Team building w nowoczesnej firmie

XXI wiek to czas, w którym praca wygląda dość specyficznie. W większości bowiem firm czy korporacji pracuje się w zespołach. Co więcej warto zauważyć, że za takie korporacje czy firmy możemy uznać dzisiaj także i biura projektowe, szkoły, szpitale, fundacje, ośrodki szkoleniowe i wiele, wiele innych. Tak naprawdę mało jest zawodów, w których pracuje się solo. Z tego też powodu warto stawiać na team building.

21 lutego 2019
zdjęcie - Team building w nowoczesnej firmie

Teambuilding w nowoczesnej firmie

XXI wiek to czas, w którym praca wygląda dość specyficznie. W większości bowiem firm czy korporacji pracuje się w zespołach. Co więcej warto zauważyć, że za takie korporacje czy firmy możemy uznać dzisiaj także i biura projektowe, szkoły, szpitale, fundacje, ośrodki szkoleniowe i wiele, wiele innych. Tak naprawdę mało jest zawodów, w których pracuje się solo. Z tego też powodu warto stawiać na teambuilding.

Teambuilding - co to jest?

Co jednak oznacza to określenie? Otóż generalnie chodzi tu o budowanie zespołu. W końcu w firmie często mamy sytuacje, że nagle musimy zatrudnić nowe osoby i stworzyć z nich zespół, zmienić składy dotychczas istniejących zespołów albo w istniejącym zespole coś zmienić, ponieważ nie pracuje on zbyt dobrze. W tych wszystkich sytuacjach pomogą nam właśnie firmowe imprezy pracownicze nastawione na teambuilding. Co jednak należy stanowczo podkreślić - wcale nie jest tak, że imprezy pracownicze są tylko i wyłącznie dla nowych zespołów. Czasem bowiem niestety okazuje, że zespół składa się z ludzi, którzy kompletnie się nie znają.

Ogólne zasady wyboru imprezy pracowniczej

Co to jednak są te imprezy pracownicze? Czy chodzi o to, żeby się napić, wyjść potańczyć? Zdecydowanie nie! takie imprezy nastawione są na jakąś aktywność i służą różnym celom, o tym jednak powiemy jeszcze poniżej. Na razie warto jeszcze podkreślić, że spotkania integracyjne generalnie rzecz ujmując nie powinny odbywać się wtedy, kiedy w firmie jest naprawdę wiele pracy albo kiedy pracownicy mają dużo zadań i są obciążeni psychicznie. Chyba oczywiście, że sytuacja wymaga dość szybkiego poznania się zespołu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy w obecnych czasach wszystkie itegracje, spotkania firmowe, warsztaty czy atrakcje dla zespołu trzeba odłożyć na "lepsze czasy"? Zdecydowanie nie. Team building online jest super doświadczeniem. Wszystkie nasze szkolenia online. Zapraszamy!

Rodzaje imprez integrujących pracowników

Przed chwilą powiedziane zostało, że imprezy takie służą nie tylko poznaniu się. Jak to możliwe? Otóż zwróćmy uwagę na to, że można poznawać się od różnych stron. W jednych grupach istotne będzie, aby osoby poznały się nieco bardziej od strony prywatnej, w innych zaś, żeby wyłonił się naturalny przywódca oraz żeby inne osoby określiły jasno swoje miejsce w grupie. Warto przybliżyć to zagadnienie na kilku przykładach.

  1. Grupa do zadań specjalnych
    Przypuśćmy, że mamy zespół osób, które szybko muszą się poznać, ponieważ zaraz będą wykonywały najtrudniejsze zadania w firmie od ogromnym obciążeniem stresowym. Wówczas ciekawym pomysłem będzie np. spotkanie integracyjne w formie szkolenia survivalowego. Wówczas na pewno wyłoni nam się przywódca grupy, a ponadto każdy członek grupie dowie się, jak działa w sytuacji stresowej i jak sobie poradzić z presją.
  2. Grupa pracująca w familijnej atmosferze
    W niektórych grupach zawodowych pośpiech jest najmniej wskazaną rzeczą. Dzieje się tak np. w zespole księgowych. Tu lepiej będzie, jeśli osoby poznają się bardziej na stopie rodzinnej. Idealnym wyjściem zatem będzie spotkanie się na saunie czy w spa albo organizacja pikniku.
  3. Problem ze wzajemną motywacją
    W niektórych grupach istnieje również dość spory problem z motywacją. Pracownicy nie potrafią tam wzajemnie się wspierać. Wtedy z kolei może pomóc spotkanie integracyjne w formie wyjścia na ściankę wspinaczkową. Wówczas każdy dowie się, jak funkcjonuje pod wpływem stresu oraz nauczy się działać zespołowo.

Korzyści dla pracodawcy

Jak zatem widać, takie wyjazdy czy spotkania integracyjne dla firm zdecydowanie pomagają wytworzyć zgrane, dobrze pracujące zespoły. Niemniej jednak warto poruszyć jeszcze jedno zagadnienie. Mianowicie kierownik firmy czy przedsiębiorca może dzięki takim spotkaniom integracyjnym łatwo wyłuszczyć osobę, która nieco zakłóca funkcjonowanie zespołu. Warto zatem obserwować przebieg takich zajęć albo też umówić się na kontakt telefoniczny z ich organizatorem. Jeśli bowiem w firmie od dłuższego czasu coś się działo nie tak, a szkolenie pokaże, że jedna osoba zawsze tylko zakłóca pracę zespołu i nie chce nikogo motywować, to może się okazać, że lepiej jest zakończyć z nią współpracę. I w drugą stronę - takie spotkania stanowią szansę dla odkrycia naprawdę niesamowitych talentów niektórych pracowników, które można potem wykorzystać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 czerwca 2019
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
24 czerwca 2019
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
24 czerwca 2019
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
24 czerwca 2019
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.
24 czerwca 2019
Wiele mówi się ostatnio o różnych formach, które mogą przybierać szkolenia integracyjne dla firm. Kreatywność pod tym względem bywa naprawdę olbrzymia. Każdemu z tego typu pomysłów powinna jednak zawsze przyświecać idea team buildingu. Czym on tak naprawdę jest i do czego może się przydać podczas wyjazdów firmowych?
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.