Kto to jest Business Partner?

Obecnie praca na stanowisku HR Business Partnera staje się coraz bardziej popularna. W związku z wieloma korzyściami firmy decydują się na zatrudnienie takiej osoby. A więc kim jest HR Business Partner i jakie ma obowiązki?

zdjęcie - (the_title())

 
Kto to jest Business Partner?

Obecnie praca na stanowisku HR Business Partnera staje się coraz bardziej popularna. W związku z wieloma korzyściami firmy decydują się na zatrudnienie takiej osoby. A więc kim jest HR Business Partner i jakie ma obowiązki?

HR Business Partner oprócz posiadania wielu umiejętności, musi także posiadać wiedzę z różnych dziedzin. Lista kompetencji nie jest jednak uniwersalna, bowiem każda firma ma inne wymagania.
Odpowiadając na pytanie kto to jest HR Business Partner można powiedzieć, iż jest to osoba będąca konsultantem do spraw dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi, nastawionym na zmiany i współpracę z personelem. W pierwszej kolejności ocenia ona sytuację personalną a następnie przewiduje potrzeby przedsiębiorstwa związane z kadrą pracowniczą. Komunikuje się z kierownictwem i specjalistami HR dążąc do opracowania zintegrowanych rozwiązań mając na względzie cele biznesowe jednostki gospodarczej. Wśród wielu obowiązków należących do osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy przede wszystkim:

 • organizowanie oraz przeprowadzanie spotkań biznesowych,
 • współpraca z pracownikami zatrudnionymi na stanowiskach kierowniczych i w razie konieczności doradztwo komórce HR.
 • analiza wskaźników oraz współpraca z pracownikami działu personalnego w celu opracowania stosownych programów i polityk,
 • praca nad skutecznym rozwiązaniem zaistniałych problemów w relacjach pracowniczych a także prowadzenie obiektywnych badań w tym zakresie,
 • zapewnianie zgodności wykonywania wszelkich działań z przepisami prawa pracy
 • udzielanie wskazówek czyli coaching, doradztwo, rozwój kariery,
 • ciągła współpraca z zarządem i pracownikami w celu poprawy relacji służbowych
 • stała współpraca z menedżerami celem zwiększenia wydajności,
 • wnikliwa analiza i interpretacja polityki personalnej,
 • opracowanie dokumentów dotyczących zatrudnianych pracowników oraz awansów,
 • udzielanie wszelkich informacji w kwestii ewentualnej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, oraz planowanie zatrudnienia,
 • określanie potrzeb szkoleniowych i coachingowych w firmie,
 • udział w ocenie i monitorowaniu programów szkoleniowych jednostki gospodarczej.

HR Business Partner co to za stanowisko zapewne zastanawia się wile zatrudnionych w zakładzie osób. Otóż praca na tym stanowisku wiąże się z wieloma obowiązkami z różnych dziedzin, dlatego niezwykle ważne jest, by osoba wykonującą tę pracę posiadała odpowiednie kompetencje. Bardzo istotna jest również tutaj chęć ciągłe doskonalenia. Obecnie mamy wiele rozmaitych sposobów poszerzania wiedzy. Między innymi można brać udział w szkoleniach. HR Business Partner szkolenie adresowane jest właśnie dla wszystkich do osób, które zamierzają podjąć tego rodzaju pracę albo są już zatrudnione jako HR Business Partnerzy i chcą usystematyzować swoją wiedzę oraz zdobyć nowe wiadomości w tej tematyce. Po szkoleniu uczestnicy zapewne będą wiedzieć jaka jest rola HR Business Partnera w każdej jednostce gospodarczej.

Otóż rola HR Business Partnera pod wieloma względami jest powiązana ze sprzedażą przedsiębiorstwa. Proces rekrutacji to zadanie sprzedażowe, dlatego że w odpowiedni sposób należy przedstawić jednostkę potencjalnym pracownikom. Tak jak każdy inny menedżer, również HR Business Partner musi w pełni zrozumieć cel firmy oraz potrzeby personelu. Bez zrozumienia charakteru działalności oraz jej wyzwań, HR Business Partner nie jest w stanie prowadzić skutecznych działań tak, aby organizacja odniosła pożądany sukces.

W każdej organizacji pojawia się jakiś konflikt. Rola HR Business Partnera polega na udzieleniu pomocy w jego rozwiązaniu, Dlatego też powinien być znakomitym negocjatorem, zawsze szukającym wyjścia, które satysfakcjonuje wszystkie strony zaistniałego konfliktu.
Podsumowując można powiedzieć, że HR Business Partnera zawsze musi być obiektywny i neutralny. Posiadanie umiejętności rozwiązywania wszelkich problemów jest koniecznością. W swej pracy nie powinien również kierować się emocjami, zwłaszcza gdy występują przeszkody i musi wymyślić pozytywne rozwiązania.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.