Naucz się uczyć i gromadzić informacje przydatne w Twojej pracy

Pojęcie retencji definiowane jest na gruncie psychologicznym jako zdolność zapamiętywania. Jest to jeden z kluczowych elementów w procesie uczenia się i przyswajania wiedzy. Dlaczego retencja jest ważnym aspektem również na gruncie zawodowym ? I czemu to pojęcie powinno być znane, zarówno przez kadrę zarządzającą jak i przez samych pracowników w kontekście planowania ścieżki rozwoju kariery ? 

   
  Pojęcie retencji definiowane jest na gruncie psychologicznym jako zdolność zapamiętywania. Jest to jeden z kluczowych elementów w procesie uczenia się i przyswajania wiedzy. Dlaczego retencja jest ważnym aspektem również na gruncie zawodowym?

  I czemu to pojęcie powinno być znane, zarówno przez kadrę zarządzającą jak i przez samych pracowników w kontekście planowania ścieżki rozwoju kariery ? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
   
  Stymulowanie i rozwój zdolności retencji jest niezwykle istotne z perspektywy samorozwoju zawodowego oraz świadomego realizowania zaplanowanej ścieżki kariery. Każdego z nas cechują określone zdolności zapamiętywania i przyswajania wiedzy.

  Nie oznacza to jednak, że na rozwój tej cechy nie mamy wpływu. Możemy stymulować nasz mózg na różne sposoby, dzięki czemu proces uczenia się i przyswajania informacji stanie się dla nas łatwiejszy, co przełoży się na efektywność naszej pracy. A to z kolei na pewno nie pozostanie niezauważone przez naszych przełożonych.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie z negocjacji.

  Po pierwsze odpasujmy stosowane techniki przyswajania informacji do swoich predyspozycji. Podstawę stanowić powinno określenie czy jesteśmy typem wzrokowca czy też słuchowca. Jeśli zapamiętujemy informacje poprzez wzrok, zapisujmy je!

  I nie chodzi tu tylko o prowadzoną korespondencję służbową czy też listy rzeczy do zrobienia. Wzrokowiec zawsze powinien mieć na swoim biurku plik kartek, dzięki którym może hasłowo notować informacje padające na przykład podczas rozmowy telefonicznej.
   
  Na swoim stanowisku pracy warto zadbać także o codzienną stymulację naszego umysłu. Warto raz na jakiś czas zmienić ustawienie rzeczy na biurku. Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka przez co nasz umysł się rozleniwia. Zmiana ustawienia rzeczy na biurku zmusi go do skupienia.
   
  Stymulowanie procesów przyswajania wiedzy może przebiegać także odgórnie. Doświadczona kadra menedżerska może pokusić się o organizację dla swoich podwładnych profesjonalnych szkoleń w tym zakresie, które na pewno pozytywnie wpłyną na organizację ich pracy i osiągane przez nich wyniki.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.