Techniki kreatywnego myślenia

Kreatywne myślenie jest niezwykle ważne zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy. Pozwala na rozwiązywanie problemów, nawet najbardziej skomplikowanych, szukanie doskonałych rozwiązań i tworzenie, wynajdywanie, czy ułatwianie trudnych zadań. Bez kreatywnego myślenia z pewnością nie byłoby możliwe odkrycie wielu wynalazków, stworzenie ciekawych systemów ułatwiających codzienne zadania, czy choćby skuteczna i efektywna praca.

zdjęcie - (the_title())

 
Techniki kreatywnego myślenia

Kreatywne myślenie jest niezwykle ważne zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy. Pozwala na rozwiązywanie problemów, nawet najbardziej skomplikowanych, szukanie doskonałych rozwiązań i tworzenie, wynajdywanie, czy ułatwianie trudnych zadań. Bez kreatywnego myślenia z pewnością nie byłoby możliwe odkrycie wielu wynalazków, stworzenie ciekawych systemów ułatwiających codzienne zadania, czy choćby skuteczna i efektywna praca. Każdy z nas podczas pracy musi korzystać z różnego typu myślenia, aby wykonać swoje działania. Zaś to kreatywne jest jednocześnie najbardziej twórcze, ale i trudne.

Z uwagi na fakt, że to kreatywne podejście do rozwiązywania problemów bywa tak trudne coraz częściej organizowane są szkolenia, które uczą podejścia kreatywnego i zadań do it yourself dla pracowników, aby ćwiczyć kreatywność. Wśród wielu sposobów na rozwijanie kreatywności, do najczęściej wykorzystywanych należą: burza mózgu, metoda 635, kwiat lotosu, mapy myśli czy choćby technika kruszenia. Należy do nich także do it yourself, czyli wspaniała metoda ucząca twórczego podejścia i rozwijająca potencjał pracowników.

Nie da się ukryć, że przez wiele lat nauki w szkolnictwie wszelka kreatywność została w nas skutecznie stłumiona. Wszelkie kreatywne pomysły, jakie przez lata przychodziły nam do głowy były negowane, a wszelkie zadania musieliśmy wykonywać w sposób schematyczny, zgodny z zaleceniami i ściśle określony. Jednak po latach okazało się, że jest to bardzo destrukcyjne podejście nie tylko dla osobowości młodych ludzi, ale również dla rozwoju i funkcjonowania dorosłych osób, czy nawet firm i przedsiębiorstw, w których oni pracują. W praktyce bowiem okazało się, że zwłaszcza najlepiej uczący się absolwenci nie potrafią myśleć w sposób kreatywny, wyszukiwać nowych rozwiązań, a jedynie doskonale wywiązują się z obowiązków, które wiążą się z jasno określonymi zadaniami. Jest to bardzo krzywdzące dla tych pracowników i nie pozwala na wykorzystanie ich prawdziwego potencjału. Z tego też powodu, wielu managerów czy przedsiębiorców decyduje się na organizowanie różnorodnych szkoleń z kreatywności dla swoich pracowników.

Szkolenia poświęcone kreatywnemu myśleniu sprawiają, że pracownicy zaczynają podchodzić do rozwiązywania problemów w sposób twórczy. Nie ograniczają się wyłącznie do świetnie znanych sposobów rozwiązania problemu czy wykonania zadania, ale szukają wielu innych, ciekawych i często prostszych sposobów. Praktyczne warsztaty kreatywne uczą, w jaki sposób myśleć w sposób innowacyjny, odrzucać schematy i odważnie sprawdzać, który sposób wykonania zadania będzie najlepszy. Wszelkie kreatywne pomysły są omawiane, analizowane czy wypróbowywane, a dzięki temu uczestnicy szkoleń nabierają odwagi, wprawy i wspólnie inspirują się, co bardzo pozytywnie wpływa na rozwój ich potencjału i możliwości.

Nie da się ukryć, że pracownicy, którzy podchodzą do rozwiązywania problemów w sposób kreatywny zwykle znajdują najlepszy sposób na ich rozwiązanie. Te niestandardowe metody okazują się być bardzo efektywne, a pracownicy mogą zadbać o rozwój swój i firmy. Jednak myślenie kreatywne musi być trenowane, aby w pełni udało się wykorzystać zdolności i potencjał, jaki kryje w sobie pracownik.

Do it yourself może więc pomóc w rozwijaniu talentów pracowników, rozwinąć ich twórcze myślenie i niestandardowe podejście do problemów. Poprzez zadania do it yourself, uczestnicy mają okazję tworzyć, kreować i ulepszać. Uczą się zrobić coś z niczego, a przy tym, maja ogromną satysfakcje i zwiększają swoją pewność siebie. Bez wątpienia wpływa to w bardzo pozytywny sposób na pracę i życie osób, które biorą udział w takich warsztatach, a przy tym pozwalają na samodzielne, innowacyjne podejście do różnych zadań. Pracownicy o dużej wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu, którzy przy tym są bardzo kreatywni i potrafią z tej kreatywności korzystać to prawdziwy skarb. Mogą okazać się kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa i zapewnić przewagę na rynku, dzięki niestandardowym rozwiązaniom i pomysłom.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.