Windykacja wierzytelności krok po kroku

Jest niewiele rzeczy, które frustrują przedsiębiorcę w tak dużym stopni jak klienci, którzy nie uiszczają swoich wierzytelności na czas. 

Gamma - Windykacja wierzytelności krok po kroku

  Jest niewiele rzeczy, które frustrują przedsiębiorcę w tak dużym stopni jak klienci, którzy nie uiszczają swoich wierzytelności na czas. O ile łatwo jest wystawić klientowi rachunek za towar lub usługę, to proces windykacji przeterminowanych należności może sprawiać problemy, i pochłaniać nasz cenny czas. Możemy zacząć próbować ściągnąć dług, w momencie, w którym minie termin jego spłaty.

  Im wcześniej rozpoczniemy proces windykacji tym większe możemy mieć nadzieję, na to, że odzyskamy całą kwotę, statystycznie, po trzech miesiącach zwłoki jest to już tylko 73 procent, a po pół roku musimy się liczyć z tym, że nie odzyskamy połowy pierwotnej sumy.

   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

   

  Pierwszym krokiem powinno być wysłanie powiadomienia o przeterminowanym zobowiązaniu. Warto sprawić, by to zawiadomienie nie wyglądało jak kolejny rachunek lub przypomnienie, najlepiej nadać mu bardziej formalny ton, możemy też zaznaczyć kwotę, której spłaty dochodzimy na czerwono.

  Kolejnym krokiem powinno być wykonie telefonu do naszego dłużnika. Rozmowę powinniśmy przeprowadzić w sposób spokojny, ale stanowczy. Często rozmowa przynosi lepsze efekty niż upomnienia i środki prawne, pozwala też poznać sytuację dłużnika i ewentualnie rozłożyć dług na możliwe do spłaty raty.

  Musimy pamiętać, że nie mamy prawa nękać dłużnika telefonami, czy dzwonić o niezwykłych godzinach, takie praktyki nie zwiększają szans na spłatę zobowiązania, mogą wręcz sprawić, że to my będziemy mieć problemy z prawem.

  Trzecim krokiem powinno być wysłanie listu z żądaniem spłaty zobowiązania w określonym terminie. Wiele firm zajmujących się windykacją należności oferuje taką usługę za darmo, jeśli nie łatwo jest znaleźć wzór takiego pisma.

  Jeżeli wszystkie poprzednie kroki nie przyniosły rezultatu, jedynym, co nam pozostaje jest droga sądowa i wynajęcie firmy zajmującej się takimi problemami profesjonalnie. Należy jednak pamiętać by wybrać firmę solidną i profesjonalną, jako, że możliwe, że potencjalni klienci dowiedzą się o jej ewentualnych nieuczciwych praktykach i będą postrzegać naszą firmę przez niekorzystny dla nas pryzmat.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
  Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
  Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
  Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
  Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.