Windykacja wierzytelności krok po kroku

Jest niewiele rzeczy, które frustrują przedsiębiorcę w tak dużym stopni jak klienci, którzy nie uiszczają swoich wierzytelności na czas. 

zdjęcie - (the_title())

Jest niewiele rzeczy, które frustrują przedsiębiorcę w tak dużym stopni jak klienci, którzy nie uiszczają swoich wierzytelności na czas. O ile łatwo jest wystawić klientowi rachunek za towar lub usługę, to proces windykacji przeterminowanych należności może sprawiać problemy, i pochłaniać nasz cenny czas. Możemy zacząć próbować ściągnąć dług, w momencie, w którym minie termin jego spłaty.

Im wcześniej rozpoczniemy proces windykacji tym większe możemy mieć nadzieję, na to, że odzyskamy całą kwotę, statystycznie, po trzech miesiącach zwłoki jest to już tylko 73 procent, a po pół roku musimy się liczyć z tym, że nie odzyskamy połowy pierwotnej sumy.

 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

 

Pierwszym krokiem powinno być wysłanie powiadomienia o przeterminowanym zobowiązaniu. Warto sprawić, by to zawiadomienie nie wyglądało jak kolejny rachunek lub przypomnienie, najlepiej nadać mu bardziej formalny ton, możemy też zaznaczyć kwotę, której spłaty dochodzimy na czerwono.

Kolejnym krokiem powinno być wykonie telefonu do naszego dłużnika. Rozmowę powinniśmy przeprowadzić w sposób spokojny, ale stanowczy. Często rozmowa przynosi lepsze efekty niż upomnienia i środki prawne, pozwala też poznać sytuację dłużnika i ewentualnie rozłożyć dług na możliwe do spłaty raty.

Musimy pamiętać, że nie mamy prawa nękać dłużnika telefonami, czy dzwonić o niezwykłych godzinach, takie praktyki nie zwiększają szans na spłatę zobowiązania, mogą wręcz sprawić, że to my będziemy mieć problemy z prawem.

Trzecim krokiem powinno być wysłanie listu z żądaniem spłaty zobowiązania w określonym terminie. Wiele firm zajmujących się windykacją należności oferuje taką usługę za darmo, jeśli nie łatwo jest znaleźć wzór takiego pisma.

Jeżeli wszystkie poprzednie kroki nie przyniosły rezultatu, jedynym, co nam pozostaje jest droga sądowa i wynajęcie firmy zajmującej się takimi problemami profesjonalnie. Należy jednak pamiętać by wybrać firmę solidną i profesjonalną, jako, że możliwe, że potencjalni klienci dowiedzą się o jej ewentualnych nieuczciwych praktykach i będą postrzegać naszą firmę przez niekorzystny dla nas pryzmat.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.