Jakie przeszkody możemy napotkać przy zarządzaniu pokoleniami?

Odpowiednie zarządzanie w każdej firmie stanowi kluczowy element do odniesienia sukcesu. Jednak na drodze skutecznego zarządzania kadrą stoi wiele przeszkód w tym jedna pojawiająca się niemałe w każdej firmie – kwestia pokoleniowa. Efektywne i skuteczne zarządzanie pokoleniami to jedna z tych umiejętności, które powinny nabyć osoby odpowiedzialne za kierowanie pracami oraz podejmowanie decyzji.

Gamma - Jakie przeszkody możemy napotkać przy zarządzaniu pokoleniami?

 
Jakie przeszkody możemy napotkać przy zarządzaniu pokoleniami?

Odpowiednie zarządzanie w każdej firmie stanowi kluczowy element do odniesienia sukcesu. Jednak na drodze skutecznego zarządzania kadrą stoi wiele przeszkód w tym jedna pojawiająca się niemałe w każdej firmie – kwestia pokoleniowa. Efektywne i skuteczne zarządzanie pokoleniami to jedna z tych umiejętności, które powinny nabyć osoby odpowiedzialne za kierowanie pracami oraz podejmowanie decyzji.

Różnice z zarządzaniu pokoleniami

Zarządzanie pokoleniem XYZ to określenie, które oznacza, iż w danym zespole czy firmie spotkać można pracowników w różnym wieku. Co za tym idzie zazwyczaj potrzebują oni nieco odmiennych od siebie form motywacji. Czasy, w których dorastali spowodowały bowiem iż zazwyczaj ich punkt postrzegania wielu rzeczy diametralnie się od siebie różni. Zadaniem przywódcy jest więc takie pokierowanie zespołem, aby wydobyć potencjał z każdego członka zespołu i tym samym aby powierzone im zadanie zostało wykonane efektywnie i bez zbędnych problemów.

Jak motywować różne pokolenia

Jedną z ważniejszych kwestii z pewnością jest odpowiednie motywowanie pracowników szkolenie zaś z tego zakresu to dla kadry zarządzającej doskonały sposób na nabycie przydatnych umiejętności. Młodzi, którzy dopiero co zakończyli edukacje i rozpoczynają karierę zawodową postrzegani są jako pokolenia konsumentów. Dlatego też pracując często odnoszą się do tego, co sami jako nabywca towaru czy usługi chcieliby otrzymać. W wielu sytuacjach jest to bardzo korzystne myślenie. Takie pokolenia potrzebują jednak odpowiedniej motywacji, a często sama wizja dodatkowych pieniędzy nie jest da nich wystarczającą zachętą. Znacznie lepiej sprawdza się możliwość awansu, zaś osobiste zaangażowanie w prace zespołu jest z pewnością o wiele większe niż u osób starszych od nich. Starsze osoby reprezentują tak zwane stabilne pokolenia, które często wszystko miały dokładnie i starannie zaplanowane, a praca przebiegała znacznie wolniej. Takimi osobom często trudno jest oswoić się z dość szybkim tempem pracy młodszych ludzi. Jednakże ich wiedza i doświadczenie są bardzo cenne, dlatego też wiele firm bardzo dba o to, aby w zespołach znajdowały się takie właśnie osoby. Zazwyczaj odpowiednia komunikacja jest zadaniem spoczywającym na osobie kierującej grupą. Nie dziwi więc fakt, że bardzo często korzystają z różnorodnych szkoleń, które maja im tą tematykę przybliżyć.

Dobry zespół – zbudowany z różnych pokoleń

Gdy chodzi o odpowiednie budowanie zespołu szkolenie zawiera zazwyczaj informacje o tym, w jaki sposób dobrać osoby do konkretnego zespołu, aby jego praca była jak najbardziej efektywna co ciekawe, coraz częściej dominuje pogląd, iż wprowadzenie do zespołu osób z różnych pokoleń jest bardzo korzystne i dobrze wpływa na wszystkie działania. Młodzi ludzie przede wszystkim maja głowy pełne pomysłów, często niezwykle trafnych i dopasowanych do obecnych czasów i niezwykle dynamicznego życia. Jednakże starze pokolenia doskonale potrafią planować realizacje projektów, często dbając o najmniejsze detale o wiele lepiej niż ich młodsi współpracownicy. Zadaniem osoby odpowiedzialnej za pracę zespołu jest stworzenie odpowiednich warunków dla każdego, stawiając bardzo duży nacisk na odpowiednia komunikacje pomiędzy członkami grupy. Odpowiednio dobrane zagadnienia z dziedziny psychologii, które poruszane są na szkoleniach dają możliwość poznania swoistych tajników odpowiedniej komunikacji.

Korzyści dla firmy ze szkoleń o zarządzaniu pokoleniami

Odpowiednio dobrane szkolenia to korzyść zarówno dla uczestniczących w nich osób jak również dla firmy. Lepsze i bardziej efektywne działania dają bowiem wymierne wyniki w postaci znacznie większego zysku. Dlatego też w wielu firmach regularnie organizowane są różnorodne szkolenia dla jej pracowników lub te firma finansuje indywidualne uczestnictwo pracowników w kursach. Jednakże indywidualnie organizowane szkolenia są często znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają dopasować tematykę szkolenia do danej firmy i na przykład osób które w niej pracują.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.