Zarządzanie ludźmi a projektami – jakie są różnice?

Zarządzanie projektem to czuwanie nad realizacją określonego zadania. Dotyczy to wszystkich jego etapów. Zarządzanie ludźmi to kierowanie ich pracą, motywowanie itp. Celem zarządzania projektem jest wywiązanie się z realizacji jakiegoś zadania. Trzeba je wykonać w określonym czasie.

zdjęcie - (the_title())


Zarządzanie ludźmi a projektami – jakie są różnice?

Zarządzanie projektem to czuwanie nad realizacją określonego zadania. Dotyczy to wszystkich jego etapów. Zarządzanie ludźmi to kierowanie ich pracą, motywowanie itp.

Celem zarządzania projektem jest wywiązanie się z realizacji jakiegoś zadania. Trzeba je wykonać w określonym czasie. Są różne podejścia do takiego zarządzania. Project management szkolenia to możliwość zapoznania się z nimi. Celem zarządzania ludźmi jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału ludzi np. ich umiejętności, doświadczenia.

Umiejętności niezbędne u menedżera

Główne różnice między zarządzaniem ludźmi a projektami dotyczą niezbędnych umiejętności. Kiedy chodzi o projekt, to ważne są zdolności planowania, przewidywania, analityczne. Konieczna jest też umiejętność podejmowania decyzji i pewna elastyczność. Zarządzanie ludźmi wymaga przede wszystkim rozwiniętych zdolności interpersonalnych. Potrzeba i empatii, i asertywności. Pomocne jest dla menedżera szkolenie zarządzanie ludźmi, bo musi wiedzieć, jak wyrobić sobie autorytet. Można się tego nauczyć.

Zarządzanie projektem a zarządzanie ludźmi

Obydwa te zadania łączą się ze sobą. Umiejętne kierowanie ludźmi jest niezbędne dla sprawnej realizacji projektu. Jest czymś specyficznym w porównaniu do innych elementów pracy nad projektem. Te inne elementy to np. zarządzanie budżetem i zasobami. Można jednak uznać zarządzanie ludźmi za jeden z elementów zarządzania projektami.

Wyzwania w zarządzaniu ludźmi

Praca z ludźmi jest bardziej nieprzewidywalna. W grę wchodzą emocje, konflikty, stres. Ktoś, kto doskonale radzi sobie z samymi projektami, w praktyce może mieć trudności z ich realizacją. Trzeba umieć sprawić, by pracownicy rzetelnie współdziałali przy nich. Wymaga to bycia liderem. Warto także poznać np. na szkoleniu różne strategie zarządzania ludźmi.

By być sprawnym menedżerem projektu, trzeba dobrze radzić sobie z obydwoma aspektami tej pracy. Są szkolenia dotyczące i zarządzania projektem, i ludźmi. Choć są to różne zadania, to jedno i drugie jest ważne dla osiągania sukcesów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.