Trudna sztuka negocjacji

Skuteczny handel w biznesie opiera się, w głównej mierze, na rozmowach. Muszą one być prowadzone umiejętnie i poprzedzone licznymi przygotowaniami. Warto stale wiedzę aktualizować. Niektóre techniki ulegają modyfikacjom.

zdjęcie - (the_title())


Trudna sztuka negocjacji

Skuteczny handel w biznesie opiera się, w głównej mierze, na rozmowach. Muszą one być prowadzone umiejętnie i poprzedzone licznymi przygotowaniami. Warto stale wiedzę aktualizować. Niektóre techniki ulegają modyfikacjom. Rozważa się również zupełnie nowe sytuacje problemowe. Z tych właśnie powodów firmy chętnie wysyłają kadrę na szkolenia dla handlowców.

Ustalanie warunków negocjacji nie jest łatwym zadaniem. Często nawet wieloletni pracownicy mają z tym nie mały problem. Odpowiednie przygotowanie to podstawa, niezależnie od tego, kto będzie partnerem rozmowy. Oczywiście może być nim przechodzień, ale w międzynarodowych firmach, gdzie na porządku dziennym stosuje się fazy negocjacji, zazwyczaj dochodzi do dialogów na bardzo wysokim szczeblu.

Występowanie w roli negocjatora pomiędzy wielkimi firmami sprawia, że zakres wcześniejszych przygotować powinien być bardzo duży. Przede wszystkim należy odświeżyć zdobytą wcześniej wiedzę. Im więcej informacji, tym lepiej. Zatem zaleca się, by sprawdzić historię partnera biznesowego, dokonane kampanie, przyjrzeć się, jak następował rozwój. Sprawdzić, które miejsce na rynku zajmuje i jakie są notowania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia online i szkolenia menadżerskie realizowane w Gammie dotyczące sprzedaży i rozwoju. Sprawdź szkolenia HR i dla administracji publicznej. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

Zanim przystąpimy do dialogu, warto zadbać o pewne kwestie. Przede wszystkim ustalić miejsce i czas. Następnie nastawić się pozytywnie do kontrahenta. Jeśli jest jakakolwiek przeszkoda, najlepiej już na samym początku to zakomunikować.

Do niewątpliwie bardzo ważnych warunków negocjacji należy zdecydowanie. Rozmówca musi dokładnie wiedzieć, do jak dużych ustępstw może dojść. Co wolno, a czego należy bezwzględnie unikać, by nie narażać firmę na niepotrzebne straty.

Pewność siebie i odwaga to także wielki atut w dialogu. Osoba zdecydowana sprawia, że jest bardziej postrzegana, jako odpowiedzialna i posiada dużą wiedzę. Niezależnie od swoich racji, zawsze należy słuchać wszystkich rozmówców. Każde zdanie musi być szybko analizowane, by móc na nie skutecznie odpowiedzieć.

Należy wystrzegać się poczucia wyższości. Atmosfera bowiem powinna być przyjazna, kulturalna, nigdy agresywna! Lepiej już na wejściu do sali konferencyjnej pozostawić skrajne emocje. Chłód i opanowanie są zawsze mile widziane oraz profesjonalne. Jeśli do tego dodać elastyczność i umiejętność wypracowywania kompromisów, sukces znajduje się już na horyzoncie.

Oprócz formalnych warunków negocjacji należy także dodać te, które sygnalizuje ludzka postawa. Wbrew pozorom bardzo dużo komunikatów jest wysyłanych niewerbalnie. Mimika, gest, sposób siedzenia, ułożenie dłoni, czy nawet kontakt wzrokowy. To wszystko ważne czynniki.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.