Szkolenia twarde a szkolenia miękkie – w co warto inwestować?

Szkolenia personalne, to w kontekście rozwoju zawodowego niezmiernie istotna kwestia. Powinny one interesować zarówno samych pracowników jak i pracodawców. W dzisiejszych czasach na rynku pracy panuje ogromna konkurencja. Od pracowników wymaga się nieustannego podnoszenia kompetencji. Istotne są zarówno umiejętności miękkie i twarde.

zdjęcie - (the_title())

 
Szkolenia twarde a szkolenia miękkie - w co warto inwestować?

Szkolenia personalne, to w kontekście rozwoju zawodowego niezmiernie istotna kwestia. Powinny one interesować zarówno samych pracowników jak i pracodawców. W dzisiejszych czasach na rynku pracy panuje ogromna konkurencja. Od pracowników wymaga się nieustannego podnoszenia kompetencji. Istotne są zarówno umiejętności miękkie i twarde.

Jeżeli ktoś nie ma jasno sprecyzowanej ścieżki rozwoju, to z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że nie zajdzie on zbyt wysoko na szczeblach kariery. Może pojawić się pytanie o to, dlaczego w takim razie szkoleniami personalnymi powinni się interesować także pracodawcy, skoro to w interesie pracownika jest by pozostawać w czołówce? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Im lepiej wyszkolonych pracowników firma zatrudnia, tym większe zyski będzie przynosiła ich praca. Szkolenia to także doskonały sposób nagradzania pracowników za ich ciężką pracę. Jak wiadomo, udział szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe to dość spory wydatek.

Możliwość szkolenia sponsorowanego przez firmę to duży atut. Z takiej nagrody ucieszą się zwłaszcza pracownicy o sumiennym typie osobowości, którzy stawiają przede wszystkim na rozwój Spośród szerokiej oferty usług szkoleniowych można wybierać szkolenia miękkie, a także szkolenia twarde.

Co to są szkolenia miękkie?

Szkolenia miękkie to edukacja nastawiona przede wszystkim na to, aby podnosić swoje indywidualne kompetencje. Obszar szkoleniowy może dotyczyć chociażby tematyki asertywności, umiejętności rozwiązywania konfliktów, skutecznej redukcji stresu czy podnoszenia kompetencji interpersonalnych bezpośrednio powiązanych z umiejętnością komunikacji w grupie. Szkolenia miękkie cieszą się ogromną popularnością wśród pracowników różnych branż. Przydadzą się zarówno osobom pracującym indywidualnie jak i członkom wieloosobowych projektów. Co ciekawe, szkolenia miękkie mogą korzystnie wpłynąć również na życie prywatne, jednak to ich kontekst zawodowy jest w tym momencie najbardziej wart uwagi. Zupełnie inną sferę wiedzy poruszają natomiast szkolenia twarde.

Dla kogo przeznaczone są szkolenia twarde?

Szkolenia twarde w odróżnieniu od szkoleń miękkich skierowanych dla wszystkich pracowników, przeznaczone są dla konkretnej grupy osób, na przykład do pracowników jednej branży. Ich problematyka dotyka wiedzy specjalistycznej z określonej dziedziny, która niezbędna jest do wykonywania konkretnych czynności. Ukończenie szkolenia twardego często powiązane jest z otrzymaniem stosownego certyfikatu. Są to szkolenia branżowe - jako przykład można wymienić dziedzinę informatyki czy robotyki.

W jakim kierunku warto się rozwijać?

Każdy, kto na poważnie myśli o rozwoju swojej kariery zawodowej musi sobie zdać sprawę z tego, że aby osiągnąć pełny sukces, to należy działać dwutorowo. Posiadając szereg specjalistycznych certyfikatów zawodowych ale mając zaległości w umiejętnościach interpersonalnych nie zajdzie się nazbyt daleko po szczeblach drabiny zawodowej. Podobnie, klęską zakończy się kariera osoby, która świetnie odnajduje się w relacjach z innymi ludźmi, potrafi rozwiązywać konflikty i doskonale się komunikuje, jednak której brakuje specjalistycznej wiedzy. Tylko kompleksowy rozwój może zapewnić sukces. Należy zatem równocześnie rozwijać umiejętności miękkie i twarde. Warto stworzyć sobie indywidualny plan rozwoju opracowany na podstawie testu osobowości. Osoby o silnym charakterze, które nastawione są na relacje z innymi ludźmi w mniejszej skali będą potrzebowały szkoleń z umiejętności miękkich, a powinny się bardziej skupić na umiejętnościach twardych. Oferta szkoleniowa jest obecnie bardzo rozbudowana, każdy bez problemu odnajdzie coś dla siebie. Szkolenia personalne to inwestycja we własną przyszłość. Dzięki zdobywaniu nowej wiedzy i poszerzaniu zakresu umiejętności można stworzyć przed sobą niezmiernie szerokie perspektywy zawodowe. Na rynku pracy wciąż panuje deficyt jeżeli chodzi o specjalistów w wąskich dziedzinach, którzy w dodatku posiadają bardzo rozbudowane kompetencje interpersonalne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.