Siła nawyku

2 stycznia 2018
zdjęcie - Siła nawyku

Młoda kobieta wchodzi do laboratorium. W przeciągu ostatnich dwóch lat zmieniła ona praktycznie każdy aspekt swojego życia. Rzuciła palenie, przebiegła maraton i awansowała w pracy. Neurolodzy odkryli, że wzorce wewnątrz jej mózgu uległy diametralnej zmianie.

Handlowcy należący do grupy Procter & Gamble badają filmiki, na których ludzie ścielą swoje łóżka. Desperacko próbują znaleźć sposób na sprzedanie nowego produktu o nazwie Febreze, który prawdopodobnie zostanie uznany za największą klapę w historii firmy. Nagle, jeden z nich odkrywa prawie niedostrzegalny wzorzec i przy małej zmianie w strategii reklamowej, zarabiają na Febreze miliard dolarów w ciągu roku.

Nieznany dotąd przez nikogo prezes przejmuje jedną z największych firm w Ameryce. Jego pierwszym poleceniem jest zajęcie się jednym, konkretnym wzorcem wśród jego pracowników – ich podejściem do bezpieczeństwa w miejscu pracy – i wkrótce firma Alcoa podbija Giełdę Papierów Wartościowych w Nowym Jorku.

Co łączy tych wszystkich ludzi? Osiągnęli oni sukces skupiając się na wzorcach kształtujących każdy aspekt naszego życia. Udało im się dzięki zmianie nawyków.
W książce „Siła nawyku” reporter uhonorowany nagrodą New York Timesa zabiera nas w podróż po ekscytujących odkryciach naukowych, które wyjaśniają, skąd biorą się nawyki i jak można je zmienić. Dzięki wnikliwej inteligencji i umiejętności tworzenia ciekawych tekstów wykorzystując mnóstwo informacji naukowych, Duhigg próbuje na nowo zrozumieć naturę ludzką i potencjał, jaki w niej drzemie.

Książka została podzielona na trzy części: „Nawyki jednostek (Pętla nawyku: jak działają nawyki; Zachcianki mózgu: jak wykształcić nowe nawyki; Złota Zasada zmiany nawyku: dlaczego zachodzi transformacja”, „Nawyki skutecznych organizacji (tu między innymi: Starbucks i nawyk sukcesu: kiedy siła woli staje się automatyczna; Siła kryzysu: jak liderzy tworzą nawyki wskutek wypadków i planowania)”, „Nawyki w społeczeństwie (Kościół w Saddleback i bojkot autobusów w Montgomery: jak powstają ruchy społeczne; Neurologia wolnej woli: czy jesteśmy odpowiedzialni za własne nawyki?)”.

Dzięki lekturze dowiadujemy się, między innymi, dlaczego niektórym ludziom i firmom tak trudno wprowadzić zmiany pomimo lat prób, a innym udaje się to zrobić w jeden dzień.

Odwiedzamy laboratoria, w których neurolodzy odkrywają cały proces działania nawyków i gdzie dokładnie rozmieszczone są one w naszych mózgach. Odkryjemy, jak te odpowiednie nawyki przyczyniły się do sukcesów takich osób jak Michael Phelps (pływak z medalem olimpijskim), Howard Schultz (prezes Starbucksa), czy obrońca praw człowieka, Martin Luther King Jr. Zagłębiamy się w politykę firmy Procter & Gamble, supermarkety Target, szatnie graczy NFL oraz największe amerykańskie szpitale, aby pokazać, jak wdrażanie odpowiednich nawyków przyczyniło się do zyskania miliardów dolarów i ustanowiło granice pomiędzy sukcesem i porażką, życiem i śmiercią.

Najważniejszy przekaz tej książki jest taki: kluczem do regularnych ćwiczeń, utraty wagi, wychowania wspaniałych dzieci, byciem bardziej produktywnym, budowaniem rewolucyjnych przedsiębiorstw i prowadzeniem ruchów społecznych oraz osiągnięcia sukcesu jest zrozumienie, jak działają nawyki.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

9 marca 2018
Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
9 marca 2018
Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
2 marca 2018
Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
2 marca 2018
Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
26 lutego 2018
„17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.