Sztuka przemówień – jak mówić, by inni nas słuchali?

Niemal każdy z nas w swoim życiu choć kilka razy musiał przemawiać. Zwykle wiąże się to ze stresem, czasem z nieprzespaną nocą – szczególnie w sytuacjach biznesowych przemówienie lub prezentacja może być wyjątkowo trudna dla początkujących mówców.

zdjęcie - (the_title())


Niemal każdy z nas w swoim życiu choć kilka razy musiał przemawiać. Zwykle wiąże się to ze stresem, czasem z nieprzespaną nocą - szczególnie w sytuacjach biznesowych przemówienie lub prezentacja może być wyjątkowo trudna dla początkujących mówców. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które mogą znacząco ułatwić nam życie!

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zdobądź umiejętności i narzędzia potrzebne do efektywnego zarządzania zespołem.Zobacz szkolenia:

Przygotowanie jest kluczowym elementem, od którego zależy nasze przemówienie. Nie należy uczyć się jednak go na pamięć - za zwodnicza technika może sprawić, że w samym środku prezentacji zapomnimy słów i w konsekwencji zepsujemy cały efekt przemówienia.

Aby odpowiednio przygotować się do przemówienia możemy:

  • przygotować plan przemówienia w formie punktów - taką kartkę możemy mieć ze sobą w trakcie wygłaszania mowy,
  • opracować prezentację multimedialną (jeśli tylko jest to możliwe i mile widziane), która pozwoli na kierowanie się konkretnymi informacjami znajdującymi się na poszczególnych slajdach,
  • przećwiczenie przemówienia przed znajomymi, przyjaciółmi, rodziną czy choćby lustrem: kilkukrotne powtórzenie nie tylko pozwoli na zapamiętanie najważniejszych informacji, ale również znalezienie synonimów słów, które znacząco ułatwią nam późniejszą mowę.


Oczywiście nie możemy zapomnieć o samej istocie prezentacji. Przykładowe przemówienie powinno zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

To właśnie pierwszy i ostatni element są kluczowe w tym, jak odbierze nas publiczność - muszą być tak ubrane w słowa, by przyciągały zainteresowanie i chęć skupienia się na rozwinięciu, czyli głównej części merytorycznej. Warto zadawać pytania, które wymuszają na słuchaczach skupienie lub elementy, które uatrakcyjnią wypowiedź (np. fragmenty humorystyczne). Ale nic na siłę!

W sytuacjach biznesowych często liczy się przede wszystkim profesjonalizm, co oznacza, że sam rodzaj prezentacji lub przemówienia musi być konkretnie dobrany pod naszych słuchaczy. To właśnie środkowa część (rozwinięcie) musi być najbardziej bogata w informacje, które będą wartościowe dla odbiorców.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.