Ochrona pracownicy w ciąży, od kiedy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie prawnej, szczególnie, jeżeli chodzi o możliwość zwolnienia jej z pracy.

2 października 2017
zdjęcie - Ochrona pracownicy w ciąży, od kiedy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie prawnej, szczególnie, jeżeli chodzi o możliwość zwolnienia jej z pracy. Takie regulacje mają na celu zwiększenie dzietności, poprzez zapewnianie kobiecie stabilności dochodu i możliwość odpoczynku w tym trudnym i wymagającym dla niej okresie.

 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przywództwa i rozwijania swoich kompetencji managerskich? Interesują Cię szkolenia sprzedażowe? Zobacz szkolenia zamknięte i otwarte realizowane w Gammie.

 

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia okresu ochrony jest zawiadomienie szefa o fakcie zajścia w ciążę. Dodatkowo, jeżeli kobieta będąc już w ciąży otrzymała wypowiedzenie może żądać uznania je za bezskuteczne.

Wyjątkiem jest tutaj zwolnienie dyscyplinarne, jednak musi być przygotowany na to, że będzie musiał przedstawić solidne dowody przemawiające za rozwiązaniem umowy z winy pracownika. Kolejnym przypadkiem, kiedy jest to możliwe, jest upadłość lub likwidacja firmy.

Pracodawca jest jednak zobowiązany do zapewnienia jej do dnia porodu zatrudnienia zgodne z kwalifikacjami, jeżeli nie jest w stanie to kobiecie przysługuje zasiłek równym zasiłkowi macierzyńskiemu.

W wypadku zwolnień grupowych, pracodawca ma prawo wypowiedzieć jej dotychczasowe warunki płacy i pracy, jednak pracownica ma prawo do dodatku wyrównawczego do poziomu jej dotychczasowego wynagrodzenia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

31 października 2017
Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
31 października 2017
Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
31 października 2017
Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
31 października 2017
Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
31 października 2017
Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.