Komunikacja z osobami starszymi

10 października 2017
zdjęcie - Komunikacja z osobami starszymi

Komunikacja z osobami starszymi może być utrudniona pod wieloma względami. Poza oczywistymi przeszkodami, takimi jak gorszy słuch drugiej osoby, brak skupienia, czy nie w pełni zrozumiała mowa, pojawiają się problemy na tle niemal kulturowym. Ogromną różnicą między współczesnymi pokoleniami (ludźmi do pięćdziesiątego roku życia), a osobami starszymi jest nawet sposób zwracania się do drugiej osoby.

Aby komunikacja z osobami starszymi odbywała się możliwie sprawnie, do ludzi starszych należy mówić z szacunkiem, ponieważ to właśnie do takiego traktowania starszych są oni przyzwyczajeni, a skłonność do używania, nawet w miejscu pracy, potocznego języka w dzisiejszych czasach jest im obca.

Należy na chwilę wyjść ze swojej roli szybko rozwijającego się człowieka kariery i biznesu i spojrzeć na świat oczami osoby starszej, nie rozumiejącej zdań zawierających w sobie minimum 3 skrótów i 5 obcojęzycznych słów.

 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Szukasz dobrych szkoleń menedżerskich, sprzedażowych czy rozwoju osobistego? Zobacz:

Gamma - najlepsza firma szkoleniowa roku.

 

Rozmawiając z osobą starszą o targetach, deadline'ach, job'ach czy ASAP'ach, nie tylko narażamy rozmówcę na zakłopotanie i zupełne zagubienie, ale także siebie, na bycie niezrozumianym i stratę czasu.

O czym należy pamiętać, to cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. My też kiedyś będziemy starsi, też wielu rzeczy nie będziemy rozumieć. Nawet w miejscu pracy, menedżer jest dokładnie od tego, aby upewnić się, że pracownik zrozumiał swoje obowiązki i ich wagę.

Kolejną wskazówką może być, aby zaprzestać wydawania rozkazów, a zwyczajnie poprosić. Jak zostało wspomniane, osoby starsze są przyzwyczajone do pewnego stopnia szacunku, obecnego nawet między bliskimi znajomymi, nie wspominając o relacjach przełożony-pracownik.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

31 października 2017
Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
31 października 2017
Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
31 października 2017
Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
31 października 2017
Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
31 października 2017
Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.