Aby w pełni zrozumieć pojęcie zarządzania projektami, należy wpierw zdefiniować czym dokładnie jest projekt. Tym mianem określa się przedsięwzięcie ze z góry określoną datą początkową i końcową, oraz pożądanym wynikiem, którym może być utworzenie i wypuszczenie na rynek unikatowego, czyli nie rutynowego i nie wypuszczanego regularnie produktu lub usługi.
Przykładem projektu może być wprowadzenie produktu/usługi na rynek zagraniczny, wypuszczenie nowego rodzaju urządzenia czy wybudowanie biurowca. Zarządzanie projektem, będzie więc wykorzystaniem wiedzy i ekspertyzy w celu doprowadzenia do finalizacji przedsięwzięcia zgodnie z wymogami i w określonym terminie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Realizujemy szkolenie zamknięte w małych 10 osobowych grupach z obszarów: sprzedaży, managerskiego, rozwoju osobistego. Zobacz nasze szkolenia np.:
Składa się na to 5 podstawowych etapów. Pierwszym krokiem jest powstanie idei i inicjacja projektu, czyli rozważenie za i przeciw, dokładna analiza pomysłu i decyzja końcowa.
W kolejnym kroku pomysł zostaje przeniesiony na papier, rozrysowany, spisany, a następnie rozłożony na czynniki pierwsze. Na tym etapie powstaje zarys projektu, plan budżetowy, tworzony jest grafik i określane są potrzebne środki.
W kolejnym kroku następuje podział obowiązków, a zespoły zostają zaopatrzone we wszelkie potrzebne dane i szczegółowe informacje dotyczące projektu, potrzebne do wykonywania zadań związanych z przedsięwzięciem.
W czwartym etapie, osoba odpowiedzialna za zarządzanie projektem nadzoruje egzekucję planu, kontroluje postępy, oraz analizuje ich przebieg względem grafiku, który może wymagać od menadżera wprowadzenia niezbędnych zmian.
Ostatnim, najważniejszym etapem jest domknięcie projektu, ocena końcowego wyniku przez klienta, zostają dokonane poprawki, oraz dostarczenie projektu.