Stres – jak sobie z nim radzić

Tryb życia jaki współcześnie prowadzimy jest obfity w wiele bodźców. Otaczające nas elementy tworzą codzienność w dzisiejszym przerośniętym świecie. Tempo życia jest bardzo szybkie, szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Czas to pieniądz, zatem rozciągamy go jak tylko możemy, a i tak stale jest go za mało.

zdjęcie - (the_title())


Stres i jego źródła

Tryb życia jaki współcześnie prowadzimy jest obfity w wiele bodźców. Otaczające nas elementy tworzą codzienność w dzisiejszym przerośniętym świecie. Tempo życia jest bardzo szybkie, szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Czas to pieniądz, zatem rozciągamy go jak tylko możemy, a i tak stale jest go za mało.

Powyższe przykłady, jak presja czasu, czy mnogość otaczających nas bodźców sprawia, że człowiek szybciej ulega zmęczeniu. To z kolei wywołuje w nas reakcje obronną jaką jest stres.

Skutki stresu odczuwamy niemal wszyscy. Wprawdzie postęp cywilizacji oraz współczesne udogodnienia sprawiły, że nasze życie jest dłuższe i wygodniejsze. Jesteśmy zabiegani, pochłonięci rywalizacją, przywaleni nadmiarem obowiązków w pracy. Ogromna ilość otaczających nas stresorów sprawia, że nie sposób się przed nimi obronić, w związku z czym żyjemy w ciągły stresie.

W naukach psychologicznych stres definiowany jest jako relacja, która przebiega w dynamiczny sposób. To konfrontacja między możliwościami adaptacyjnymi danej jednostki, a sytuacją z jaką musi sobie poradzić ( stresorem ). Jego występowanie powoduje reakcję, która charakteryzuje się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej.

Szkolenie radzenie sobie ze stresem to jedno z elementów zaradczych, które jest próbą przywrócenia równowagi jednostki.

Takie stres szkolenie, to świetne rozwiązanie oraz alternatywa dla wizyt w poradniach psychologicznych. Daje ono więcej niż możne nam się wydawać, ponieważ, prócz czysto praktycznych rozwiązań, które nauczą nas radzić sobie ze stresorami, pozwala nam lepiej adaptować się w dzisiejszych realiach.

Aby łatwiej zrozumieć reakcję jaką jest stres należy poznać czynniki, które go powodują. Przyczyn stresu może być bardzo wiele. I wcale nie zawsze muszą być one negatywne. Stresują nas bowiem trudne relacje z szefem czy współpracownikami, ale i własny ślub, który jest wydarzeniem bardzo oczekiwanym.

Stresująca bywa przeprowadzka, zobowiązania finansowe, zmiana miejsca zamieszkania, a nawet urlop, kojarzy się pozytywnie, natomiast niesie za sobą wiele czynników, które powodują w nas stres tj. przygotowanie do niego: znalezienie noclegu, środka transportu tip.

Wśród wielu badań prowadzonych nad zjawiskiem stresu, wytypowano stresory, które mają dla nas największe znaczenie. Zaliczyć do nich można m. in. śmierć małżonka, rozwód, choroby, zwolnienie z pracy.

Stres można podzielić ze względy na miejsce, w którym się pojawia. Jest wiele miejsc gdzie zewsząd jesteśmy atakowani stresorami, można im przypisać wspólne cechy tj. mnogość bodźców, presja czasu, hałas. Jednym z takich miejsc jest praca. To chyba jedno z najpopularniejszych miejsc, w których on występuje.

Stres w pracy to powszechne zjawisko. Dzieje się tak, ponieważ praca to element zakorzeniony w naszej kulturze, utożsamiany z ludźmi zaradnymi, potrafiącymi się zaadaptować oraz przydatnymi społecznie, brak pracy powoduje wykluczenie. Ponadto jest traktowany jako dobro, dzięki któremu możemy realizować swoje cele.

Każdy z nas chce realizować swoje pasje, ambicje ponadto być częścią czegoś co daje korzyść wszystkim, takie możliwości daje nam praca. Płacimy za to wysoką cenę, ponieważ robimy to kosztem własnego zdrowia.

Praca naraża nas na wiele sytuacji stresujących, które niekorzystnie odbijają się na naszym zdrowiu psychicznym oraz fizycznym. Natomiast jest wiele technik, które go niwelują.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy można zarządzać swoim stresem? Jak rozwiązywać asertywnie konflikty i budować swoje kompetencje społeczne? Jak walczyć z poczuciem bezradności? Jak rozwijać swoje umiejętności interpersonalne? Zobacz: szkolenie zarządzanie czasem, szkolenie radzenie sobie ze stresem, szkolenia interpersonalne.

Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

Szkolenie stres w pracy

Każdy z nas był kiedyś podany stresowi w pracy. Krótkotrwały stres może być naszym sprzymierzeńcem, działa na nas motywująco, gorzej gdy stres staje się przewlekły. Pracownik poddany długotrwałemu stresowi jest mniej wydajny, co prowadzi do gorszych osiągów firmy. Na szczęście są sposoby aby temu zaradzić.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy szkolenie.

Ze stresem na szczęście można radzić sobie na wiele sposobów. Są to metody, które możemy stosować na co dzień ale również w pracy. Jednym z nich jest aktywności fizyczna.

Aktywność fizyczna zmniejsza w ciele poziom hormonu stresu (kortyzolu), a zwiększy poziom endorfin, odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Wspomagają też radzenie sobie ze stresem. Możesz wybrać dowolną aktywność fizyczną.

Kolejnym jest odpowiednia higiena życia, czyli dobry sen i dieta. Sen zmniejsza nasze zmęczenie, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na stres. Owoce i warzywa zmniejszają wolne rodniki, które powodują stres. Techniki, które łatwo można zaadaptować w warunkach pracy to: relaksująca muzyka, masaż, czy wizualizacje polegające na wyobrażaniu sobie obrazów, które pozytywnie na nas wpływają.

Szkolenie z komunikacji interpersonalnej

Brak komunikacji też może prowadzić do sytuacji stresowych, ponieważ tworzy się bariera utrudniająca zrozumienie intencji nadawcy. Komunikacja wchodzi w zakres szeroko pojmowanej komunikacji społecznej, jej brak często powoduje wykluczenie, problem w znalezieniu pracy. Jednak są szkolenia, które pomagają nabyć umiejętności w komunikowaniu się.

Dzięki szkoleniu z komunikacji interpersonalnej: jesteśmy w stanie porozumieć się z osobami, które mają z tym problem, nauczysz się współpracy w zespole, gdzie często spotyka się z różnymi osobowościami, staniesz się lepszym oratorem, a twoje wypowiedzi będą zrozumiałe dla każdego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie mogą być znamiona przemocy w miejscu pracy? Nie pozostawaj obojętny na zachowania mobbingowe w twojej firmie. Dowiedz się na czym polega mobbing i jak z nim walczyć. Sprawdź naszą ofertę szkoleń: szkolenia antymobbingowe, szkolenia dla administracji

Zobacz nasze webinary: szkolenia menadżerskie online

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.