Grywalizacja

Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
23 marca 2018
zdjęcie - Grywalizacja


Grywalizacja

Wstęp

Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.

Czym jest grywalizacja?

Grywalizacja w dużym uproszczeniu opiera się na przeniesieniu mechanizmów znanych gier (nie tylko komputerowych ale także znanych każdemu planszówek) na grunt nie będący w żaden sposób z grami powiązany. Pierwszą myślą która wpada osobom dopiero co stykającym się z grywalizacją jest – wyścig szczurów.

Nic bardziej mylnego i krzywdzącego. Mówiąc o grywalizacji nie można ograniczać się jedynie do suchych rankingów i zdobywania punktów, a tym samym do podnoszenia poziomu niezdrowej rywalizacji i niejako agresji wśród uczestników. Grywalizacja ma dostarczać przede wszystkim elementy zabawy (w stopniu odpowiednim do zadań) i nawiązania współpracy między pracownikami, która to staje się głównym motorem napędowym do osiągnięcia założonego celu. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki wyżej wspomnianym mechanizmom, a co do nich należy?

  • Punktacja – najłatwiejszy sposób na pokazanie postępu jaki dokonuje pracownik będący uczestnikiem gry. Punktacja znajduje się w każdym rodzaju gier, od Monopoly na grach MMO skończywszy. Trzeba jednak pamiętać, że gry skonstruowane są tak, by punkty można było także zdobyć we współpracy z innym graczami. Punkty można Z grwalizacją na ty…zdobyć za chociażby pomoc koleżance z zespołu, podzielenie się swoją wiedzą, wysłanie liderowi pomysłu na zaoszczędzenie czasu podczas jakiejś Z grwalizacją na ty…czynności np. archiwizowaniu dokumentów itp. Oznacza, to że nie mamy tu doczynienia z czysto sprzedażowym (i stosowanym nie tylko w tej kategorii) systemem gdzie jedyną wartością staje się ilość sprzedanego produktu przez tę, konkretną osobę. W punktacji jasno podkreśla się, że to nie ilość punktów definiuje wartość danego pracownika, ale jest ona dla niego formą samo sprawdzenia lub uzyskania nagrody.

  • Odznaki – poza klasycznym systemem punktacji do zebrania przez gracza są także odznaki. Odznaki przyznawane są za określoną ilość punktów lub za wykonanie jakiejś ilości konkretnych zadań. Z odznakami jest jak z różnymi rzeczami które zaczynamy zbierać – dlaczego by nie mieć ich wszystkich?

  • Rankingi – ranking brzmi poważnie, ale znajdziemy go w nawet z jednej z najpopularniejszych gier – scrabble. Podobnie jak punktacja, ukazuje nam rozwój pracownika. Indywidualne rankingi dla poszczególnych zadań mogą być feedbackiem nie tylko dla pracownika, ale także dla pracodawcy. Może odkryć mocne i słabe strony pracownika nad którymi można dodatkowo popracować lub wykorzystać je w konkretnych zdaniach.

  • Wyzwania i misje specjalne – quest, daily quest, ruch pionkiem, ułożenie słowa, wyłożenie karty, wszystko to jest wyzwaniem w jakąkolwiek nie gra się grę. W grywalizacji wyzwania i misje specjalne są to aktywności, które dotyczą jednostki lub wymagają współdziałania grup, przez co łączą element współzawodnictwa i współpracy. Wyzwania są punktowane w zależności od ich stopnia trudności i mogą mieć charakter zarówno bardzo sprecyzowany – zrobienie konkretnej rzeczy, jak i kreatywny – coś wymyślić, znaleźć rozwiązanie.

  • Fabuła – co łączy Assasin Creed, Grzybobranie i Pokemon Go? Wydawałoby się, że absolutnie nic. A jednak jest to fabuła. W grywalizacji nie trzeba opierać się tylko na suchych zadaniach. Gra, w którą zagrają pracownicy, studenci lub każda inna grupa docelowa może posiadać fabułę, która dodatkowo motywuje do zdobywania kolejnych punktów celem odkrycia zakończenia historii, odkrycia świata w który się zanurzamy lub wsparcia bohatera, w którego wcielamy się jako gracz.

  • Nagrody – nie tylko punktacja i rankingi mają znaczenie, ale także to co otrzymamy za osiągnięcie danego pułapu w grze. Same odznaki mogą nie być wystarczającą nagrodą za pokonywanie coraz to kolejnych wyzwań. Nagroda powinna być jak najbardziej realna, choć nie zawsze musi być fizyczna. Gracze bardzo chętnie sięgają po benefity (typu miejsce parkingowe).

Tak jak było powiedziane we wstępie, grywalizacja przeznaczona jest dla bardzo zróżnicowanych grup, ale także nie ma ograniczeń co do celów, które chcemy za jej pomocą osiągnąć. Równie dobrze może to być zaangażowanie pracowników w jakieś działanie dla dobra firmy, np. oszczędności lub poprawa współpracy między działami, nauka nowowprowadzonego systemu w dziale księgowym czy poprawa komunikacji dla stanowisk obsługujących klienta.

Firma szkoleniowa Gamma. Oferujemy wysokiej jakości szkolenia dla kierowników jak również szkolenia dla administracji publicznej. Zobacz również nasze szkolenia eksperckie i związane z Team buildingiem.

Co dalej?

Mając już część wiedzy opierającej się na tym jakie mechanizmy stosuje grywalizacja, można zastanowić się nad tym jak wygląda jej forma.

Decydując się na wprowadzenie grywalizacji, do środowiska w którym ma być zastosowana, wprowadzana jest online’owa platforma dostępna dla każdego pracownika (dostępna z desktopa, tabletu czy telefonu). Platforma taka wyróżnia się prostotą, jasnością przekazu komunikatów, możliwością śledzenia na bieżąco swoich postępów oraz rankingu ogólnego, a także wyraźnymi zasadami zarówno dotyczącymi wykonywania zadań, ich potwierdzenia, ich oceny i czasu jaki mamy na ich wykonanie.

W zależności od potrzeby gra zaprojektowana jest po wstępnym rozeznaniu w środowisku. Nie tylko pracodawcy, liderzy i menadżerowie zabierają głos w sprawie tego czego oczekują lub jakie są wymogi dotyczące tematyki gier. Sami pracownicy także biorą czynny udział w jej projektowaniu, co już jest swoistą motywacją do działania. Ich zadaniem jest nakreślić jaka gratyfikacja byłaby dla nich satysfakcjonująca za wykonanie większych lub mniejszych wyzwań. Taki zabieg pozwala ograniczyć sytuację w której pracodawca po raz kolejny wysyła swoich pracowników na wyjazd integracyjny podczas gdy bardziej ucieszyłby ich nowy gadżet w miejscu w którym pracują, aby ich praca stała się wygodniejsza.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.


Zobacz nasze szkolenia HR.Nawet jeżeli gra którą tworzymy posiada fabułę w stylistyce – zostań astronautą, podbij nową planetę – trzeba pamiętać, że w grywalizacji zadania są realizowane w środowisku rzeczywistym. Zadania są bardzo konkretne np. uczestnictwo danego dnia w szkoleniu, rozwiązanie jakiegoś formularza, wysłanie jakiegoś pomysłu, ale w przeciwieństwie do tradycyjnej formy szkoleń czy wprowadzania zmian, grywalizacja mocno stawia na działania. Do takich aktywności zalicza się chociażby przekazanie informacji zwrotnej, zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce itp.

Dzięki grywalizacji, proces rozwojowy jest nie tylko podczas szkolenia – ale także poza nim. Co więcej zamiast surowej dyrektywy danej od lidera w postaci – zrób to i zachowuj się tak – jest poprowadzony w lżejszej formie, w której pracownik sam potrafi zmotywować się do działania.

Autor: Anna Jankowiak, prowadząca szkolenia i warsztaty z grywalizacji

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

 

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 listopada 2017
Zaufanie: nawet najlepszy proces sprzedaży sam niczego nie sprzeda  Zdobycie miana zaufanego doradcy jest rzadko osiągane.Dlaczego? Wielu sprzedawców uważa, że sami mogą zdecydować, czy są zaufanymi doradcami, ale w rzeczywistości to klienci o tym decydują, czy sprzedawca jest godny zaufania. Zachowania klientów i badania nad przegranymi kontraktami wskazują, że większość klientów nie ufa sprzedawcom lub nie widzi w nich godnych...
28 sierpnia 2018
Model Sprzedaży Challenger Sales – Sprzedaż Prowokatywna Wstęp Modele i podejścia do sprzedaży pojawiają się i znikają. To, co kilka lat temu było najgorętszym i najczęściej stosowanym podejściem do sprzedaży, jest obecnie uważane za staroświeckie. Ta „krótka żywotność” jest spowodowana trendami branżowymi, wpływami zewnętrznymi i ogólną gospodarką. W książce The Challenger Sale autorzy Matthew Dixon i Brent Adamson przedstawiają model,...
13 listopada 2018
  21 technik sprzedaży opartych na dowodach   Techniki sprzedaży - wstęp Co sprawia, że niektórzy sprzedawcy są lepsi od innych? Posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia z pewnością jest ważne, ale bycie najlepszym sprzedawcą w firmie zależy również od czegoś więcej. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało przeprowadzonych wiele badań naukowych dotyczących tego, w jaki sposób ludzki mózg dokonuje wyborów...
25 czerwca 2019
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania odbiorcy, publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje informację, wiadomości i wiedzę w zabawny i ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne oraz niewerbalne. Storytelling to relacja ze zdarzenia. Historia może być autentyczna lub fikcyjna, ale dobra historia zawsze zawiera element prawdy, nawet jeśli jest fikcją. Przekaz, który niesie, musi być prawdziwy...
8 stycznia 2020
  Style negocjacji według Willema Mastenbroeka Definicja Negocjacje są procesem, w którym biorą udział co najmniej dwie strony. Stanowiska stron są rozbieżne i stanowią przeszkodę w realizacji indywidualnych interesów. Negocjacje mają na celu uzgodnienie stanowisk. Negocjacje – codzienny element życia Negocjacje istnieją od zawsze. Tam, gdzie jest dwoje ludzi, tam zazwyczaj pojawia się konflikt lub przynajmniej różnica stanowisk. Pragnąc wypracować...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

28 lipca 2022
Praca sprzedawcy jest wymagająca, bo częściej ponosimy porażkę niż wygraną, ale na tej bazie buduje się sukces. Jak sobie z nimi radzić?
27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
8 stycznia 2020
Willem Mastenbroek wyróżnił cztery style prowadzenia negocjacji. Każdy ma swoje plusy i minusy.
15 kwietnia 2019
Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.
4 grudnia 2018
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje wiadomość, informacje i wiedzę w zabawny, ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne i niewerbalne.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.