Co to jest dział HR w firmie

HR, to skrót który pochodzi z języka angielskiego. W pełnym brzmieniu to human resources, które oznacza zarządzanie zasobami ludzkimi. Każda firma musi posiadać dział Human Resources lub korzystać z firmy zewnętrznej do pozyskiwania pracowników, rekrutacji i selekcji. Human Resources w dużej mierze odpowiada za strategię firmy, gdyż to ludzie ją tworzą i ich cechy osobowości, powinny odpowiadać tym pożądanym w branży.

26 października 2017
zdjęcie - Co to jest dział HR w firmie

 HR, czyli zarządzanie zasobami ludzkimi - charakterystyka

HR, to skrót który pochodzi z języka angielskiego. W pełnym brzmieniu to human resources, które oznacza zarządzanie zasobami ludzkimi. Każda firma musi posiadać dział Human Resources lub korzystać z firmy zewnętrznej do pozyskiwania pracowników, rekrutacji i selekcji.

Human Resources w dużej mierze odpowiada za strategię firmy, gdyż to ludzie ją tworzą i ich cechy osobowości, powinny odpowiadać tym pożądanym w branży.

Rodzaje Human Resources

Wyróżnia się dwa rodzaje Human Resources, które można podzielić na HR miękki i twardy. Miękki odnosi się do kadry, zatem należy zadbać o zatrudnianie tylko najlepszych pracowników. Kluczową rolę pełni tutaj selekcja i rekrutacja. Należy określić zapotrzebowanie, ale również dostosować pakiet szkoleń, a także zmotywować pracowników.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich strategii można wydobyć potencjał zatrudnionych pracowników. Zatem tworzenie systemu premii, ale również ewentualna diagnoza problemów czy też geneza są ściśle związane z motywacją. Atmosfera w firmie powinna wpływać na wszystkich pracowników. Przy tym każdym powinien być zmotywowany, a jednocześnie zadowolony z warunków pracy.

Zatem postawione przed pracownikami zadania powinny być ściśle związane z profilem ich kwalifikacji i umiejętności. Dzięki temu realizacja zadań będzie na zdecydowanie wyższym poziomie. Z kolei HR twardy jest ściśle związany z administracją i płacami. W tym przypadku nacisk kładziony jest na prawo pracy i prawo cywilne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Współpracuje z nami ponad stu trenerów. W 2016 roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Zostaliśmy firmą szkoleniową roku. Oferujemy szkolenia dla sprzedawców, szkolenia HR i szkolenia administracja. Zapoznaj się z naszymi szkoleniami.

Mieści się tutaj również system kadrowo-płacowy czy też wszelkie formalności jakie dotyczą pracowników, w tym te związane z urlopem. Human Resources twardy obejmuje również system zarządzania w pojęciu technologii informatycznej.

Kto sprawdzi się w pracy w Human Resources?

Zarządzanie zasobami ludzkimi wbrew pozorom jest niezwykle trudne, zatem osoby, które obierają tą ścieżkę zawodową powinny mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale również dysponować swoistymi umiejętnościami i wiedzą, a także posiadać odpowiednie predyspozycje osobowościowe. Zatem istotne znaczenie ma tutaj otwartość i umiejętność nawiązywania łatwego kontaktu.

Nawiązywanie relacji jest również ważne, podobnie jak empatia, czyli zrozumienie drugiego człowieka. W tym przypadku również duże znaczenie ma umiejętność słuchania, zatem śledzenie rynku i poszerzanie swoich kwalifikacji do zmieniających się potrzeb również leży w kompetencjach pracownika human resources.

Zasoby ludzkie - cele organizacji i rozwój pracowników

Aktualnie zasoby ludzkie pełnia kluczową rolę, gdyż w dużej mierze odpowiadają za konkurencyjność i pozycję na rynku przedsiębiorstwa. Zatem wdrożenie odpowiednich metod, które nastawione są na cele jest niezwykle ważne. W rezultacie zbiór działań musi być ściśle nakierowany na osiągnięcie określonych celów.

Przy tym istotne znaczenie ma również rozwój pracowników i zaspokojenie ich potrzeb. Wykorzystanie potencjału pracowników pod względem ilościowym, jak i jakościowym jest jedną ze zmiennych. Zatem efektywność działań w połączeniu z nastawieniem i celami jest definiowana jako zarządzanie zasobami ludzkimi.

Zarządzanie zasobami ludzkimi - proce

Human Resources jest swego rodzaju procesem, który musi być ściśle zaplanowany. W tym przypadku należy uwzględnić czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Przy tym cele i kierunek są niezwykle ważne. Następnym krokiem jest nabór pracowników, który jest transakcją wymienną. Zatem praca oferowana kandydatowi łączy się z podjęciem oferty.

Cały proces wdrożenia musi być ściśle związany z organizacją. Nie może także prowadzić do konfliktów. Należy wszystkich pracowników informować o efektywności pracy. Przy tym kropką nad "i" jest rozwój., w tym przypadku rozumiany jako szkolenie.

W rezultacie na zasoby ludzkie składa się wiedza teoretyczna, która jest ściśle powiązana z motywacją i nastawieniem na cel. Dopełnieniem całości jest umiejętność obsługi wybranych programów komputerowych.

Koncepcje zarządzania zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi ma swój początek już w XIX wieku. W tym przypadku nacisk kładziony był na świadczenia. Zatem aż do II wojny światowej Human Resources związany był z motywacją poprzez świadczenia socjalne. Dopiero po wojnie rozpoczęła się rekrutacja, gdzie dokonywano selekcji pracowników.

Wtedy też zauważono potencjał jakim jest rozwój osobisty i szkolenia. Tutaj możemy wyróżnić trzy ery. Pierwsza to era przedindustrialna, która była nastawiona na gromadzenie zapasów. Z kolei era industrialna to rozwój przemysłu, gdzie struktury organizacyjne były dokładnie planowane. W tym przypadku obliczane były koszty pracy.

Całość wynagrodzenia oznaczała stosunek pracy do ilości godzin, a także efektywności. Również istnieje jeszcze era postindustrialna. W tym przypadku nacisk jest kładziony na pracę zespołową, gdzie wykorzystuje się audyt, kapitał intelektualny, a także coaching.

Zatem wiedza umiejętności i zdrowie połączone są z motywacją, która wpływa na efektywność całej pracy. Docenianie potencjału pracownika i wykorzystywanie w pełni jego umiejętności stanowi stanowi klucz dobrego zarządzania zasobami ludzkimi.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.