Pozytywna psychologia porażki

Gamma - Pozytywna psychologia porażki

  Porażki zazwyczaj burzą naszą życiową równowagę, wprowadzając zamęt i wywołując niechciane emocje. Okazuje się, że nie zawsze musi się to tak kończyć. Paweł Fortuna w swojej książce udowadnia czytelnikom, że porażka może mieć na nas pozytywny wpływ, weryfikując nasze życiowe cele oraz relacje z innymi ludźmi.

  W takich momentach najczęściej przekonujemy się o tym, na kogo tak naprawdę możemy liczyć. Dodatkowo uczymy się pokory i kształtujemy siebie samych. Niepowodzenia zmuszają nas do poważnego zastanowienia się nad naszym życiem, dzięki czemu udoskonalamy je, stając się bardziej efektywnymi i świadomymi siebie osobami.

  Często porażka jest uznawana za temat tabu. W Polsce nieczęsto stanowi ona temat rozmów, ponieważ ludzie się jej zwyczajnie wstydzą. Polakom znacznie łatwiej jest krytykować innych, gorzej z oceną samego siebie. Przeglądając książki psychologiczne również można łatwo zauważyć, że znacznie więcej miejsca przypisuje się dyskusjom na temat sukcesu. Paweł Fortuna przypomina nam, że naszą osobowość i całe życie kształtują jednak nie tylko sukcesy, ale również niepowodzenia. Życie bez porażek nie mogłoby istnieć i poruszenie tego tematu jest niezwykle ważne, szczególnie we współczesnych czasach, kiedy wśród większości społeczeństwa widzimy nastawienie na sukces. Dlatego też autor tytułem swojej książki sugeruje, aby z cytryn zrobić lemoniadę.

  Książka pomaga nam odpowiedzieć na fundamentalne pytania: jakie jest nasze podejście do porażek? Czy traktujemy je jako dobrą lekcję, która pomaga nam udoskonalić nasze życie? Jak powinniśmy stawiać czoła porażkom i jak nauczyć tego dzieci? Czego uczymy się przez niepowodzenia, jakie napotykamy na naszej drodze?

  Podzielona została na pięć rozdziałów, a autor przeanalizował porażkę pod każdym możliwym względem. Zawarł w nich badania, a także liczne przykłady z życia codziennego, historie i anegdoty. Język jest przystępny, aczkolwiek nie należy do najprostszych, dlatego lektura wymaga dużego skupienia i koncentracji. To świetna pozycja wyjaśniająca jak można teorię psychologii wykorzystać w praktyce.

  W rozdziale pierwszym, zatytułowanym „Anatomia porażki”, poznajemy jej dogłębny obraz, wraz z wszelkimi doznaniami, jakie nam przy niej towarzyszą. Jej proces składa się z trzech etapów: przyczyn, sposobów radzenia sobie i jej następstw.

  Kolejna część, zatytułowana „Porażka w społeczeństwie osiągnięć” to opis tego zjawiska w środowisku osób głodnych sukcesu. Autor pokazuje, w jaki sposób ludzie ją odbierają: najczęściej czują wstyd, zakłopotanie i ma to bardzo negatywny wpływ na ich życie. Wiele osób w ogóle nie jest w stanie przyznać się do porażki i nie dopuszcza jej nawet do siebie. Przez to odczuwają przed nią strach i próbują zachowywać się w sposób perfekcyjny. A przez odrzucenie wszelkich ryzykownych zadań paradoksalnie prowadzi to do kolejnej porażki.

  Następne rozdziały opisują głównie sposoby radzenia sobie z nią – zarówno przed jak i po. Autor zaznacza również to, że porażka może mieć swoje pozytywne strony. Dzięki temu zapoznajemy się z licznymi opcjami i wyjściami z trudnych sytuacji, które pomogą nam w życiu codziennym.
  Książka „Pozytywna psychologia porażki” to poradnik, który nie podaje czytelnikom gotowych sposobów na to, jak uniknąć niepowodzeń. Bardziej stara się ich nakierować, udzielając rad, które opiera na obszernej wiedzy psychologicznej i licznych badaniach z tej dziedziny. Niczego nie narzuca, ale sugeruje liczne rozwiązania problemów, z jakimi borykają się ludzie. To idealne połączenie teorii z praktyką.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
  Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
  Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
  Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
  „17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.