8 zasad bite-sized learningu

Według sondażu przeprowadzonego przez Rapid Learning Institute, aż 94 procent profesjonalistów, którzy wzięli udział w badaniu, stwierdziło, że osoby szkolone wolą niewielkie krótkie moduły nauczania od kursów e-learningowych, które trwają 30 minut i dłużej. I są ku temu powody.

21 lutego 2019
zdjęcie - 8 zasad bite-sized learningu


8 zasad bite-sized learningu


Bite-size learning - wstęp


Obecnie zdolność przetwarzania danych pokolenia Millenialsów jest ograniczona do około 140 znaków naraz.

Wolą znać istotę historii zawartą w jednej linijce tekstów, niż czytać o niej kilka stron. Chcą również, aby treści do nauki były dostarczane im w sposób, w jaki łatwiej przyswajają informacje - w małych partiach, we własnym tempie.

Nie można trzymać się z dala od microlearningu, jeśli chce się być szanowanym, dobrym trenerem, a nauka ma przynosić efekty.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących skutecznego bite-sized learningu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

Zasada nr 1
Trzymaj się jednego pomysłu

Nie przytłaczaj szkolonych nadmiarem treści. Kurs e-learningowy, który trwa 30 minut, może spełniać wiele celów edukacyjnych. Ale twój krótki moduł powinien uwzględniać tylko JEDEN cel nauki.

Cel modułu edukacyjnego o niewielkich rozmiarach nie różni się niczym od wyszukiwania informacji w Google, ponieważ uczeń podchodzi do tego z takimi samymi oczekiwaniami: znaleźć rozwiązanie pojedynczego problemu, z którym aktualnie musi się zmierzyć.

Przeciętny uczeń chce rozwiązać jedną rzecz, zanim przejdzie do następnej. Dlatego upewnij się, że dasz mu JEDNO pojęcie do przyswojenia i skłonisz do JEDNEJ zmiany zachowania lub postawy, aby spełnić JEDEN cel nauki.

Zasada nr 2
Zwiększ zaangażowanie

Angażuj swoich odbiorców od samego początku i trzymaj się tego aż do końca modułu. To, że moduł jest krótki, nie gwarantuje, że uczestnicy go ukończą, zwłaszcza gdy treści są nudne, a prezentacja przeciętna.

Zasada nr 3
Tylko istotne kwestie

Co robisz najpierw, gdy minimalizujesz swoją przestrzeń życiową? Pozbywasz się wszystkich zbędnych rzeczy.

Tę samą zasadę trzeba zastosować, gdy tworzy się moduł nauki o małym rozmiarze. Należy pozbyć się nieistotnych informacji i zachować tylko to, co ważne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Oto kilka porad:

 • Treść do rzeczy. Zrezygnuj z historii, informacji wprowadzających i teorii. Od razu przejdź do sedna. Pamiętaj, że uczestnicy szukają rozwiązań "dokładnie na czas", na już.
 • Bądź bezpośredni. Nie staraj się przekazywać treści w tradycyjnym formacie eLearning, w którym każdy kurs ma wstęp, szczegółową sekcję, wnioski i zadania.
 • Używaj różnych mediów do wyraźnego prezentowania treści. Pamiętaj, że obraz jest wart tysiąca słów. Jeden klip wideo demonstrujący jakiś proces, czynność może zastąpić kilka zdjęć, z których każdy przedstawia pojedynczy krok.

Zasada nr 4
Zachowaj porządek

Przeczytaj dwie poniższe listy tylko raz:

 • Jabłka, gruszki, banany, jagody, brzoskwinie ...
 • Jagody, wstążki, Mercedes, Steve Jobs, asteroidy ...

Którą listę łatwiej zapamiętać? Zdecydowanie listę owoców. Jest tak, gdyż łatwiej przyswajamy podobne i istotne informacje, zgrupowane razem.

Układaj treść tak, aby stworzyć harmonijny moduł.

Oto, jak należy przejść przez proces dzielenia:

 • Określ JEDEN cel nauki, który chcesz osiągnąć.
 • Określ zadania związane z tym celem.
 • Ustal treść, która jest istotna dla tego JEDNEGO celu nauczania.
 • Ułóż zawartość w małe fragmenty.
 • Dodaj moduł sprawdzający uczących się pod kątem wiedzy i umiejętności, które mają wykorzystać w praktyce.

Zasada nr 5
Ważny jest kontekst

Osoby szkolone oczekują, że rozwiążesz ich problemy w świecie rzeczywistym, kiedy będą tego potrzebować. Jako projektant e-learningu, twoim zadaniem nie jest prezentowanie informacji, których uczestnicy nie potrzebują. Należy zapewnić wartość i przyciągnąć i zatrzymać odbiorców WYŁĄCZNIE poprzez dostarczanie odpowiednich treści.

Pamiętaj o tych kwestiach:

 • Zaznacz wyraźnie już na samym początku, co uczestnicy będą w stanie ROBIĆ po zakończeniu modułu.
 • Przedstaw gotowe ROZWIĄZANIA. Pokaż uczestnikom, jak mogą sobie poradzić z prawdziwymi problemami.
 • Sprawdzaj wiedzę i umiejętności uczestników, które będą musieli zastosować, gdy wrócą do swoich miejsc pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze webinary i szkolenia online

 • Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
 • Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
 • Pełna interaktywność
 • Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting

Zobacz nasze szkolenia online dla handlowców, szkolenia online menadżerskie czy szkolenia online z efektywności osobistej. Zapraszamy!

Zasada nr 6
Zapewnij przestrzeń i komfort nauki

Aby zarządzać procesem nauczania, musisz pozwolić uczącym się przetrawić dostarczone przez ciebie informacje, zastanowić się nad treścią i zastosować wiedzę i umiejętności, których się nauczyli, zanim przejdą do kolejnego krótkiego modułu.

Możesz dostarczać informacje we fragmentach lub moduły mogą mieć tylko 5 minut, ale stale muszą być przetwarzane przez mózg.

Pomyśl o tym w ten sposób: ile informacji, które przyswajasz sobie noc przed jakimś testem, sprawdzianem, później pamiętasz?

Zasada nr 7
Stwórz projekt przyjazny dla użytkownika

Twój uczeń nie ma dużo czasu, jest zabiegany i jest bardzo prawdopodobne, że wolałby mieć dostęp do modułów na urządzeniu mobilnym. Ułatw mu znalezienie tego, czego szuka, dzięki przyjaznym dla użytkownika funkcjom wyszukiwania i projektom, które minimalizują czas ładowania.

Zasada nr 8
Personalizuj

Aby dowiedzieć się, jak zdobyć swoich uczestników ich przyciągnąć, po prostu o nich pomyśl. Pozwól im poczuć się wyjątkowo, dając im dokładnie to, czego chcą.

Oto kilka rad, które pomogą Ci osiągnąć to, czego potrzebuje uczeń:

 • Daj osobom swobodę określania "miejsca i tempa" uczenia się.
 • Stwórz projekt, który pozwoli odkrywać, znajdować i "przyciągać" rozwiązania zamiast zmuszać do nauki. Na przykład pozwól pominąć moduły uczenia się, do których jest niechęć.
 • Zapomnij o linearnym sposobie przekazywania nauczania tak, jak w przypadku kursów e-learningowych o dłuższym czasie trwania. Bite-sized learning umożliwia szkolonym wybór własnej ścieżki zgodnie z ich potrzebami oraz we własnym tempie i czasie.

 

Podsumowanie

Bite-sized learning daje możliwość dotarcia do uczestników gdziekolwiek się znajdują i dostarczania im rozwiązań w taki sposób, aby mogli je przyswoić, przetworzyć i wdrożyć w życie. Dostarczając treści do nauki w małych modułach, mówisz do Millenialsów w ich języku.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.

Minęły już lata, kiedy szef miał całkowitą władzę decyzyjną, a pracownicy byli jedynie podporządkowani jego zarządzeniom. Mimo że taka hierarchia nadal istnieje w wielu firmach i polega na tym modelu biznesowym, myślenie poszło naprzód. Badania dowiodły, że empowerment jest korzystny dla przedsiębiorstw w wielu kwestiach.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.