Skuteczna komunikacja w firmie

Umiejętność porozumiewania się jest ważna zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym każdego z nas. Sukcesy, zadowolenie czy porażki zależą od tego, jakie rozmowy i kontakty prowadzimy z innymi ludźmi. Aby komunikacja przebiegała poprawnie i była skuteczna, trzeba zastosować się do kilku ważnych czynników.

4 lipca 2018
zdjęcie - Skuteczna komunikacja w firmie
 
Umiejętność porozumiewania się jest ważna zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym każdego z nas. Sukcesy, zadowolenie czy porażki zależą od tego, jakie rozmowy i kontakty prowadzimy z innymi ludźmi. Aby komunikacja przebiegała poprawnie i była skuteczna, trzeba zastosować się do kilku ważnych czynników.

Skuteczna komunikacja

Jednym z najważniejszych czynników, które przyczyniają się do skutecznej komunikacji, jest wiarygodność nadawcy. Wzrasta ona, jeśli nie przypisujemy danej osobie manipulacji czy związku z przekazywanymi treściami. Na ten element składają się kolejno: kompetencja, problematyka, dobre źródło. Przekaz jest skuteczniejszy, im bardziej wiarygodne informacje komunikujemy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.

Zapraszamy.

Innym czynnikiem jest bezstronność informowania. Polega na zaufaniu, że źródło nie wykorzysta swej przewagi do wprowadzenia innych w błąd. Kolejnym ważnym elementem jest siła jak i kontrola nadawcy. Potrafi on skuteczniej organizować całokształt otoczenia dzięki kontroli zachowań innych osób. To właśnie struktura władzy w dużym stopniu detererminuje skuteczność komunikacji.

Komunikacja w firmie

Wiemy już, że komunikacja to klucz do efektywnego działania naszego przedsiębiorstwa. Jak więc mówić, aby być rozumianym? Po pierwsze, należy postawić na doskonalenie umiejętności komunikacyjnych pracowników. Trzeba się tego uczyć - to długi proces, ale opłacalny. Kolejną rzeczą jest upewnienie się wobec tego, o czym mówimy. Obrazowość, anegdoty, odwoływanie się do codziennych przykładów - wszystko to ułatwia komunikowanie się pomiędzy współpracownikami.

Złe wiadomości

Jeśli pracownikowi musimy przekazać złą wiadomość, zawsze róbmy to osobiście. Wydaje się, że wysłanie maila będzie łatwiejsze, jednak nasi pracownicy oczekują szczerości. Jako menadżer musimy stawić czoła takim wyzwaniom - to kolejny czynnik, który z pewnością przyczyni się do ułatwienia komunikacji w firmie. Jeśli pracowników traktować będziemy sprawiedliwie i z szacunkiem, zmniejszymy tym samym ryzyko pojawienia się konfliktów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.