Zen to done

zdjęcie - (the_title())

  Leo Babauta prowadzi bloga Zen Habits, na którym dzieli się z czytelnikami radami i wskazówkami dotyczącymi produktywności. Oprócz tego, zasłynął z e-booka Zen to Done, za pomocą którego zebrał w jedną całość swoją wiedzę w tym zakresie. Stworzył on inteligentny system zarządzania czasem, czerpiąc inspirację z dwóch innych wybitnych pozycji: „Getting Things Done” i „First Things First”.

  Książka składa się z 17 rozdziałów, w których autor głównie skupia się na opisie dziesięciu nawyków, które powinniśmy wprowadzić do naszego życia. Pierwszy z nich to kolekcjonowanie: Babauta radzi, abyśmy zawsze mieli przy sobie notatnik i za każdym razem jak przyjdzie nam na myśl coś ważnego, do czego chcielibyśmy wrócić później, powinniśmy to w nim zapisać. Mowa tu o pomysłach, zadaniach do wykonania, rzeczach do przeanalizowania, drobnych informacjach godnych zapamiętania itp.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Skutecznie zarządź swoim czasem. Oferujemy szkolenie z zarządzania czasem podczas którego m. in.: dowiesz się jak planować i określać cele, jakie są bariery osobiste w zarządzaniu sobą w czasie, oraz jak je przezwyciężyć, poznasz techniki, które są pomocne w zarządzaniu czasem.Zajrzyj również tutaj: szkolenia po angielsku, szkolenia dla firm Warszawa.


  Drugi nawyk to przetwarzanie: kiedy wracamy do domu, wyjmujemy nasz notatnik i dokładnie przeglądamy wszystko, co w nim zapisaliśmy. Decydujemy które rzeczy powinniśmy zrobić natychmiast (ważne zadania do dokończenia, wyszukanie informacji w Internecie), które muszą zostać zrobione, które możemy przydzielić innym osobom, które możemy wykreślić z listy (bo są zupełnie niepotrzebne), a na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Najlepiej by było, abyśmy przejrzeli wszystkie zgromadzone notatki natychmiast i za jednym razem, a następnie wszystkie inne źródła wiadomości, takie jak mail, SMSy, poczta głosowa. Na podstawie tego możemy sporządzić odpowiednią listę obowiązków.

  Następnym nawykiem jest planowanie – każdego dnia powinniśmy mieć dwa lub trzy ważne zadania do wykonania. Powinny to być rzeczy, które umieściliśmy na sporządzonej wcześniej liście jako pierwsze. To są najważniejsze elementy naszego dnia. Resztę dnia możemy wypełnić drobniejszymi sprawami. Nawyk czwarty to działanie. Nie jest to jednak punkt tak oczywisty, jak mogłoby się to wydawać na początku.

  Najpierw musimy wybrać jedno zadanie z tych, które przeznaczyliśmy na konkretny dzień, a następnie wyeliminować wszystkie rzeczy, które mogłyby nas rozpraszać w jego wykonaniu – wyłączyć telefon, skrzynkę pocztową itp. Koncentrujemy się tylko i wyłącznie na projekcie. Jeżeli coś nam przeszkodzi, zapisujemy to w notesie (po zakończeniu pracy) i kontynuujemy to, co zaczęliśmy.

  Krok piąty to prosty, zaufany system. Nasz system nie powinien bowiem być zbyt skomplikowany i złożony. Babauta sugeruje stworzenie kilku „to-do lists”: praca, sprawy osobiste, rzeczy do załatwienia, telefony do wykonania itp. Nawyk szósty brzmi „organizuj” – chaos jest naszym największym wrogiem. Wszystko powinno być na swoim miejscu i wykształcenie zwyczaju sprawdzania, czy wszystko jest dobrze uporządkowane to bardzo wartościowa rzecz.

  Nawyk siódmy to przeglądanie. Co tydzień, poświęćmy chwilę na ustalenie tego, w jakim miejscu się obecnie znajdujemy i co chcemy osiągnąć w przyszłości. Autor sugeruje kilkustopniowy proces. Najpierw weryfikujemy nasz najważniejszy długoterminowy cel do osiągnięcia, a potem ten krótkoterminowy. Następnie, przeglądamy nasze notatki i sprawdzamy, czy na pewno niczego nie pominęliśmy. Potem sprawdzamy nasz kalendarz – upewniamy się, że o niczym nie zapomnieliśmy i że jesteśmy przygotowani na następny tydzień. Następnie ustalamy nasz cel na nadchodzące dni i zapisujemy ważne zadania, które będziemy po kolei wykonywać.

  Nawyk ósmy to upraszczanie. Sprawdzamy, czy na naszej liście obowiązków nie ma irrelewantnych rzeczy, a jeśli występują, to je likwidujemy albo ograniczamy do minimum. Interesują nas przede wszystkim fundamentalne cele. Nawyk dziewiąty to rytuały: ustalamy dzienny rytuał zawierający w sobie jak najwięcej opisanych wyżej nawyków. Na koniec, odkrywamy swoją pasję – jeżeli nie pasjonujemy się tym, co robimy, bardzo trudno będzie wprowadzić te czynniki do naszego życia. Jeśli to lubimy, wykonywanie zadań będzie dla nas znacznie łatwiejsze i wręcz naturalne.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
  Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
  Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
  Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
  „17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.