okazję do poznania się i wybrania najlepszych sposobów utrzymywania relacji i wymiany informacji.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.