Metoda alpen

Dzisiaj w dobie social mediów, telefonów, maili i wielu innych rozpraszaczy, naprawdę trudno jest nam nieraz skoncentrować się dokładnie na naszym zadaniu. W efekcie dzień mija, a my mamy poczucie, że zupełnie go zmarnowaliśmy.

Gamma - Metoda alpen

 
Metoda alpen

Dzisiaj w dobie social mediów, telefonów, maili i wielu innych rozpraszaczy, naprawdę trudno jest nam nieraz skoncentrować się dokładnie na naszym zadaniu. W efekcie dzień mija, a my mamy poczucie, że zupełnie go zmarnowaliśmy. Dlatego też warto nauczyć się metody alpen. O co w niej chodzi? Poniżej przedstawione zostanie krótkie wyjaśnienie, czym jest metoda alpen oraz kiedy możemy ją stosować.

Czym jest metoda alpen?

Metoda alpen pomaga nam zarządzać czasem. Słowo "alpen" to w rzeczywistości akronim od niemieckich słów i stanowi on już w zasadzie gotowy plan działania. Spójrzmy zresztą poniżej.

A - aufgaben, czyli zadania. Na początku zatem musimy bardzo dokładnie sprecyzować, co jest naszym zadaniem. Co istotne nie może to być jakiś ogólnik typu "załatwić sprawy z tą firmą". Konkretnie musimy wypunktować telefony, jakie trzeba wykonać, maile, które trzeba napisać, czy projekty jakie trzeba wykonać a także co konkretnie mają one zawierać.
L- lange, czyli długość. W tym punkcie szacujemy, ile może nam zająć dane zadanie. Co jest bardzo istotne to fakt, że szkodliwe jest zarówno przecenianie, jak i niedocenianie. Starajmy się zatem dobrać dobrze ten czas. Ważne jest także to, że oczywiście możemy się pomylić - ważne jest jednak to, aby jak już się nauczymy, ile dana rzecz nam zajmuje, aby w przyszłości przeznaczać na nią właśnie tyle czasu, a nie za mało czy za dużo.
P - pufferzeiten einplanen - planowanie przerw. No właśnie - zakładanie, że jesteśmy w ogóle w stanie pracować cały czas bez przerwy jest z gruntu rzeczy mylne. Trzeb zatem zaplanować konkretne przerwy. Jest t szczególnie ważne na początku stosowania tej metody, ponieważ wówczas możemy delikatnie balansować czasami. Mało osób z nas bowiem orientuje się, ile dane czynności zabierają im czasu. Warto zatem wcześniej trochę więcej przeznaczyć na przerwy i delikatnie modyfikować czasy.
E - entscheidungen treffen, to inaczej wyznaczanie pewnych priorytetów. Oczywiście bowiem musimy zdecydować, co się dla nas najbardziej liczy, które zadania muszą iść jako pierwsze.
N - nachkontrolle, czyli kontrola po. Na samym końcu warto się skontrolować. Nie tylko chodzi o to, czy wszystko jest na pewno zrobione, ale czy zajęło nam to tyle czasu, ile miało zająć. Dzięki temu właśnie każdy kolejny plan zajmie nam zdecydowanie mniej czasu!

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wykorzystaj najlepiej jeden z podstawowych zasobów w firmie, którym jest czas. Dowiedz się jak zarządzać swoim czasem tak by pracować efektywnie, a jednocześnie minimalizować wydatkowanie energii. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń otwartych z zakresu efektywności osobistej:

Metoda alpen - kiedy i dla kogo

Oczywiście metoda ta doskonale sprawdza się w każdej firmie czy w każdym przedsiębiorstwie. Niemniej jednak warto też wiedzieć, że doskonała jest ona również w wielu naszych codziennych aktywnościach i planach. Za jej pomocą możemy nawet planować nasz każdy dzień i nasze pasje i aktywności. Przykładowo - plan taki świetnie się sprawdzi, jeśli tego dnia mamy jakieś rzeczy do wykonania dodatkowo, typu zakupy, pranie, fryzjera i musimy jakoś to rozplanować w czasie. Ponadto alpen świetnie sprawdza się także w przypadku różnych naszych życiowych celów np. niby mamy czas wolny, ale zależy nam na rozwoju naszej pasji - rysunku. Zatem stosujemy alpen, żeby zamiast bazgrolić przez popołudnie, stworzyć miłe dla oka i dla ducha arcydzieło.

Szkolenia z metody alpen

Na pewno większości osób wydaje się teraz, że metoda ta jest w zasadzie bardzo prosta i że nic trudnego ją stosować dobrze. Niemniej jednak nie do końca tak jest. Przede wszystkim często trzeba się naprawdę natrudzić, aby stworzyć dobry plan. Bardzo mało osób ma słuszne pojęcie o tym, ile zajmują poszczególne czynności, ile czasu powinniśmy na nie przeznaczyć, jak wykonać coś tak, aby było naprawdę dobrze. Ponadto różne są metody wypisywania zadań - niektórzy będą je bez mała rysować, inni przyklejać wiele kolorowych nalepek.

Słowem wiedza o tym, jak mniej więcej wygląda metoda alpen dużo nam nie da. Konieczne jest naprawdę kompleksowe podejście do zagadnienia i zainwestowanie w odpowiednie szkolenie. W tym momencie trzeba jeszcze podkreślić, że na pewno efekty będą nam się opłacały. Metoda alpen w firmie zmienia bowiem na lepsze całą organizację pracy oraz czasu, co wzmaga efektywność.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.