Sposoby motywowania pracowników

Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie wysokiego zaangażowania i dużego poziomu motywacji, zmierzającego do ciągłego rozwoju własnych kompetencji, czy to u nowych czy starszych pracowników jest zadaniem niezwykle trudnym. 

zdjęcie - Sposoby motywowania pracowników

 

Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie wysokiego zaangażowania i dużego poziomu motywacji, zmierzającego do ciągłego rozwoju własnych kompetencji, czy to u nowych czy starszych pracowników jest zadaniem niezwykle trudnym. Dlatego muszą oni zadbać o odpowiedni poziom motywacji wśród swoich pracowników wszelkimi, dostępnymi im sposobami. Jeśli chodzi o sposoby motywowania, podzielić można je na dwie grupy:

- motywacje zewnętrzną, która opiera się przede wszystkim przyznawaniem nagród za określone zasługi. Takimi nagrodami mogą być np. podwyżki, pochwały, premie, bonusy, awanse. Warto jednak mieć świadomość tego, że jeśli chodzi o motywację, to w parze z nagrodami idą również kary, które pracownik ponosi, jeżeli odpowiednio nie wywiąże się z powierzonych mu przez zwierzchnika zadań. W firmach najczęściej stosowane są kary takie jak działania dyscyplinarne, wstrzymanie płacy, krytyka czy też stała kontrola działań podejmowanych przez ukaranego pracownika;

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

- motywację wewnętrzną, czyli wpływanie poniekąd na zachowanie pracownika tak, aby pewne działania podejmował on świadomy tego, że chce postąpić właśnie tak a nie inaczej, bez jakiegokolwiek przymusu. w praktyce wygląda to tak, że dany pracownik należycie wyplenia powierzone mu przez zwierzchnika zadania, niezależnie od tego, czy pozostaje on pod ciągłą kontrolą czy też nie. W postępowaniu takiej osoby, drugoplanową rolę odgrywa możliwość otrzymania bonifikaty za wybitne zasługi na rzecz interesów pracodawcy. Za takie bodźce motywujące uznać można przede wszystkim poczucie odpowiedzialności, dużą swobodę działania, szansę na rozwój osobisty, ciekawe zadania i nowe wyzwania, szanse na awans lub podwyżkę itp.

Jest kilka zasad, których pracodawcy bezwzględnie musza się trzymać, aby motywować sowich pracowników do jak najefektywniejszej pracy
1. Należy rozpoznać potrzeby pracownika
2. Przed pracownikiem należy stawiać coraz to nowsze wyzwania
3. Stawianie przed pracownikiem wysokich celów
4. Błędy należy traktować jako naturalną kolej rzeczy
5. Przedstawianie pracownikowi najlepszych wzorców

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.