Potencjał integracyjny w warsztatach kulinarnych

Warsztaty kulinarne są powszechnie znanym formatem firmowych imprez integracyjnych. Moda na gotowanie spowodowała, że gotują wszyscy – i kobiety i mężczyźni.

Potencjał integracyjny w warsztatach kulinarnych

Warsztaty kulinarne są powszechnie znanym formatem firmowych imprez integrujących pracowników. Moda na gotowanie spowodowała, że gotują wszyscy – i kobiety i mężczyźni.

Pierwsze warsztaty kulinarne to nie były... warsztaty. Uczestnicy oglądali szefa kuchni przygotowującego popisowe dania słuchając jego zajmujących historii i wskazówek dotyczących gotowania. Było miło, szybko, interesująco, a na koniec można było zjeść to co szef i jego pomocnicy przygotowali.

Kolejnym krokiem były już prawdziwe warsztaty kulinarne – w przygotowanej odpowiednio przestrzeni gastronomicznej. Uczestnicy takiego eventu mają do dyspozycji nie tylko tradycyjne sprzęty z domowej kuchni, ale również zaawansowane urządzenia – do gotowania na zimo (sous vide), ciekły azot etc. Wykorzystując taki profesjonalny sprzęt mogli przygotować naprawdę zaawansowane i ciekawe przyrządzone dania. Sprawdziła się więc stara zasada integracyjna – daj ludziom to co znają tylko to stunninguj.  Wariacji na temat warsztatów kulinarnych jest bardzo dużo – mogą to być podróżne po kuchni włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej, greckiej, tajskiej czy amerykańskiej.

Jak każdy format teambuildingowy ten również zaczyna ewoluować. Dziś w duchu edutainmnetowym co raz więcej warsztatów kulinarnych przyjmuje postać tzw. inteligentnego teambuildingu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy należy odłożyć na później wszystkie formy integracji, spotkań firmowych, warsztatów i atrakcji dla zespołu? Zdecydowanie nie. Szkolenie team building to unikalne doświadczenie. Zobacz też nasze szkolenie z motywowania. Zapraszamy!

Edutainment to termin, który powstał jako połączenie dwóch angielskich słów – entertainment (rozrywka) i education (nauka). Koncepcja zakłada, że uczestnicy mogą najwięcej nauczyć się właśnie przez zabawę. Tą zabawą mogą być właśnie warsztaty kulinarne, które wspomagają rozwój w zasadzie wszystkich możliwych kompetencji miękkich.

Dla przykładu:

  • komunikacja interpersonalna – omawiany może być sposób przekazywania przepisu, wysiłki pozostałych, żeby zrozumieć przekaz, upewnić się, że wiedzą jak go zrealizować
  • zarządzanie czasem – analizowany jest podział zadań, nadawanie priorytetów, reagowanie na wszelkiego rodzaju przeszkadzacze
  • zarządzanie zmianą – uczestnicy muszą się zmierzyć ze zmianami zasad gry – zmienia się czas na przygotowanie potraw, skład zespołów pracujących na poszczególnych stacjach, bądź kryteria oceny potraw
  • przywództwo – transformacyjne, transakcyjne, turkusowe, sytuacyjne etc. – uczestnicy omawiają jak się czuli zarządzani przez swoich liderów w różnych sytuacjach podczas gotowania, liderzy dzielą się swoimi przemyśleniami, emocjami i myślami które pojawiały się w trudnych sytuacjach
  • negocjacje i perswazja – zadania kulinarne mogą być tak przygotowane, żeby uczestnicy musieli zdobywać poszczególne składniki przepisów – między sobą i z zarządzającym spiżarnią.

Sposoby uzyskania produktów mogą być początkiem dyskusji i warsztatu na temat omawianych kompetencji - współpraca i budowanie zespołu – klasyczne kompetencje, które są wykorzystywane w teambuildingu. Zwykle mechanizmy i zjawiska powstałe podczas integracji nie są szeroko omawiane. Jeśli jednak jest taka potrzeba to można wprowadzić koncepcję 5 dysfunkcji Lencioniego czy role grupowe Belbina.

Potencjał teambuildingowy warsztatów kulinarnych będzie w pełni wykorzystany jeżeli zostanie wzmocniony przez formułę edutainmentową. Warto jednak wcześniej dobrze zakontraktować się z klientem jakie cele teambuildingowe ma spełnić. Warto przedstawić możliwie opcje – klasyczny teambuilding bądź też inteligentny teambuilding kulinarny. Z naszego doświadczenia wynika, że często klienci tej drugiej opcji jeszcze nie znają, a po zapoznaniu się z nią stają się jej entuzjastami.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.