Style rozwiązywania konfliktów 2/2

Ciąg dalszy artykułu: Style rozwiązywania konfliktów. Kolejne style: brak rozwiązania, przegrany – wygrany, wygrany – wygrany.

Gamma - Style rozwiązywania konfliktów 2/2

  Brak rozwiązania

  Skrypt ten nazywany jest często przegrany – przegrany. Ludzie kierujący się tym skryptem zakładają, że lepszym rozwiązaniem jest przegrana obu stron sporu niż wygrana wyłącznie jednej, przeciwnej. Przyczyną stosowania tego skryptu może być zarówno potrzeba prestiżu, jak i rywalizacji. Dla ludzi, którzy cenią prestiż, przegrana w sytuacji, gdy druga strona wygrywa, może być zagrożeniem „utraty twarzy”. Im większy kontrast pomiędzy ich klęską i sukcesem drugiej strony, tym bardziej ich prestiż jest narażony na szwank. Starają się więc maksymalnie zmniejszyć różnicę pomiędzy wynikiem obu stron sporu poprzez doprowadzenie do braku realizacji potrzeb przez pozostałe osoby zaangażowane w spór. Ludzie kierujący się potrzebą rywalizacji z reguły zaczynają od skryptu wygrany – przegrany. Jeżeli definiują sytuację w sposób wykluczający osiągnięcie sukcesu (wygrany – przegrany), przekierowują działania w celu zmniejszenia sukcesu drugiej strony. Będąc w sytuacji konfliktu z osobą kierującą się tą strategią, mamy trzy drogi działania. Pierwsza opcja to propozycja rozwiązania, które fasadowo stawiają stronę przeciwną na pozycji wygranego. Dzięki temu druga strona sporu zrealizuje swoją potrzebę psychologiczną – niezależnie od tego, czy będzie to potrzeba prestiżu czy rywalizacji.
  Drugi wariant to gra na zwłokę. Być może okoliczności zewnętrzne na tyle przedefiniują sytuację, że łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie zaspokajające interesy obu stron sporu. Jeżeli nie ma możliwości realizacji pierwszej i drugiej opcji, należy przyjąć strategię minimalizowania strat. Godząc się na sytuację braku realizacji większości celów, staramy się zrealizować przynajmniej część interesów własnych.

  Przegrany – wygrany

  Jest to skrypt życiowy, u podłoża którego leży potrzeba dobrych relacji z ludźmi. Część osób zakłada, że konflikt niezależnie od rozwiązania przynosi wysokie szkody emocjonalne. Nie chcąc ich doświadczać, rezygnują z własnych potrzeb na rzecz zachowania dobrych relacji z pozostałymi osobami zaangażowanymi w konflikt. Skrypt ten występuje często w relacjach osobistych – zwłaszcza w sytuacji, gdy druga strona sporu kieruje się skryptem wygrany – przegrany.
  Będąc w sytuacji konfliktu z osobą kierującą się tym skryptem życiowym, warto zdefiniować drugiej stronie sporu sytuację jako nie zagrażającą na poziomie osobistym, emocjonalnym. Jednocześnie warto szukać rozwiązań, które będą jednocześnie korzystne dla przeciwnej strony konfliktu.

  Wygrany – wygrany

  Jest to skrypt, który w dłuższej perspektywie przynosi najwięcej korzyści obu stronom konfliktu. Ludzie kierujący się tym skryptem z reguły wysoko cenią sobie dobre relacje z innymi, szczerość, granie fair play. Realizowanie tego skryptu pozwala wypracować takie rozwiązania, które w pełnym stopniu realizują interesy obu stron sporu. Na poziomie deklaratywnym, czyli jawnych deklaracji, większość pytanych odpowiada, że stosuje ten skrypt zachowania w sytuacji konfliktu. W rzeczywistości jest to jeden z najrzadziej występujących skryptów. Będąc w sytuacji konfliktu z osobami kierującymi się tym skryptem, warto wzmacniać i wspierać działania nastawione na szukanie rozwiązań integratywnych.

  Chcesz dowiedzieć się jak unikać i rozwiązywać konflikty w firmie? Zobacz szkolenia przez nas realizowane. Współpracuje z nami ponad 100 trenerów. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” zajęliśmy 1 miejsce. Zobacz działy: szkolenia dla kierowników, szkolenia dla administracji publicznej, szkolenia HR. Zapraszamy.

   

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.