Zaangażowani pracownicy – odpowiednia motywacja

Każdą instytucję, firmę czy tez organizację tworzą ludzie. To ponadczasowa i oczywista prawda. Każdy kto twierdzi inaczej jest w błędzie. Bez ludzi niemożliwe jest prowadzenie jakiegokolwiek biznesu. Prowadzenie biznesu to jedno, ale jego ciągłe rozwijanie i osiągnieciem sukcesu to druga kwestia.

zdjęcie - (the_title())

 
Zaangażowani pracownicy - odpowiednia motywacja

Każdą instytucję, firmę czy tez organizację tworzą ludzie. To ponadczasowa i oczywista prawda. Każdy kto twierdzi inaczej jest w błędzie. Bez ludzi niemożliwe jest prowadzenie jakiegokolwiek biznesu. Prowadzenie biznesu to jedno, ale jego ciągłe rozwijanie i osiągnieciem sukcesu to druga kwestia. Aby przedsiębiorstwo miało szansę się rozwijać, osiągać dobre wyniki finansowe i komercyjne konieczni są pracownicy i to nie byle jacy – potrzebni są odpowiedni ludzie.

Pożądani są zaangażowani i kompetentni pracownicy. I o ile w kwestii kompetencji, doświadczenia i wykształcenia ciężar odpowiedzialności leży w większej mierze po stronie pracownika, bo pracodawca owszem może proponować szkolenia i starać się dbać o rozwój merytoryczny pracowników, ale to w jakim stopniu dany pracownik jest wykształcony i jakie posiada umiejętności zależy tak naprawdę od niego. Natomiast inaczej przedstawia się sytuacja zaangażowania pracownika. Tu przysłowiowa piłeczka leży po stronie pracodawcy, który powinien kłaść odpowiedni nacisk na budowanie zaangażowania pracowników.

Oczywiście, jak w przypadku każdej innej cechy, także w przypadku zaangażowania ludzie posiadają pewnie naturalne predyspozycje, dzięki którym intuicyjnie w większym stopniu są w stanie wczuwać się w powierzane im role i angażować w wykonywane zadani i zakres swoich obowiązków. Cechy zaangażowanego pracownika to determinacja, umiejętność działania pod presją czasu oraz w obliczu stresy, poważne podejście do powierzanych obowiązków, kreatywność, poszukiwanie rozwiązań, nie zaś skupianie się na problemach, które mogą utrudnić realizację zadania, wiara w sens podejmowanych działań.

Budowanie motywacji i zarządzanie zaangażowaniem pracowników jest niezwykle istotne jeśli chcemy w pełni wykorzystać ich kompetencje i umiejętności. Ujmując to metaforycznie jako pracodawca wynajmujemy pracownika na czas jego pracy i aby w pełni móc wykorzystać wszystkie opcje i funkcje przez niego posiadane, musimy o niego odpowiednio zadbać. Mówiąc wprost jeśli zadbamy o odpowiednią motywację naszych podwładnych, to jako właściciel firmy czy też manager bardzo na tym skorzystamy bo pracownicy dadzą z siebie wszystko – 100% tego czym dysponują czyli wykorzystają swoją wiedzę, doświadczanie, umiejętności, czas najlepiej jak potrafią. A to wszystko przełoży się na wymierne korzyści dla naszej firmy i lepsze wyniki.

Jak więc budować zaangażowanie naszego zespołu? Istnieje wiele instrumentów budowania zaangażowania pracowników. Zarządzanie zaangażowaniem pracowników powinno opierać się przede wszystkim na wizji firmy i jej misji. Dzięki temu pracownicy maja ogólną wiedzę i wyobrażenie o kierunku, w którym przedsiębiorstwo zmierza i mogą się z nim identyfikować. Komunikacja strategicznych celów firmy pozwala na poprawę wyników przedsiębiorstwa. Ludzie, którzy rozumieją sytuację firmy i jej cele w naturalny sposób w większym stopniu angażują się w wykonywane obowiązki. Odpowiednia komunikacja z pracownikami w tym zakresie sprawia, że czują się oni częścią zespołu i mają poczucie, że sami również mają wpływ na przyszłość firmy, a ich praca ma sens.

Na zaangażowanie pracowników wpływają także jasne zasady możliwej ścieżki rozwoju kariery. Najlepiej, aby była ona powiązana z wynikami pracy lub konkretnymi osiągnięciami. Warto zwrócić także uwagę na skład zespołów, które tworzymy. Zespoły składające się z osób o podobnych osobowościach, lepiej się dogadują dzięki czemu są efektywniejsze.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wdrożyć przedstawione instrumenty motywowania pracowników w swojej firmie, warto rozważyć odbycie szkolenia w tym zakresie, podczas którego profesjonaliści przeanalizują sytuację Twojego przedsiębiorstwa, opowiedzą o dostępnych mechanizmach i pomogą wybrać Ci rozwiązania, których wdrożenie najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie. Wiedza w tym zakresie przyda się zarówno właścicielowi firmy jak i kadrze kierowniczej, zarządzającej poszczególnymi jej obszarami. Wdrożenie odpowiednio dobranego systemu motywowania pracowników, z całą pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju firmy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.