Piramida wiedzy

Czym tak naprawdę jest wiedza? Logicznym wydaje się to, że gdy zapytamy każdego człowieka z osobna uzyskamy inną odpowiedź, jaka może mieć wynikać, z jego indywidualnych doświadczeń. Jednakże owe pytanie zadawali sobie już ludzie przed wieloma wiekami. Pierwszą osobą jaka postanowiła odpowiedzieć na to pytanie był Platon, określając to jako uzasadnione i prawdziwe przekonanie. Jednakże wraz z biegiem czasu powstała coraz to nowsze twierdzenia i przekonania, czym tak naprawdę jest wiedza. 

Gamma - Piramida wiedzy
   
  Czym tak naprawdę jest wiedza? Logicznym wydaje się to, że gdy zapytamy każdego człowieka z osobna uzyskamy inną odpowiedź, jaka może mieć wynikać, z jego indywidualnych doświadczeń. Jednakże owe pytanie zadawali sobie już ludzie przed wieloma wiekami.

  Pierwszą osobą jaka postanowiła odpowiedzieć na to pytanie był Platon, określając to jako uzasadnione i prawdziwe przekonanie. Jednakże wraz z biegiem czasu powstała coraz to nowsze twierdzenia i przekonania, czym tak naprawdę jest wiedza. Obecnie by ją zinterpretować korzystamy z tzw. piramidy wiedzy.
   
  Z wierzchu przypomina ona piramidę potrzeb maslova, z tym, że w przeciwności do swojego życiowego odpowiednika, obejmuje ona lekko inny temat. Jest ona zbudowana z 4 elementów, na które składa się mądrość, wiedza, informacje oraz dane. Zacznijmy więc od najniższego aspektu, czyli od danych.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Współpracuje z nami ponad stu trenerów. W 2016 roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Zostaliśmy firmą szkoleniową roku. Oferujemy szkolenia dla sprzedawców, szkolenia HR i szkolenia administracja. Zapoznaj się z naszymi szkoleniami.

  Są one gromadzone praktycznie na każdym elemencie organizacji. Ponadto jeśli zostaną one przetworzone w odpowiedni sposób, oraz umieścimy je w pewnym kontekście będą one tworzyły informacje. To jeszcze nie jest wiedza, jednakże stanowi jej fundament.
   
  Dopiero odpowiednie ich wykorzystanie pozwala na stworzenie podstaw do mówienia o wiedzy. Nim jednak do niej przejdziemy, przeskoczmy na sam szczyt piramidy, do mądrości. Nie ma ona zbyt wielu definicji, jednakże możemy przyjąć, że jest to zdolność do praktycznego wykorzystywania naszej wiedzy.

  Oczywiście istnieje wiele różnych aspektów na temat mądrości, mówiących o tym jak w sposób etyczny, czy też moralny wykorzystywać wiedzę. Wróćmy więc do meritum wypowiedzi, czyli do tego czym jest wiedza. Obecnie uznaję się ją za swego rodzaju następczynie ziemi, pracy oraz kapitału,
   
  W kontekście przedsiębiorstwa wiedza to źródło przewagi i konkurencji, Odpowiednie wykorzystanie danych, następnie informacji oraz ostatecznie wiedzy sprowadza się na mądrość, a zaś ta przynosi znakomite efekty w postaci wysokich przychodów, czy też pozyskania nowych potencjalnych klientów, jak i wielu innych sytuacji. Piramida wiedzy

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.