Komunikacja z osobami starszymi

zdjęcie - (the_title())

Komunikacja z osobami starszymi może być utrudniona pod wieloma względami. Poza oczywistymi przeszkodami, takimi jak gorszy słuch drugiej osoby, brak skupienia, czy nie w pełni zrozumiała mowa, pojawiają się problemy na tle niemal kulturowym. Ogromną różnicą między współczesnymi pokoleniami (ludźmi do pięćdziesiątego roku życia), a osobami starszymi jest nawet sposób zwracania się do drugiej osoby.

Aby komunikacja z osobami starszymi odbywała się możliwie sprawnie, do ludzi starszych należy mówić z szacunkiem, ponieważ to właśnie do takiego traktowania starszych są oni przyzwyczajeni, a skłonność do używania, nawet w miejscu pracy, potocznego języka w dzisiejszych czasach jest im obca.

Należy na chwilę wyjść ze swojej roli szybko rozwijającego się człowieka kariery i biznesu i spojrzeć na świat oczami osoby starszej, nie rozumiejącej zdań zawierających w sobie minimum 3 skrótów i 5 obcojęzycznych słów.

 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Szukasz dobrych szkoleń menedżerskich, sprzedażowych czy rozwoju osobistego? Zobacz:

Gamma - najlepsza firma szkoleniowa roku.

 

Rozmawiając z osobą starszą o targetach, deadline'ach, job'ach czy ASAP'ach, nie tylko narażamy rozmówcę na zakłopotanie i zupełne zagubienie, ale także siebie, na bycie niezrozumianym i stratę czasu.

O czym należy pamiętać, to cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. My też kiedyś będziemy starsi, też wielu rzeczy nie będziemy rozumieć. Nawet w miejscu pracy, menedżer jest dokładnie od tego, aby upewnić się, że pracownik zrozumiał swoje obowiązki i ich wagę.

Kolejną wskazówką może być, aby zaprzestać wydawania rozkazów, a zwyczajnie poprosić. Jak zostało wspomniane, osoby starsze są przyzwyczajone do pewnego stopnia szacunku, obecnego nawet między bliskimi znajomymi, nie wspominając o relacjach przełożony-pracownik.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.