Narzędzia motywowania pracowników

Każdej firmie zależy najbardziej na tym, by odnieść sukces. Marzeniem każdego właściciela firmy jest to, by firma przynosiła jak największe zyski. Wielu pracodawcom zależy również na tym, aby w firmie panowała przyjazna atmosfera. Nie da się bowiem ukryć, że przyjazna atmosfera nie tylko pozytywnie wpływa na samego pracownika, ale również sprawia, że firma prosperuje lepiej.

zdjęcie - (the_title())

 
Narzędzia motywowania pracowników

Każdej firmie zależy najbardziej na tym, by odnieść sukces. Marzeniem każdego właściciela firmy jest to, by firma przynosiła jak największe zyski. Wielu pracodawcom zależy również na tym, aby w firmie panowała przyjazna atmosfera. Nie da się bowiem ukryć, że przyjazna atmosfera nie tylko pozytywnie wpływa na samego pracownika, ale również sprawia, że firma prosperuje lepiej.

Skuteczność danej firmy w znacznej mierze zależy oczywiście od kwalifikacji i doświadczenia kadry pracowniczej. Nie da się jednak ukryć, że nawet najlepsze kwalifikacje nie sprawią, że praca wyda nam się przyjemna. Najlepiej będzie, jeśli każdy pracodawca zda sobie sprawę z tego jak ważne jest stałe i systematyczne motywowanie pracowników. Sposoby motywowania pracowników są bardzo liczne. W znacznej mierze należy zadbać o to, by pracownik czuł się dobrze w miejscu pracy. Jeżeli pracownik ma świadomość, że w razie trudnosci pracowniczych może poradzić się kierownika, pracuje się mu znacznie lepiej. Warto zadbać również o właściwe przeszkolenie kadr kierowniczych. Dobrze by było przybliżyć menedżerom znajomość teorii Herzberga.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

Teoria Herzberga zakłada, że za pozytywne nastawienie pracownika do wykonywanej pracy odpowiadają motywatory, zaś za negatywne nastawienie pracownika do świadczonej przez niego pracy odpowiedzialne są tak zwane czynniki higieny. Rolą przełożonego jest umiejętne manipulowanie motywatorami. Aby móc jednak sprawnie nimi manipulować, należy dobrze się z nimi zaznajomić. Wśród motywatorów możemy wyróżnić chociażby uznanie. Aby pracownik czuł się uznany i doceniony, dobrze by było co jakiś czas organizować konkursy z nagrodami. W wielu firmach wybiera się pracownika miesiąca. Rywalizacja o daną nagrodę sprawia, że pracownik staje się bardziej wydajny i otwarty na nowe wyzwania. Wie bowiem, że jeśli im sprosta, jego pozycja w firmie stanie się silniejsza.

Motywacja w pracy jest również potrzebna po to, by pracownik lepiej radził sobie, gdy zostanie przeniesiony na nowe stanowisko. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż awans również może pełnić formę nagrody za świadczenie pracy wysokiej jakości. Popularnym sposobem na motywowanie pracowników do pracy jest również organizacja wyjść oraz wyjazdów integracyjnych. Tego rodzaju wyjazdy sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji z zespołem. Nie da się również ukryć, że wyjazdy sprzyjają relaksowi i są to momenty, w których pracownik może odpocząć od stresujących chwil. Dobrze by było, gdyby pracodawcy organizowali w pracy szkolenia antystresowe. Stres jest bowiem potężną destrukcyjną siłą, która nie tylko pogarsza jakość świadczonej pracy, ale również niszczy zdrowie pracownika.

Pracodawca, który organizuje szkolenia z zakresu znajomości technik radzenia sobie ze stresem pokazuje, że pracownicy i ich samopoczucie sa dla niego ważni. Jeżeli zaś pracownik ma świadomość tego, że pracodawca o niego dba, on sam również ma większą ochotę, by dbać o interesy pracodawcy. Podsumowując wyżej zebrane rozważania bez większych trudności można wysnuć wniosek, że motywowanie pracowników to zadanie, które pełni bardzo ważną rolę. Odpowiednio zmotywowany pracownik jest bardziej pewny siebie oraz tego co robi. Powierzone mu zadania realizuje z łatwością i nie boi się prosić przełożonego o pomoc. Kadry kierownicze dobrze jest zaznajamiać z teoriami motywacji.

O teoriach motywacji możemy dowiedzieć się więcej wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło takie jak chociażby teorie motywacji. Jeżeli jednak chcemy, aby kierownicy dobrze zaznajomili się z założeniami poszczególnych teorii, rozsądnie będzie poprosić o pomoc profesjonalną firmę szkoleniową. Firma szkoleniowa pomoże uczestnikom szkolenia w zrozumieniu tego jak ważna jest motywacja. Dzięki szkoleniu z zarządzania kierownicy zrozumieją również jakimi narzędziami dysponują jeśli chodzi o motywowanie pracownika. Warto jednak zaznaczyć, że skuteczność w znacznej mierze zależy od tego, jak często organizowane będą szkolenia managerskie. Jeżeli mają przynosić skutki, jakich oczekujemy, organizujmy je systematycznie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.