Od przewodnika do inspiratora

Gamma - Od przewodnika do inspiratora

  W swojej książce, Robert Dilts wykorzystuje model Poziomów Neurologicznych jako kompleksową bazę porad i ćwiczeń dla trenerów osobistych i biznesowych. Lektura została skonstruowana na bazie tego modelu i składa się z sześciu rozdziałów. Każdemu z nich został przypisany jeden poziom neurologiczny:  Otoczenie/środowisko (Environment), Zachowanie (Behaviour), Umiejętność (Capability), Przekonania/wartości (Beliefs/values), Tożsamość (Identity), Duchowość (Spirit/Strategic vision). Zgodnie z celem książki, model ten stanowi bardzo przydatną metodę analizowania różnych sposobów, dzięki którym trener jest w stanie pomóc swojemu klientowi. Autor w swojej książce zapisuje coaching przy użyciu dużej litery „C”, ponieważ zaznacza w ten sposób, że typowy trener pomaga swojemu klientowi na poziomie zachowania, natomiast „Coach” pracuje z tym klientem na każdym poziomie, w każdej sferze.

  W książce znajduje się dużo przydatnych rad i zadań wspomagających wcześniej wspomnianą pracę na każdym poziomie, między innymi na poziomie przewodnika (przekonania/wartości) i inspiratora (duchowość).

  Rozdział czwarty (Mentoring) opisuje liczne przydatne procesy wspomagające dopasowywanie naszych wartości do wizji i podejmowanych działań. Autor popiera w nim również ważną ideę, która głosi, że wprowadzanie w życie nowych nawyków i praktyk jest istotną częścią kształtowania pozytywnych, długotrwałych przekonań i wartości.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz szkolenia z najskuteczniejszych technik motywacyjnych, zbuduj zaangażowanie swojego zespołu, dowiedz się jak efektywnie zarządzać zespołem i rozwojem w firmie. Wybierz nasze szkolenia: szkolenia z zarządzania, szkolenia dla administracji, szkolenie zarządzanie projektami.

  Zapoznaj się z całą listą szkoleń menadżerskich  Rozdział szósty (Awakening) stanowi cenny wkład w Coaching. Dla autora, inspiracja (przebudzenie) znajduje się na poziomie duchowości i opisuje ją w ten sposób: „Efektem inspiracji często jest ponowne odnalezienie swojego celu i jego znaczenia, większa świadomość, przejrzyste postrzeganie rzeczywistości oraz rewitalizacja emocjonalna i fizyczna… często ma to związek z powrotem do dawnych motywacji, tylko że na znacznie głębszym poziomie. Konsekwentnie, proces ten zwykle towarzyszy dużym zmianom w naszym życiu osobistym i zawodowym.”

  Autor nawiązuje również do terminu wprowadzonego przez Gregory’ego Batesona nazywanego „podwójnym wiązaniem” (ang. double bind), aby pokazać, jak Coach może ustalić pozytywne podwójne wiązania, dzięki którym klient osiągnie nowy, wyższy poziom nauki. W takim wiązaniu, klient otrzymuje wiadomość „Jeśli się zmienisz, będziesz dobrym człowiekiem… jeśli się nie zmienisz, będziesz dobrym człowiekiem”. Poprzez wprowadzanie takiego pozytywnego wiązania na poziomie tożsamości, klient próbuje je rozwiązać przechodząc na wyższy poziom nauki i w ten sposób rozwiązuje swój własny problem. Rozdział kończy się ciekawym ćwiczeniem, który pokazuje nam wszystkie etapy nauki Batesona (od poziomu 0 do poziomu III i dodatkowego poziomu IV).

  Na zakończenie, autor umieścił też inne ćwiczenie dla każdego Coacha, dzięki którym może rozwinąć i uporządkować sobie nowe umiejętności na wszystkich sześciu poziomach, o których była wcześniej mowa. Przy użyciu modelu Neurologicznych Poziomów Diltsa, czytelnik jest w stanie ustalić na jakim etapie się znajduje oraz wykorzystać procesy opisywane w książce lub różne ich warianty do osiągnięcia przełomowego sukcesu na danym poziomie, a nawet ponad nim.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
  Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
  Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
  Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
  „17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.