Przywództwo w zarządzaniu czyli jak wpływać na pracowników?

Najnowsze metody w zarządzaniu w przedsiębiorstwie polegają przede wszystkim na tym, by odejść od tradycyjnych metod zarządzania ludźmi w pracy na rzecz przywództwa. Jaka jest różnica pomiędzy przywództwem a zarządzaniem? O co chodzi w ty nowoczesnych metodach?

zdjęcie - (the_title())

 
Przywództwo w zarządzaniu czyli jak wpływać na pracowników?

Najnowsze metody w zarządzaniu w przedsiębiorstwie polegają przede wszystkim na tym, by odejść od tradycyjnych metod zarządzania ludźmi w pracy na rzecz przywództwa. Jaka jest różnica pomiędzy przywództwem a zarządzaniem? O co chodzi w ty nowoczesnych metodach?

W obecnych czasach coraz częściej wskazuje się na różnicę pomiędzy zarządzaniem ludźmi, a przywództwem w biznesie. Jak się okazuje, różnica jest rzeczywiście duża. Wynika przede wszystkim z podejścia do ludzi w zespole i modelu zarządzania przedsiębiorstwem. Coraz więcej osób uważa, że najrozsądniejszym sposobem na doprowadzeniem przedsiębiorstwa do sukcesu jest rozsądne przewodzenie ludziom, nie zaś traktowanie pracowników jak dostępne zasoby. Przywództwo biznesowe stało się jednym z najistotniejszych sposobów na zarządzanie w firmie.

Wśród najistotniejszych zagadnień w biznesie stało się od pewnego czasu przywództwo w zarządzaniu. Polega ono przede wszystkim na tym, by dowodzić przedsiębiorstwem w rozsądny sposób, będąc dla wszystkich osób zatrudnianych przewodnikiem, nie zaś typowo działającym szefem. Będąc dla swoich pracowników przywódcą, możemy wskazywać im drogę i sposób działania, traktując ludzi przy tym z szacunkiem i doceniając ich. Wielokrotnie zdarzało się bowiem, że szefowie, którzy nie potrafili odpowiednie przewodzić pracownikom, a jedynie zarządzali w firmie i traktowali swoich pracowników w niewłaściwy sposób, nie byli w stanie osiągnąć odpowiedniej efektywności pracy ani sukcesu w swoim przedsiębiorstwie. Zaś przedsiębiorcy, dla których przywództwo w zarządzaniu było najistotniejszym sposobem na zarządzanie mogli skutecznie osiągać założone cele i wpływali odpowiednio na rozwój i funkcjonowanie firmy. Dlaczego?

Wynika to przede wszystkim z faktu, że pracownicy, dla których jest się przywódcą nadal mają możliwość realnego wpływu na firmę, mogą podejmować decyzje i są realnie zaangażowani w tworzenie przedsiębiorstwa i jego funkcjonowanie. Z tego względu, chęć tworzenia takiego przedsiębiorstwa i przyczynienia się do tego, by firma odnosiła sukces. Wszyscy przedsiębiorcy, kierownicy, liderzy grup czy managerowie powinni odbyć szkolenie budowanie zespołu, aby dowiedzieć się w jaki sposób rozsądnie i umiejętnie zarządzać firmą, tworzyć zadowolony ze swojej pracy zespół i zapewnić w przedsiębiorstwie prawidłowe przywództwo organiczne. Jest to bowiem najefektywniejsze i najlepiej odbierane przez pracowników przywództwo w zarządzaniu, a zatem także sposób motywowania pracowników i wspieranie ich w tych działaniach.

W nowoczesnym systemie zarządzania przedsiębiorstwem, bardzo ważną rolę zaczyna odgrywać triber. Jest to zupełnie nowe stanowisko, na którym zatrudniani są najlepsi specjaliści z danej branży. W ich działaniach chodzi przede wszystkim o to, by odpowiedzialnie, skutecznie i rozsądnie zarządzali zespołem poprzez przewodzenie w nim. Triber ma za zadanie w tym wypadku tworzyć zadowolony ze swojej pracy zespół, w którym wszyscy pracownicy będą zadowoleni ze swoich działań i będą chcieli angażować się we wszystkie obowiązki. Jednocześnie, osoba na tym stanowisku powinna zajmować się rozsądnym i odpowiedzialnym przewodzeniem pracownikom, bez zmuszania ich czy kontrolowania. Pracownicy powinni być chętni do działania, odpowiednio zmotywowani i zadowoleni ze swoich zadań czy ich efektów. Wówczas ich praca jest satysfakcjonująca, przynosi oczekiwane efekty i zadowolenie.

Stosując przywództwo w zarządzaniu możemy osiągnąć znacznie więcej niż w przypadku klasycznego zarządzania. Włączając w to przywództwo organiczne sprawiamy, że wszyscy pracownicy są odpowiedzialni za funkcjonowanie i rozwój firmy, a także czują się odpowiednio zmotywowani, nagradzani i doceniani. Jest to jednym z najskuteczniejszych sposobów zarządzania w przedsiębiorstwie, z którego warto korzystać przy każdej okazji. Tak zarządzana firma z pewnością może odnieść sukces i być dostrzeżona na rynku. Co więcej, dzięki efektywnej pracy wszystkich członków zespołów udaje się realizować zadania przy znacznie mniejszych nakładach finansowych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.