Teoria potrzeby

Potrzeby towarzyszą nam przez całe życie, od momentu narodzin, po naszą smierć. To one warunkują nasz rozwój, nasze nastawienie do świata i chęć walki o przetrwanie. Bez względu na to co byśmy nie robili (czy mowa o kulturze, jedzeniu, rozrywce) będą nam towarzyszyły potrzeby. W obecnym świecie mogłoby się wydawać, że powyższe stwierdzenie nie jest prawdą, gdyż praca nie jest moją potrzeba ale muszę ją wykonywać.

zdjęcie - (the_title())
   
  Potrzeby towarzyszą nam przez całe życie, od momentu narodzin, po naszą smierć. To one warunkują nasz rozwój, nasze nastawienie do świata i chęć walki o przetrwanie. Bez względu na to co byśmy nie robili (czy mowa o kulturze, jedzeniu, rozrywce) będą nam towarzyszyły potrzeby. W obecnym świecie mogłoby się wydawać, że powyższe stwierdzenie nie jest prawdą, gdyż praca nie jest moją potrzeba ale muszę ją wykonywać.

  Dokładnie tak jest, a za powód takiego biegu wydarzeń należy podać pieniądze, gdyż praca daje nam pieniądze, a one zapewniają nam większa część materialnych potrzeb. Chcąc ustalić hierarchię naszych potrzeb, czyli co jest dla nas najważniejsze, a co mniej, warto zasugerować się modelem przedstawionym przez Abrahama Maslowa, który to przedstawił sekwencje ludzkich potrzeb od najbardziej podstawowych, po te które aktywizują się dopiero po zaspokojeniu tych niższych.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  Jego hierarchia jest często przedstawiania w kształcie piramidy, gdzie na najniższym szczeblu znajdują się potrzeby fizjologiczne, następnie mamy bezpieczeństwo, przyjaźni, miłość i szacunek. Całość działa na takiej zasadzie, że w momencie gdy najbardziej podstawowe potrzeby np. fizjologiczne nie zostaną zastąpione, nie ma mowy o działaniu kolejnych potrzeb.

  Szczyt omawianej piramidy zwieńczają potrzeby samorealizacji tj. dążenie człowieka do rozwoju swoich możliwości zarówno pod kątem estetycznym (piękno), jak i poznawczym (wiedza i umiejętności).

  Owy model Maslowa w dobie nowoczesnych metod analitycznych został odrzucony, niemniej jednak potwierdzono istnienie uniwersalnych ludzkich potrzeb. Udowodniono, że dochodzi do zmiany hierarchii przez wzgląd na zaistniałe okoliczności ( w szczególności wyższe poziomy). Oczywiście Maslow nie był jedynym, który zaproponował taki model, oprócz niego istnieją tacy jak m. in. Malinowkski, Wahba i Bridwell.

  Teorie związane z potrzebami są niezwykle ważne dla naszego życia, pozwalają one na lepsze dostosowywanie jego warunków, a przez to spełnianie samych potrzeb.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.